19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Úsmev ako dar: Vláda by mala pokračovať v projektoch sociálneho bývania

Nezisková organizácia Úsmev ako dar sa obracia na novovymenovanú vládu, aby pokračovala v projektoch dostupného sociálneho nájomného bývania, prehodnotila súčasné nastavenie príspevkov na bývanie pre rodiny a aby sa bližšie venovala otázkam sociálnej práce s rodinami.

Na Slovensku žije takmer 6000 detí mimo vlastnej rodiny. Príčinou vyňatia dieťaťa z rodiny je strata bývania. „V dôsledku pandémie, ekonomickej krízy a inflácie dnes hrozí, že o strechu nad hlavou prídu tisícky rodín,“ tvrdí organizácia.

Slovensko podľa Úsmevu ako dar pri hľadaní riešení môže inšpirovať overenými vecami z domova či zahraničia. „Dnes sú slovenské rodiny už v takej situácii, že treba konať. Máme tu odskúšané riešenia, ktoré stačí len vziať a aplikovať vo väčšom meradle,“ skonštatoval riaditeľ košickej pobočky Radoslav Dráb a poukázal pri tom na ich projekt dostupného bývania.

Slovensko má pre rodiny k dispozícii aj príspevok na bývanie, ktorý podľa Úsmevu ako dar nevyužíva v plnej miere. Pre dvoj- a viacčlennú rodinu sotva presahuje 100 eur, v Česku sa príspevok na bývanie pre štvorčlennú rodinu začína na 400-eurovej hranici a je kľúčovým nástrojom na udržanie bývania. Podobný nástroj pomoci rodinám využívajú aj krajiny ako Rakúsko, Francúzsko či Portugalsko, opísala organizácia.

Tento rok opäť vyráža do ulíc s finančnou zbierkou, ktorá má pomôcť sanovať najakútnejšie potreby ohrozených rodín. Vďaka darcom sa im darí pomáhať viac ako 300 rodinám ročne, povedal riaditeľ Úsmev ako dar Štefan Adamjak. Organizácia iniciuje kroky na pomoc a zmiernenie chudoby rodín vyše 30 rokov.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x