11.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Vinári z Topoľčianok s fantastickým úspechom vo Francúzsku, zlato má aj ich slivovica!

Slovenské vína opäť dobyli svet. Aj takto stručne sa dá napísať to, čo sa podarilo vinárom spod Tatier na 30. ročníku prestížnej medzinárodnej súťaže Vinalies Internationales vo Francúzsku, ktorá sa tentokrát uskutočnila v Cannes. V známom francúzskom letovisku sa tri zo slovenských vín stali víťazmi svojich kategórií, čo je úspech, aký slovenské víno na medzinárodnej scéne ešte nikdy nedosiahlo.

Veľký úspech napriek problémov s úrodou

Na Vinalies Internationales porota hodnotila 2 927 vín z 38 krajín od 636 výrobcov. Slovensko do Cannes poslalo dovedna 198 vzoriek vín a destilátov od 37 producentov, ktoré získali 74 medailí, pričom 23 bolo zlatých. Po Francúzsku sme boli na súťaži druhou krajinou s najväčším počtom vín. Zásluhu na skvelej reprezentácii Slovenska mali aj vinári zo Chateau Topoľčianky, ktorí si domov priviezli tri veľké zlaté medaily (jednu za destilát) a päť „,malých“ zlatých medailí. „Čo do početnosti medailí, tak to bol v Cannes najväčší úspech slovenských vinárstiev, ale my sme tam mali i lepšie roky, keď sme získali aj zlatú medailu za celkového víťaza, teda šampióna vo svojej kategórii,“ prezradil Samuel Waldner, obchodný riaditeľ Chateau Topoľčianky.

Vinári z Topoľčianok s fantastickým úspechom vo Francúzsku, zlato má aj ich slivovica!
Pálava, výber z hrozna 2021 z kolekcie Vinohradnícky výber (vľavo) sa stala absolútnym šampiónom kategórie bielych vín a Rizling vlašský, výber z hrozna 2021, sa stali v roku 2023 najvyššie hodnoteným bielym vínom súťaže. Zdroj Archív Chateau Topoľčianky

Vinári z Topoľčianok verili, že s vínom Pálava výber z hrozna 2021 z kolekcie Vinohradnícky výber, ktorá sa vlani stala absolútnym šampiónom kategórie bielych vín, obhája ocenenie šampión súťaže, v tomto roku im to ale nevyšlo. „Aj veľká zlatá medaila je ale na takejto renomovanej súťaži veľkým úspechom a potvrdením kvality našich vín,“ dodal Samuel Waldner, ktorý netajil spokojnosť aj s tým, že ich klasická slivovica, päťdesiatdvojka, vybojovala pre Slovensko veľkú zlatú medailu, vôbec prvú v histórii tohto podujatia. „Napriek tomu, že sme nezískali ani jedného celkového víťaza sme s medailovou „žatvou“ v Cannes spokojní. Získať cenu Šampión súťaže sa totiž nepodarí každý rok. Každopádne osem zlatých medailí sme si z tejto naozaj prestížnej súťaže ešte nikdy nepriviezli,“ netají obchodný riaditeľ Chateau Topoľčianky.

Vinári z Topoľčianok s fantastickým úspechom vo Francúzsku, zlato má aj ich slivovica!

Z vlaňajšej vinárskej súťaže vo Francúzsku, ktorá sa konala v Bordeaux, sa Chateau Topoľčianky vrátili s dvomi „veľkými“ a štyrmi „malými“ zlatými medailami, čo sami považovali za historický úspech. V tomto roku ho teda ešte zvýraznili. „Ak sa vrátime k vlaňajšej úrode, tak kvalita bola naozaj dobrá, akurát s kvantitou to bolo pre rozličné príčiny horšie. Spôsobené to bolo výkyvmi počasia a následne rozličnými chorobami. Pre vinárov to bol naozaj veľmi náročný rok. Oproti bežným rokom sme mali asi o 30% slabšiu úrodu. A práve o to nás úspech vo Francúzsku teší viac,“ skonštatoval na záver Samuel Waldner.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x