19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Peter Šmidriak: Homeopatikami sa dá liečiť v podstate všetko a homeopatia je druhou najrozšírenejšou formou liečenia

Ste za lieky od farmaceutických spoločností, alebo preferujete skôr lieky na prírodnej báze? Otázka, na ktorú mnohí nedokážu odpovedať, no mnohí v tom majú úplne jasno. Príroda je príroda a navyše homeopatiká nezaťažujú nielen pečeň, ale ani ostatné orgány v tele človeka.

Na Slovensku mnohí lekári homeopatiká neuznávajú a predpisujú iba klasické lieky. Odpoveď, prečo to tak je, môže byť jednoduchá: lebo homeopatikám jednoducho neveria, alebo ich jednoducho nepoznajú. Portál nitranoviny.sk sa porozprával so skúseným nitrianskym homeopatom Petrom ŠMIDRIAKOM, ktorý sa homeopatii venuje už 30 rokov a medzi svojimi pacientami má dokonca aj lekárov.

Peter Šmidriak: Homeopatikami sa dá liečiť v podstate všetko a homeopatia je druhou najrozšírenejšou formou liečenia
V „ordinácii“ uznávaného homeopata Petra Šmidriaka sa to malými fľaštičkami s liečivými guličkami len tak hemží. Foto: Dodo Púchovský

Možnosti liečby homeopatikami sú naozaj široké

Prezraďte nám, registrujete v poslednom období zvýšený záujem o homeopatiká? A to aj v súvislosti s nedostatkom niektorých liekov v lekárňach a navyše sú drahé?

Áno, napríklad počas Covidu 19 lekári nedokázali poskytnúť liečbu na toto ochorenie, a tak sa ľudia začali zaujímať o alternatívnu formu liečenia.

Lekár Radoslav Čičala opísal problémy pacientov, ktorí boli očkovaní proti COVID-19

Dobre, to bolo počas Covidu, ale teraz veľa rodičov nechce dávať malé deti očkovať povinným očkovaním, respektíve preočkovať povinnými vakcínami, a tak zaočkovanosť podľa štatistík klesla o nejaké 2 až 3 percentá. Čo si vy o tom myslíte? Môže mať to, že rodičia nedajú zaočkovať svoje dieťa, na neho nejaký vplyv?

Pozrite sa, mamičky si všímajú dve veci. Je vždy nejaká vzorka medzi mamičkami, ktoré si nedajú očkovať svoje deti, a kontra tie mamičky, ktoré si deti očkovať dajú. A oni pozorujú ako sú tie deti choré, či sú viac choré alebo menej. To už ale záleží aj na dôvere či vedomosti tých ľudí. Tak, ako niekto verí homoepatii a niekto povie, že je to placebo.

Dokáže teda homeopatikum, alebo homeopatiká, nahradiť tieto povinné vakcíny na očkovanie detí?

Áno, sú napríklad homeopatiká, na liečbu tetánie, ovčích kiahní či osýpok.

Ak užívate nejaké lieky, rozhodne ich nekombinujte s požívaním alkoholu

Peter Šmidriak: Homeopatikami sa dá liečiť v podstate všetko a homeopatia je druhou najrozšírenejšou formou liečenia
Homeopatikami sa podľa Petra Šmidriaka dnes dajú liečiť a úspešne vyliečiť prakticky všetky choroby. Foto: Dodo Púchovský

To, že homeopatikum nie je placebo už bolo vyvrátené

Ak by sme sa tak úplne laicky spýtali, koľko asi percent z chorôb by dokázali, alebo dokážu, homeopatiká liečiť a prípadne aj vyliečiť? Ak sa to teda dá nejako povedať…

Veľmi veľa. Liečiť sa dá takmer úplne všetko. Úspešnosť liečenia záleží však od štádia choroby v ktorom sa pacient nachádza a od celkového stavu poškodenia jeho organizmu, t.j. patológie.

Mnohí doktori, ktorí nie sú naklonení homeopatií tvrdia, že homeopatikum je placebo. Je to teda skôr otázka psychiky človeka, že uverí niečomu. Z vášho pohľadu homeopatikum nie je placebo, ale je založené na niečom, čo tomu človeku pomôže a „ušije“ sa to presne na to, čo potrebuje?

Áno. Ešte v roku 1991 bola v British Medical Journal uverejnená metaanalýza skúmajúca 107 štúdií účinnosti homeopatických liekov, pričom 81 z nich preukázalo pozitívny účinok homeopatie. Je to aj dokázané anglickými vedcami, medzi ktorými boli dvaja držiteľa Nobelovej ceny, ktorých si zavolala špeciálna komisia, aby niekto vyslovil definitívny záver, či je homeopatikum placebo, alebo či patrí medzi právoplatne uznané liečivo a podľa WHO je homeopatia druhou najrozšírenejšou formou liečenia. To, že je homeopatia placebo je ľahko vyvrátiteľné, napríklad, keď ku mne príde 3-4 mesačné dieťatko s ťažkým ekzémom. Nemôžeme sa predsa baviť u šesťmesačného dieťatka o tom, že si dokáže vsugerovať placebo. Taktiež je veľké množstvo prípadov ochorení u zvierat, s ktorými si dokázala homeopatia poradiť. Toľko k placebu.

Nechce sa vám doma rýľovať a okopávať? Vyskúšajte si záhon Rozuma

Peter Šmidriak: Homeopatikami sa dá liečiť v podstate všetko a homeopatia je druhou najrozšírenejšou formou liečenia
Homeopat Peter Šmidriak ponúka svojim pacientom aj rozličné prírodné čaje a liečivé mastičky. Foto: Dodo Púchovský

Homeopatia lieči človeka, nielen jeho chorobu, či diagnózu

Aj u homeopatov sa dá napredovať ako napríklad u lekárov, ktorí si spravia nejakú atestáciu, docentúru, profesúru a ďalšie vedecké nadstavby? Je aj u vás nejaká taká postupnosť v hierarchii? Ako postupujú homeopati vzdelanostne?

Homeopatia má jednu obrovskú výhodu, študuje sa v podstate celý život. Ona nás učí poznať ľudské telo ako celok.

Čiže vy teda nemáte žiadnu „vzdelanostnú“ aj kariérnu postupnosť?

Nie. Mne napríklad príde dievča s gynekologickými problémami, príde mi dieťa s ekzémom a ja ich nemôžem poslať vy choďte ku kožnému, vy choďte ku gynekológovi a doneste mi výsledok, na základe ktorého budem predpisovať nejaké homeopatiká. Ten systém funguje od hlavy po päty ako celok.

Čiže ľudia, ktorí sa začali liečiť homeopatikami, a to akúkoľvek chorobu, tak viac veria homeopatikám ako bežným liekom?

Veľakrát mi ľudia hovoria, že majú dobré výsledky v lekárskej správe, ale výsledky neodpovedajú tomu, ako sa skutočne cítia. Laicky povedané, cítim sa zle, ale papiere hovoria, že som v poriadku. Vtedy mám polemiku hovorím si, čomu budem veriť? Budem veriť papieru alebo pacientovi? Papier síce hovorí o tom, že je zdravý, ale on sa tak necíti, tak sa pustím do liečby. Klasická homeopatia neoddeľuje ochorenie kože, kolena, či žalúdka a iných orgánov od psychiky. Lieči príčinu choroby, nie dôsledok. Lieči človeka, nielen jeho chorobu, či diagnózu.

Turzovka rieš vzťah kňaza a mladej učiteľky – Vtáky v tŕní po Oravsky

Peter Šmidriak: Homeopatikami sa dá liečiť v podstate všetko a homeopatia je druhou najrozšírenejšou formou liečenia
Peter Šmidriak má ako homeopat s 30-ročnou praxou viacero certifikátov, ktorého ho oprávňujú vykonávať homeopatickú prax. Foto: Dodo Púchovský

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x