11.5 C
Nitra
utorok, 23 apríla, 2024

Radačovský ml. bol na Ukrajine. To, čo videl pri referendách je ozaj zaujímavé

Situácia s ruskou agresiou na Ukrajine sa vyvíja každým dňom a aj po viac ako siedmych mesiacoch je stále vypätá. Ukrajinská armáda síce začína oslobodzovať okupované časti svojho územia, Rusi zase referendami v okupovaných častiach Chersonskej a Záporožskej oblasti, ale i v samozvaných proruských Doneckej republike a Luhanskej ľudovej republike však ukázali, že len tak ľahko od svojich zámerov neustúpia. Zdá sa teda, že vojna na Ukrajine sa tak skoro asi neskončí.

Pohľad na vojnu na Ukrajine majú politici naprieč celým svetom rozdielny, a platí to aj pre tých slovenských. Príslovie „Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť“ sa rozhodol aplikovať Michal Radačovský, syn nášho europoslanca a šéfa strany Slovenský Patriot Miroslava Radačovského, ktorý sa podujal ísť sa pozrieť na Ukrajinu a na to, čo sa tam deje si pozrieť na vlastné oči. O tom, čo tam videl sa rozhodol podeliť so Slovákmi v statuse na sociálnej sieti. Ako priznáva, k ceste na Ukrajinu ho donútili naše médiá, a preto si u nášho východného suseda chcel overiť rôzne správy, ktoré k nám prichádzajú z jednej či z druhej strany.

Overovali si správy slovenských médií

„Mali by ísť hlavne tí, čo komentovaním a volením quislingov do parlamentu napomáhajú v šírení neoverených správ. Veď takýmto správaním v podstate nepriamo prispievajú k ďalším úmrtiam našich slovanských bratov z radov obyvateľov týchto oblastí,“ píše hneď na začiatku Radačovský ml., podľa ktorého je zaujímavé to, že keď sa niekedy podarí získať pravdivú, ale pre nepriateľa negatívnu správu, média konkrétneho prúdu ju vedia s kľudom a bez emócií okomentovať. „Na druhej strane, každý blud so sebou zákonite nesie poriadny emocionálny náboj. Vtedy vážení priatelia viete, kto za koho kope,“ konštatuje Michal Radačovský a dodáva, že boli na viacerých miestach v regiónoch Cherson, Záporožie a Luhansk, ba niektorí jeho priatelia sú dokonca ešte stále v Donecku.

Radačovský ml. bol na Ukrajine. To, čo videl pri referendách je ozaj zaujímavé
Michal Radačovský si bol pozrieť na Ukrajine nielen hrôzy vojny, ale aj referendá, ktoré sa konali na štyroch miestach okupovaných území. Zdroj: FB Michal Radačovský

Zistenia na mieste im umožnili urobiť si celkový obraz o situácii a to najmä o nálade a postoji ľudí. „V priebehu misie sme takisto overovali správy našich médií, ani jednu sme nedokázali potvrdiť či dokonca nevyvrátiť. Napríklad jedna z masovo šírených správ bola: Na RTVS odznelo, že redaktor Schulz z Ukrajiny referoval, že v Luhansku chodia po domoch ozbrojenci a nútia občanov zúčastniť sa referenda. A zistenie? Keďže referendové volebné miestnosti boli pravidelne ostreľované, z bezpečnostných dôvodov bolo nutné aby členov komisie sprevádzali ozbrojení chlapi. Takú istú ochranu sme mali aj my. Takisto sme sa museli pohybovať v priestore a čase veľmi rýchlo. Dáva to logiku, logiky sa z toho dá takisto niečo konkrétne vyvodiť (ak sa chce),“ prezradil Radačovský ml.

Nie sú potrebné deliace čiary, ale rovnováha záujmov a vzájomne sa rešpektujúci dialóg, konštatuje Radačovský ml.

Systém referenda išiel podľa ukrajinskej ústavy

V tom, čo v našich médiách odznelo, a to, čo zažili na Ukrajine oni, ale pokračuje ďalej. „V TA3 odznelo, že hlasovanie je povinné a ľuďom hrozia sankcie ako je strata zamestnania a podobne. A naše zistenie? Systém referenda išiel podľa rovnakých ustanovení ako v ukrajinskej ústave. Hlasovanie nebolo povinné. Ak by takýmto spôsobom potrebovali nejakí „Rusi“ nahnať hlasy, celý deň by museli milióny ľudí pod tlakom hľadať po domoch a bytovkách. Nemal by kto brániť ofenzívu ukrajinských vojsk. Jednoduchšie by bolo jednoducho to cele sfalšovať a hotovo. Problém nebol zorganizovať referendum a zabezpečiť transparentnosť, problémom bolo zabezpečiť ochranu obyvateľov regiónu pred niekým, kto toto územie berie ako zónu nepriateľa vrátane jeho obyvateľov. Samozrejme tento text si rôzne indivíduá „vysvetlia“ ako podpora Rusku…,“ píše ďalej Radačovský ml., podľa ktorého vôľa ísť hlasovať napriek nebezpečiu bola u skoro každého občana.

Radačovský: Zástupcovia našej strany pôjdu na Ukrajinu pozrieť referendum

„Tí sa tam pohybovali s kamennými tvárami ako zombie. Vidieť na vlastné oči ľudí v regiónoch ako nejavia v tvári žiadne známky emócií a pozerať na krajinu plnú dier od rakiet a striel, mne osobne zaslzilo oči,“ priznáva Radačovský ml. a oznamuje, že tieto a ďalšie zistenia spomenie v pripravovanom videu. Samotné pozorovanie nemalo podľa neho status oficiálnej medzinárodnej pozorovacej misie, hoci jej členovia takú kvalitu mali. Organizovala ho Občianska Komora Ruskej federácie. „Je to poradná inštitúcia občianskej spoločnosti so 168 členmi vytvorená v roku 2005 v Rusku s cieľom analyzovať návrhy právnych predpisov a monitorovať činnosť parlamentu, vlády a iných vládnych orgánov Ruska a jeho federálnych subjektov. Má podobnú úlohu ako dozorný výbor a má poradné právomoci. Zvolanie komory je pri moci na trojročné obdobie,“ vysvetľuje Michal Radačovský.

Nehaňte ľud môj, ústa nečisté,“ odkazuje Ďuriš Nicholsonovej Radačovský a súhlasia s ním aj ľudia

Nie sú potrebné deliace čiary, ale rovnováha záujmov

„Verejné znalecké skúmanie sa považuje za jeden z kľúčových nástrojov verejného dohľadu. Verejná znalecká skúška je podľa zákona rozbor a hodnotenie úkonov a rozhodnutí ústredných orgánov a orgánov samosprávy, nahliadnutie do dokumentácie s ohľadom na dodržiavanie právnych predpisov, ľudských a občianskych práv a slobôd, práv a oprávnených záujmov mimovládnych a iných organizácií,“ uvádza Radačovský ml., ktorý ako člen výpravy využil pozvanie od inštitúcie Centrum pre medzinárodnú interakciu a spoluprácu. A čo bolo odkazom a cieľom pozvania? „V dnešnej dobe, keď je situácia vo svete napätá a počet rôznych výziev a hrozieb neklesá, je zrejmé, že ich efektívne riešenie je možné len politickými a diplomatickými prostriedkami. Úloha medzinárodnej spolupráce by sa teda mala efektívne zvýšiť,“ vysvetľuje Radačovský ml.

Radačovský ml. bol na Ukrajine. To, čo videl pri referendách je ozaj zaujímavé
Zdroj: FB / Michal Radačovský

V kontexte vznikajúcej multipolarity nie sú potrebné deliace čiary, ale rovnováha záujmov a vzájomne sa rešpektujúci dialóg, aby sme spoločne hľadali riešenia spoločných problémov na základe medzinárodného práva a princípov Charty OSN,“ dodal zakladajúci člen strany Slovenský Patriot, podľa ktorého jedným z hlavných programových cieľov je demilitarizácia Európy, teda dialóg a mierová spolupráca v Európe a vo svete! „V tomto duchu chceme pokračovať ďalej. Sú motívom pre naše aktivity a ciele,“ skonštatoval na samý záver Michal Radačovský.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články