9.2 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Stanovisko KP Nitra ku kauze pytliactva. Ako môžu novinári neodborne hodnotiť postup prokuratúry?!

Stanovisko k článku autora Matuša Burčíka s názvom ,,Prokuratúra sa v kauze pytliactva odvolala na právny nezmysel. Nehovorila pravdu.“ uverejneného v denníku SME.

Vážená pani šéfredaktorka, dôrazne sa ohradzujem voči tomu, aby si osoba neznalá práva (hoci vedúci domáceho spravodajstva) dovolila neodborne hodnotiť postup Krajskej prokuratúry Nitra v trestnom konaní spôsobom, že sa odvoláva naprávny nezmysel alebo, že nehovorila pravdu.

Ficova chata: Čo Nadácia Zastavme korupciu nezistila

Svoj právny názor prokurátor dostatočne vysvetlil v uznesení o zrušení uznesenia o začatí trestného stíhania, ktoré bolo zverejnené s tým, že nezákonnosť zrušeného uznesenia vyplynula nie len z nezákonnej právnej kvalifikácie, ale aj z absencie podstatných náležitostí opisu skutku.

To, že niektoré súdy prvého stupňa akceptovali pri pytliactve kvalifikačný znak so zbraňou, neznamená, že rozhodli v súlade so zákonom, Takéto rozhodnutia nie sú prameňmi práva.

Upozorňujem však na uznesenie NS SR sp. zn. 5Tdo/10l20I9 z03.04.2019, ktoré by pre súdy prvej inštancie záväzným prameňom práva mohlo byt‘. Dovoľujem si tiež poukázať na odbornú literatúru, napríklad na článok publikovaný v právnych listoch dňa 23.12.2021.

JUDr. Pe­ter Šam­ko: Kauza Ficova chata a pytliaci ilus­tru­je sú­čas­ný úpa­dok tres­tné­ho prá­va (rozsudky)

Osobitne poukazujem na tú jeho časť, v ktorej jeho autor, uznávaný odborník na trestné právo, konštatuje, že tento prípad vhodne ilustruje súčasný úpadok trestného práva, v ktorom je už skutočne možné všetko a úplnú neúctu polície k právu.

Správnosť právneho názoru prokurátora krajskej prokuratúry v podstate potvrdil aj predkladateľ aktuálnej novely Trestného zákona (MS SR), keď v § 122 odsek 3 Trestného zákona za slová ,,proti telu“ navrhol vložiť slová ,,alebo zvieraťu“.

Napriek nesúhlasu s obsahom Vami publikovaného článku, Vám prajem pokojrré prežitie Vianočných sviatkov, nech Vás zdravie, šťastie a láska sprevádzajú v celom nasledujúcom roku.

Ivan Mandalov, krajský prokurátor

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články