21.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Užívate lieky? Rozhodne ich nekombinujte s alkoholom, riskujete

Lieky v kombinácii s alkoholom zaťažujú celý organizmus, najviac trpí pečeň. Alkohol v niektorých prípadoch negatívne ovplyvňuje účinok liekov a zvyšuje riziko výskytu nežiaducich účinkov.

Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Jednou z hlavných zásad zodpovedného užívania liekov je podľa neho vyhýbať sa alkoholu.

„Riziko vzniku nežiaducich účinkov je vysoké napríklad pri interakcii alkoholu s liekmi proti chrípke, horúčke a bolesti (lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu, kyseliny acetylsalicylovej). Môže viesť k nevoľnostiam, problémom s trávením a hrozí aj poškodenie pečene,“ priblížil na sociálnej sieti.

Výskumníci z SPU Nitra vytvorili elektrickú alternatívu zariadenia Samorob

Nebezpečná je podľa ŠÚKL najmä kombinácia alkoholu s liekmi na nervový systém, akými sú napríklad lieky na neurologické a duševné ochorenia či poruchy spánku. „Interakcia týchto liekov s alkoholom môže vyvolať závažné až život ohrozujúce nežiaduce účinky, napríklad spomalenie dýchania a srdcovej frekvencie či stratu vedomia,“ upozornil.

Alkohol môže podľa neho negatívne ovplyvniť tiež vstrebávanie liekov do organizmu. „Pri užívaní liekov, ktoré majú uvoľňovať liečivo v čreve dlhší čas, sa môže po požití alkoholu naraz uvoľniť väčšie množstvo liečiva a môže dôjsť k predávkovaniu,“ dodal.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x