15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Radíme: Bolesť chrbtice NETREBA odkladať, pomôcť môže aj fyzioterapeut

Bolesť chrbtice netreba odkladať, problémy môže pomôcť vyriešiť aj fyzioterapeut. „Po funkčnom vyšetrení vám vyskladá cviky na mieru na dané problematické partie a naučí vás ich precízne vykonávať. Najprv pod jeho dohľadom, neskôr doma,“ ozrejmil fyzioterapeut Martin Skladan.

Radíme: Bolesť chrbtice NETREBA odkladať, pomôcť môže aj fyzioterapeut

Ozrejmil, že fyzioterapeut je vysokoškolsky vzdelaný zdravotnícky pracovník, ktorého úlohou je pomôcť riešiť problémy s pohybovým aparátom. „Klienti, ktorých trápi pohybový aparát a využívajú služby fyzioterapeuta, majú tri najčastejšie problémy. Sú to poúrazové stavy, pooperačné stavy a problémy spojené s nesprávnym držaním tela či bolesťou chrbtice,“ vysvetlil Skladan.

Nebezpeční seniori: Ohrozujú bezpečnosť štátu a sú organizovaná skupina? (video)

Najčastejšie však podľa neho problémy vznikajú pri sedavom zamestnaní. „Sú spojené s nesprávnym držaním tela. Ide väčšinou o svalovú nerovnováhu v rôznych svalových skupinách. Táto funkčná porucha sa dá na základe cielenej fyzioterapie vyriešiť,“ uviedol.

Z časového hľadiska podľa neho záleží, v akom štádiu sa človek nachádza. „Či má len nesprávne držanie tela spôsobené svalovou nerovnováhou, alebo už trpí štrukturálnym problémom a má nález na magnetickej rezonancii spojený s vystreľujúcimi bolesťami. Samotná fyzioterapia je potom náročnejšia, dlhodobejšia a vyžaduje sa trpezlivosť a odhodlanie klienta,“ priblížil odborník.

Dodal, že v niektorých prípadoch však nepomôže ani cielená fyzioterapia a človek musí podstúpiť operáciu chrbtice. „Po nej má veľkú úlohu pooperačná cielená terapia,“ dodal.

Skladan pripomína, že pri sedavom zamestnaní by mali ľudia dlhodobé sedenie kompenzovať pohybovou aktivitou. „Či už prechádzkou alebo bicyklovaním, no hlavne danú aktivitu vykonávajte na pravidelnej báze a s rozumom,“ radí.

(tasr, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x