12.1 C
Nitra
piatok, 17 mája, 2024

Vtáky v tŕní po Slovensky. Turzovka rieši príbeh vzťahu kňaza a mladej ženy

Slováci určite poznajú sfilmovaný austrálsky veľkofilm „Vtáky v tŕni“. To, čím zrejme už dlhší žije mestečko na Orave tak trochu pripomína známy bestseller spisovateľky Colleen McCulloughovej o láske kňaza a mladej ženy. Tejto láske -neláske však neprajú veriaci, ktorí sa vraj už sťažovali kde sa len dá. Zatiaľ ale bez úspechu.

Je síce zvláštne, čo všetko riešia veriaci a „klebety“ sa šíria pomerne rýchlo, na druhej strane, však prečo nie? Aspoň sa majú možnosť v tejto neľahkej dobre baviť aj o niečom inom, ako je dražoba či vojna na Ukrajine. Lenže… Lenže veriaci by nemali roznášať „drby“, ale starať sa najmä o svoje duchovno. Ako informuje portál zoznam.sk, veci sa môžu mať predsa len inak, ako to vidia pohoršení obyvatelia. Ich „naslovovzaté“ svedectvá a informácie totiž vyvracia samotný kňaz.

Andrea Závodská: Strach zo šoférovania nám uberá aj na sebadôvere. Máme pocit, že sme v niečom horšie, ako tie ženy, ktoré šoférujú

Kňaz Sabo ako páter Ralph a Drahomíra ako Meggie

Podľa mnohých Turzovčanov je to veľký cirkevný škandál, ktorému by chcel urobiť koniec. Ich kňaz Ondrej Sabo sa podľa nich už rok ťahá s frajerkou, ktorou má byť mladá učiteľka. Tá je síce slobodná, ale predsa len, toto sa nepatrí! Veriaci z Turzovky a okolia sú so správania kňaza sklamaní a jeho správanie ich už dlhší čas, slušne povedané, pohoršuje. A aby tejto, zrejme podľa nich „kacírskej“ láske spravili koniec, upozornili na to nielen žilinského biskupa, ale aj konferenciu biskupov, veľvyslanca Vatikánu na Slovensku, ba dokonca i samotný Vatikán. Možno by sa sťažovali aj tomu najvyššiemu, lenže ten to zrejme vidí, tak načo by mu písali.

Šokovať veriacich môže kňaz aj v kázni, ako to ukázal istý pravoslávny kňaz

Podľa nespokojných Turzovčanov ide o to, že kňaz Ondrej Sabo, ktorý pracuje v Turzovke na pútnickom mieste Živčáková, má už niekoľko rokov v mestečku frajerku, slobodnú mladú učiteľku Drahomíru H., s ktorou sa má stýkať dokonca celkom verejne. „Bežne spolu chodia na nákupy, po meste, chodí veľakrát pre ňu do práce. Trávi u nej v byte aj niekoľko hodín a veľakrát dlho do noci,“ prezradili nespokojní obyvatelia Turzovky, ktorí sa inak vôbec nestarajú do života iných a už vôbec o tom neroznášajú klebety. Pardon, zaručené informácie. Najhoršie ale podľa veriacich je, že si Drahomíru údajne vodí aj k sebe na Živčákovú do kláštora!

Katolícky kňaz zneužíval iba 12-ročné dievča a cirkev o tom radšej mlčala

„Sme už dlhé roky iba dobrí priatelia,“ bráni sa kňaz. Takéto správanie ale veľmi pohoršuje ľudí, ba mnohých už kvôli tomu vraj odradil od cirkvi a chodenia do kostola. A to dokonca aj deti! A aby veriaci svojim slovám dali i patričnú vážnosť, tak biskupov dokonca upozornili, že okolo kostola sú kamery, a tak si tieto ich tvrdenia môžu ľahko overiť. Sami ale nechápu, ako je to možné, že sa to deje už roky a na ich sťažnosti nikto z kompetentných doteraz nezareagoval. „Niekedy sa nám zdá, že po našich sťažnostiach, čo sa viacerí sťažujeme, akoby k nej menej chodil. Vtedy si myslíme, že mu asi biskup dohovoril, lenže nakoniec sme zistili, že ju len čaká niekde na bočnej ulici, kde k nemu nasadne do auta. Veď ho každý v okolí pozná a ľudia si medzi sebou hneď všetko povedia,“ uviedli rozhorčení veriaci, ktorý tým nepriamo potvrdili to, ako rýchlo sa medzi nimi šíria rozličné „zaručené“ informácie. Veriaci navyše nechápu, že takéto správanie nevadí ostatným kňazom, ktorí s ním bývajú.

Najvyšší cirkevní hodnostári vôbec nie sú takí svätí ako by mali byť a aj oni majú škandály

Portál zoznam.sk sa preto rozhodol osloviť aj samotného „kacírskeho“ kňaza, ktorý mu poskytol exkluzívne vyjadrenie. Ondrej Sabo bol v prvom rade sklamaný zo samotných veriacich a nechápe, ako môžu takíto ľudia chodiť do kostola, keď sa tak veľmi zaujímajú o životy iných. To, o čom sa v Turzovke a okolí hovorí mu navyše nikto z „veriacich“ do očí nepovedal. Všetky sťažnosti totiž išli len poza jeho chrbát, alebo dokonca až z tretích strán. Priateľstvo s mladou učiteľkou kňaz priznal, na vysvetlenie ale dodal, že sú už 15 rokov veľmi dobrí kamaráti. „Pomáha mi s upratovaním alebo nákupmi,” prezradil Ondrej Sabo a dodal, že na veľa vecí býva sám a nebyť nej, alebo iných žien, nestíhal by všetky svoje povinnosti. Tvrdenia, o tom, že by spolu mali niečo viac rázne odmietol. Vraj sa stretávajú len cez deň a na viditeľných miestach. Kvôli sťažnostiam ľudí nevidí dôvod na to, aby ich priateľstvo prerušil a aby sa prestali stretávať.

Eduard Sacher, slávny slovenský rodák a „stvoriteľ“ svetoznámej torty by mal dnes 180 rokov

Veriaci sa vraj sťažujú, diecéza ale údajne o ničom nevie

Ondrej Sabó priznal, že s nenávistnými prejavmi ľudí sa stretol aj na živých prenosoch z omší, ktoré zdieľal prostredníctvom sociálnych sietí. Tieto videá podľa jeho slov bežne sleduje aj 700 či 800 ľudí, ktorých zaujímajú jeho názory, no aj napriek tomu sa v komentároch objavovalo množstvo nenávistných, ba až vulgárnych reakcií. Preto ho o to viac mrzia takéto osočovania od veriacich ľudí, ktorí by mali držať hlavne spolu. Veriaci v Turzovke ale nekritizujú len svojho kňaza, ale aj celú Žilinskú diecézu a sklamaní sú aj zo samotného biskupa, ktorý, podľa nich, nič nerobí. „Neevidujeme žiadne podnety a sťažnosti týkajúce sa tejto záležitosti,“ povedal portálu zoznam.sk Zdeno Pupík, hovorca Žilinskej diecézy, podľa ktorého ide o vážne obvinenia a tie by určite hneď prešetrili. V úrade však údajne neobdržali žiadne oficiálne sťažnosti, takže vlastne nemali čo prešetrovať. Kto tu teda klame? Veriaci? Alebo dokonca samotná Žilinská diecéza? Tak či onak, jedna alebo druhá strana porušila 8. božie prikázanie, ktoré hovorí: „Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu.“

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x