19.8 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Ostré slová doktora Čičalu k vyjednávaniu LOZ: Myslím si, že hrajú nejakú hru

Otázka výšky platu je základom každého uchádzača o prácu. Niekomu stačí taká, inému onaká suma, každý však chce pre seba čo najviac. Slovenská verejnosť v súčasnosti s napätím sleduje boj lekárov o lepšie zdravotníctvo, ktorého súčasťou sú aj ich platy. Ako sa zdá, tie sú v súčasnosti heraldickým bodom ich vyjednávaní s vládou, lebo ak sa na ich výške nedohodnú, z nášho zdravotníctva odídu viac ako dve tisícky lekárov. Akú katastrofu by to pre ľudí znamenalo, si uvedomuje každý z nás.

Súčasný boj zástupcov Lekárskeho odborového zväzu (LOZ) sa v postate zúžil z boja o lepšie podmienky v zdravotníctve iba na boj o výšku platov lekárov, pričom ustúpiť už nechce ani vláda ani lekári. Tí žiadajú dorovnanie ich platov aspoň na úroveň Česka, najlepšie ale priblížiť ich k tým na bohatom západe. Ale veď to by sme chceli všetci, či nie? Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že naše platy zaostávajú nielen za tými u našich západných susedov, ale doslova sú na hony aj za tými na bohatom západe. Lekár Rastislav Čičala sa v statuse vyjadril nielen k platom lekárov, ale tiež k situácii v našom zdravotníctve a zároveň zareagoval na podľa neho zavádzanie a šírenie neprávd od Mariána Kotlebu v Kompas rádiu.

Riaditelia rozkrádajú nemocnice cez spriatelené firmy

Plat lekárov v štátnych nemocniciach je podľa Čičalu tabuľkový a za posledné dva roky v prípade absolventov a lekárov s praxou do asi 5 rokov po skončení školy je 1400 eur v hrubom, pričom pred dvoma rokmi bol 1150 eur. „V Česku dostane neatestovaný kľudne aj 2000 eur v hrubom + v závislosti od nemocnice náborový príspevok 10 000 eur alebo viac. Na Slovensku, keď som pracoval za 16 hodín v nočnej službe sme mali nejakých 80 eur, pracoval som na 4 oddeleniach – 1 lekár: paliatívne, kožné, ODCH a psychiatria, dokopy necelých 100 pacientov. V Česku, alebo inde vo svete, také niečo nehrozí,“ píše doktor Čičala, podľa ktorého sa iba u nás takto rieši nedostatok lekárov a aj šetrenie, aby pán riaditeľ, politický nominant, mohol dať „prerobiť nejakú izbičku za niekoľko stoviek tisíc eur“. Problémom nášho zdravotníctva sú podľa Čičalu politicky dosadení riaditelia, ktorí nemocnice rozkrádajú cez spriatelené firmy.

Doktor Čičala si vie „podať“ aj slovenských politikov

„Len možno keby kradnú o 20 % menej, tak môžu navýšiť násobne všetkým zamestnancom platy. A počas COVID-u sa rozkrádalo na ochranných pomôckach, oblekoch…,“ pridáva lekár, ktorý ponúka aj iné zrovnanie. „Mladý človek, keď skončí školu, dostane 1400 eur v hrubom, čo je nejakých 1000 eur v čistom. Ak má zaplatiť nájom za 2 izbový byt 600 eur, tak mu zostane 400 eur na stravu, cestovanie, život… Ide teda tam, kde má viac, kde mu zaplatia ubytovanie, dajú iné výhody,“ konštatuje Čičala. V rádiu Kotleba povedal, že treba všetkých lekárov zaviazať, aby u nás pracovali 15 rokov za určený plat. „Súhlasím. Potom aj, keď mne príde robiť kúrenár kúrenie, si nezoberie za 2 dni toľko, čo ja zarobím v čistom za 2 mesiace. Alebo zubár si nezoberie za pol hodinu toľko, čo ja zarobím za celý deň. V takom prípade súhlasím, tabuľkové platy a povinnosť ostať pre všetkých na Slovensku. Všetci sme tu študovali, štát do každého investoval peniaze, tak každý nech pomôže svojim spoluobčanom a obetuje sa,“ konštatuje Čičala.

Za zvýšenie platov lekárom sa prihovára aj ešte nedávno vládnuci Smer-SD

Sú podvodníci aj medzi lekármi a za mnohých sa hanbí

Čičala priznáva, že práve pre rozkrádačky v slovenských nemocniciach a spory s riaditeľom musel odísť pracovať do Česka, čo ale neľutuje. „Podstatne lepšie vybavené nemocnice, podstatne viac personálu, nešetrí sa na pacientovi ako na Slovensku. A mnoho mojich kamarátov odišlo práve pre toto. Prerábka kuchyne za 1 500 000 eur, prerábka 2 izieb 400 000 eur…, typické pre Slovensko a jeho nemocnice… atď…,“ pokračuje doktor Čičala, ktorý vraj písal prezidentke, riešil to s odbormi, Visolajským, no nikto nič! „Kolegovia v nemocnici? Nechceme sa do toho miešať, nechceme si urobiť zle. Pritom, keby sa voči vedeniu postaví 20 lekárov, je koniec rozkrádačkám. Ale Slovákom to vyhovuje, pokrčiť plece a dostať bičom. Peniaze sú, je množstvo peňazí. Rozkrádajú ich riaditelia, ich blízke osoby, milenky, milenci, kamaráti… rozkrádajú sa cez poisťovne,“ konštatuje nekompromisne lekár Radoslav Čičala, podľa ktorého problém nie je v lekároch a sestrách, problém je v systéme.

Zlyhaní lekárov pri svojich pacientoch je na Slovensku naozaj dosť a dosť

Pán bývalý poslanec Kotleba mal možnosť ísť do nemocnice, tieto všetky veci si preveriť. Nechápem, prečo to neurobili. Tie informácie sú verejne dostupné, alebo si ich môžu pýtať od riaditeľov cez infozákon a zistiť, kde končia peniaze. Aké predražené lieky, výbava sa kupuje cez kamarátov... Poslanci ĽSNS mohli urobiť audity nemocníc a podávať trestné oznámenia, mohli podávať a stále môžu podávať trestné oznámenia aj za zločiny a experimenty počas COVID-u. Prečo to nerobia, ale len znova rozprávajú a zavádzajú, nechápem. Milióny eur od štátu za voľby dostali, majú aj právnikov…,“ uviedol Čičala smerom k šéfovi ĽSNS, ktorý má vždy plné ústa toho, čo by sa malo urobiť. „Áno, sú podvodníci aj medzi lekármi, ktorí zarábajú na úplatkoch, od farma firiem, na liekových štúdiách, ale to nijako nesúvisí s profesiou. Zlodej a amorálna sviňa môže byť aj kominár aj požiarnik, nielen lekár. Za mnohých lekárov sa hanbím, mnohí, o ktorých často verejnosť nevie, lebo nemajú umelo vyfabrikovanú reklamu médiami, pomáhajú dennodenne množstvu ľudí a prácu si robia dokonale…,“ píše ďalej Čičala.

Na Slovensku máme lekárov aj sestry, ktorých súdy uznali vinnými zo smrti pacientov

Možno chcú vyštvať lekárov do súkromných nemocníc

Čo sa týka platu zdravotných sestier, tak podľa Čičalu zarábajú v priemere v nemocniciach možno o 20-30% menej ako lekár, takže tie rozdiely nie sú také, ako hovorí Kotleba (hovoríme tu o štátnych nemocniciach). „Preto lekári odchádzajú do súkromných ambulancií, alebo do zahraničia. Najhoršie na tom však je, že keď máte úraz, tak v nemocnici vás ošetruje lekár, ktorý nemá často dostatočnú prax, alebo ťahá mesačne toľko služieb, že jeho chybovosť je vysoká… A potom sú také aj výsledky na Slovensku. Je rozdiel, keď má niekto prax 10 rokov, a keď to robí rok. Na Slovensku pre nedostatok personálu robia v službách lekári bez dostatočnej praxe… Nie preto, že chcú, ale musia,“ prízvukuje lekár a pridáva zaujímavosť, že najväčší počet lekárov na počet obyvateľov má Bielorusko a lekári tam majú najvyššie platy zo všetkých.

Ostré slová doktora Čičalu k vyjednávaniu LOZ: Myslím si, že hrajú nejakú hru
Zdroj: FB / Radoslav Čičala

„Z Bieloruska neodchádzajú lekári a počas COVID-u sme mohli krásne vidieť, ako si poradili s trošku vyšším náporom pacientov..,“ dodal Čičala, ktorý si nemyslí, že pri súčasnej aktivite Lekárskeho odborového zväzu je na prvom mieste pomoc lekárom. „Visolajský je blízky vládnym politikom, tí ho dosadili ako pediatra do krízového štábu. Myslím si, že hrajú nejakú hru. Akú, uvidíme časom. Možno chcú vyštvať lekárov do súkromných nemocníc, možno do tej, ktorú postavila Penta v Bratislave…,“ šokuje úprimnosťou doktor Radoslav Čičala, ktorý na záver svojho otvorreného statusu dodáva: „Navýšenie platov nie je riešením. Príčinou je zhnitý skorumpovaný systém a rozpadajúce sa zdravotníctvo, ktoré je, podľa mňa, na tom tak cielene. Personál len opúšťa potápajúci sa systém. Keď sa robí veľká zmena, staré treba zničiť alebo zbúrať…“

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články