15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Neuveriteľné!? S fungovaním demokracie na Slovensku je spokojných iba 38 percent dospelej populácie!

To sme teda dopracovali! Ak sa pýtate, že čo, nuž to, že kým sme v roku 1989 štrngali kľúčmi na námestiach a túžili po demokracii, tak po viac ako 30 rokoch „slobody“ je väčšina Slovákov presvedčená, že o demokracii u nás môžeme stále iba snívať.

To, čo sa na Slovensku odohráva v ostatných rokoch, má, podľa viac ako polovice obyvateľov, od demokracie ďaleko. Vidieť to bolo už počas pandémie COVID-19, keď sa koaličná vláda a jej „odborníci“ usilovali udržať ľudí rozličnými opatreniami dodržiavať protipandemické opatrenia, pričom ich sami nedodržiavali, či vypínanie nepohodlných webov. Ako informuje portál pravda.sk, podľa prieskumu viac ako polovica obyvateľov SR nie je spokojná s fungovaním demokracie.

PROTEST Bratislava dnes (video, foto)

Mladí ľudia považujú súčasný režim u nás za demokratický

Ako ukazuje prieskum agentúry Median s fungovaním demokracie na Slovensku je spokojných iba 38 percent dospelej populácie. Naopak, až 57 percent obyvateľov deklaruje nespokojnosť. Agentúra Median to zistila v prieskume na vzorke 1001 respondentov, ktorý zrealizovala od 11. do 20. decembra. Podľa Medianu sú spokojné častejšie mladšie ročníky vo veku 30 až 39 rokov, ľudia s vysokoškolským vzdelaním, alebo obyvatelia Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja.

O nedemokratičnosti u nás hovorila v súvislosti s COVID-19 aj doktorka Peková

Naopak, nespokojní sú častejšie ľudia vo veku 40 až 69 rokov, ľudia so stredoškolským vzdelaním, obyvatelia Banskobystrického a Prešovského kraja alebo živnostníci a pracujúci dôchodcovia. Zo základných ľudských práv a slobôd je pre Slovákov najdôležitejšie právo na život, osobnú slobodu alebo slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery alebo slobodu pohybu.

Vláda už chce obmedziť aj domáce údenie, či dokonca kúrenie v krbe

Prieskum tiež ukázal, že 52 percent Slovákov považuje súčasný režim u nás za demokratický. „Častejšie ide o mladšie ročníky vo veku 18 – 39 rokov, ľudí so základným alebo vysokoškolským vzdelaním, obyvateľov Bratislavského a Trnavského kraja alebo ľudí s najvyššími príjmami,“ uviedla agentúra, podľa ktorej súčasný režim na Slovensku považuje za nedemokratický 42 percent respondentov vo veku 40 až 69 rokov, ľudí so stredoškolským vzdelaním, obyvateľov Žilinského, Prešovského a Banskobystric­kého kraja.

O kolosálnej chybe covidizmu, keď dobro prešlo do zla, hovorí aj Michal Klíma

Najdôležitejšími základnými politickými právami sú pre Slovákov sloboda prejavu a právo na informácie, právo účasti na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou zástupcov alebo právo zhromažďovať sa.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články