6.5 C
Nitra
pondelok, 5 decembra, 2022

Nie sú potrebné deliace čiary, ale rovnováha záujmov a vzájomne sa rešpektujúci dialóg, konštatuje Radačovský ml.

V súčasnom svete zrejme svedomie hrá veľmi malú úlohu, ba u mnohých politikov takmer žiadnu. Smutné však je, ak sa svedomie vytráca aj v práci novinárov, ktorí by mali byť akýmisi strážcami demokracie a najmä spravodlivosti. Žiaľ, ako ukazujú mnohí z nich, slovo svedomie im nehovorí takmer nič. Vidí to aj syn europoslanca Miroslava Radačovského – Michal.

Otec Miroslav a syn Michal spolu zakladali stranu Slovenský Patriot, v ktorej je teraz Michal hovorcom. A keďže hovorca sa stretáva s novinármi vie, kto je naklonený na akú stranu. Nie politickú, ale názorovú. A názory mnohých z nich prezrádzajú, že ich svedomie je poriadne divoké. Michal Radačovský svoje pocity ohľadom svedomia vyjadril v statuse, ktorý príznačne nazval – Diktatúra svedomia.

Základom všetkého je morálka a tá, je len formou pravdy

A práve diktatúra svedomia je podľa neho jediná možná a správna diktatúra na tomto svete. „Vážení šéfredaktori, Denník N, Konzervatívny denník Postoj, Hlavný denník, Aktuality.sk, Televízia TA3, Pravda, eReport, Noviny.sk – spravodajstvo TV JOJ a ďalší, tu z území, na oslobodení ktorých, sa v roku 1944 priamo podieľal aj môj dedo plk. Peter Radačovský, vám posielam túto priateľskú správu,“ začína svoj statuse Michal Radačovský, ktorý vzápätí píše: „Základom všetkého je morálka a tá, je len formou pravdy. Pričom pravda, ako východisko chápania života, sa musí stať aj vašim základným bodom snaženia. Stúpenec pravdy musí byť nesmierne opatrný. Dovoliť človeku, aby veril niečomu, čo nebolo úplne preverené, znamená kompromitovať pravdu.“

Nehaňte ľud môj, ústa nečisté,“ odkazuje Ďuriš Nicholsonovej Radačovský a súhlasia s ním aj ľudia

„Neposlušnosť a nespolupráca je prostriedok politického boja, musí však nevyhnutne niesť zdvorilosť a nebojácnosť, a to je tá najťažšia časť. Každý, kto sa dovoláva politického či iného verejného boja o hodnoty rovnosti, súdržnosti a slobody, musí prijať vonkajšiu jemnosť, zdvorilosť, miernosť, a musí myslieť v prvom rade na protivníkove dobro. Nejedná sa teda o boj a konfrontáciu, ale o spôsob presviedčania protivníka. Odpúšťajme svojim vinníkom, lebo tí si zasluhujú poľutovanie… My máme nenávidieť hriech a nie hriešnika…,“ zamýšľa sa Michal Radačovský.

Radačovský: Slobodný prístup k informáciám je základným právom podľa Európskeho dohovoru o ľudských právach

Riešenie je možné len politickými a diplomatickými prostriedkami

„V dnešnej dobe, keď je situácia vo svete napätá a počet rôznych výziev a hrozieb neklesá, je zrejmé, že ich efektívne riešenie je možné len politickými a diplomatickými prostriedkami. Úloha medzinárodnej spolupráce by sa teda mala efektívne zvýšiť. V kontexte vznikajúcej multipolarity nie sú potrebné deliace čiary, ale rovnováha záujmov a vzájomne sa rešpektujúci dialóg, aby sme spoločne hľadali riešenia spoločných problémov na základe medzinárodného práva a princípov Charty OSN,“ konštatuje Radačovský mladší a dodáva, že tejto misie sa nezúčastňuje z dôvodu, aby schvaľoval vojnu medzi Ukrajincami a Rusmi.

Nie sú potrebné deliace čiary, ale rovnováha záujmov a vzájomne sa rešpektujúci dialóg, konštatuje Radačovský ml.
Zdroj: FB / Miroslav Radačovský

„Mne osobne je veľmi ľúto, že dva veľké slovanské národy medzi sebou bojujú. Túžim, a urobím všetko pre spoločný mier. To sa však z pohodlia domova nedá. Je potrebné na vlastnej koži zažiť realitu. Nenakláňam sa k nikomu a k ničomu, len k obyvateľom, ktorých sa to tu týka, k overeným faktom a myšlienkam opísaných hore. Zároveň zo žiadneho národa nebudem robiť obeť, a vyvolávať tak pocit viny a ľútosti, alebo naopak pocit pomsty či nenávisti u jednej či druhej strany. Mojou úlohou je snaha o zmier. To zlo musí zomrieť tu,“ končí svoj filozofický status Michal Radačovský.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články