21.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Neuveriteľné: Nevyhovujúcu budovu starých šatní na FC Nitra prenajali napriek zákazu!

Na Slovensku sa zvykne hovoriť, že „pod lampou býva najväčšia tma“. Toto príslovie sa už neraz ukázalo ako pravdivé a potvrdzuje ho aj konanie vedenia Nitrianskej investičnej s.r.o., ktorá spadá pod nitriansku radnicu. Nad tým, čo urobilo vedenie tejto inštitúcie, normálny človek iba neveriacky krúti hlavou.

Ak nejaký orgán s okrúhlou pečiatkou zakáže niečo bežnému človeku, tak ten sa, ak nechce mať problémy s nejakými úradníkmi, zväčša podriadi a splní to, čo mu bolo prikázané. Zrejme slovo „Zákaz“ nie je tým, ktoré by mali FC Nitra a Nitrianska investičná s.r.o. akceptovať. A načo by aj. Veď ak ho nerešpektujú iní, prečo by ho mali oni, a navyše ak nad nimi drží ochrannú ruku ich nadriadený. V prípade Nitrianskej investičnej s.r.o. dokonca sám primátor. Smutné ale je, že Nitrianska investičná s.r.o. nielenže odignorovala zákaz, ale ešte aj prehodila zodpovednosť za prípadné problémy na iný subjekt.

Neuveriteľné: Nevyhovujúcu budovu starých šatní na FC Nitra prenajali napriek zákazu!
Budova starých šatní na FC Nitra, ktorú aj napriek zákazu dvoch bezpečnostných technikov využívala mládež ČFK Nitra, zrejme konečne prestane slúžiť svojmu účelu. Foto: Dodo Púchovský

Zodpovednosť a riziko na seba prevzal ČFK

Mnohí sa zrejme pýtate, v čom je problém. Nuž, teda v tom, že objekt budovy starých šatní na futbalovom štadióne FC Nitra patrí pod správu Nitrianskej investičnej s.r.o., ktorej ju 6. mája 2021 bezpečnostný technik Milan Šemelák po kontrole prikázal uzatvoriť. Šatne a celá stará budova boli totiž podľa neho v takom stave, že musel vydať zákaz používania a prevádzkovania objektu, v ktorom sa prezliekali najmä mladí futbalisti. Výsledky kontroly schválil vtedajší predseda predstavenstva FC Nitra Martin Peško a overil manažér Nitrianskej investičnej s.r.o. Igor Demo. Doteraz by to bolo všetko v poriadku, keby…

FC Nitra ešte žije! Poslanci schválili späť vzatie návrhu na vyhlásenie konkurzu, bude sa ešte rokovať!

Keby sa Nitrianska investičná nerozhodla „úradne“ uzavretý objekt so zákazom prevádzkovania prenajať ho inému subjektu. A tým bol futbalový ČFK Nitra, ktorý ho chcel využívať pre svoje mládežnícke tímy. Bum-bác! A aby toho nebolo málo, Nitrianska investičná s.r.o. sa dokonca dohodla s vedením ČFK, že užívanie budovy bude na zodpovednosti klubu ČFK Nitra!!! Takže, ak by sa tam niečo stalo, zodpovednosť za to ponesie ČFK a nie Nitrianska investičná s.r.o., ktorej bezpečnostný technik zakázal budovu prevádzkovať a používať. Nad týmto krokom Nitrianskej investičnej krútil hlavou župný, a v roku 2022 aj mestský, poslanec Peter Oremus.

Neuveriteľné: Nevyhovujúcu budovu starých šatní na FC Nitra prenajali napriek zákazu!
Zápis z kontroly bezpečnostného technika Milana Šemeláka hovorí jasne – budovu starých šatní na FC Nitra musia zatvoriť a nepoužívať! Zdroj: autor

Stopku vystavil aj druhý technik BOZP

Zaujímavé teda je, prečo FC Nitra prenajalo starú budovu šatní v čase, keď mala byť po kontrole bezpečnostného technika uzavretá so zákazom používania. „Na základe včerajšej debaty k situácii a pôsobení viacerých futbalových klubov v areáli FC Nitra, Vám v prílohe posielam Správu – BOZP k starým šatniam. Vzhľadom na závažnosť situácie žiadam o okamžité zatvorenie uvedených šatní a zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva k problémom v areáli FC Nitra. Do dnešného dňa neboli vykonané uznesenia schválené MsZ ešte v júni 2022. Vedenie mesta a Nitrianska investičná nezvláda danú situáciu a prichádza k ohrozovaniu životov detí a vedomej likvidácii klubu FC Nitra, a.s. Za pochopenie vopred ďakujem,“ napísal Peter Oremus vlani 12. augusta viacerým osobám a poslancom. Zrejme bez odozvy, pretože v danej veci sa neudialo vôbec nič. Vlastne udialo, lenže nie tak, ako by si to Oremus želal.

FC Nitra a Nitrianska investičná. Zasiahnu do podivných finančných machinácií orgány činné v trestnom konaní?

S uzatvorením šatní a vlastne celej budovy v máji 2021 my nič nemáme. To si zrejme riešilo FC Nitra vo svojej kompetencii, pretože my sme objekt prevzali až v auguste 2022, a potom sme robili novú súťaž na vykonanie kontroly BOZP a PO. Po kontrole sme dostali vyjadrenie, že budova starých šatní je v nevyhovujúcom stave, takže tí, ktorí v nej boli, teda mládežníci ČFK Nitra, sa musia odtiaľ vysťahovať,“ prezradil vtedajší šéf Nitrianskej investičnej s.r.o. František Refka. To, že vedenie ČFK s Nitrianskou investičnou s.r.o. podpísalo dohodu, že na seba preberajú všetku zodpovednosť pri užívaní šatní, bolo ešte pred spomínanou kontrolou, teda vtedy, keď Nitrianska investičná s.r.o. prebrala areál od FC Nitra. Zhrnuté a podčiarknuté, technik, ktorý vydal FC Nitra zákaz používania budovy so šatňami bol iný ako ten, ktorého vysúťažila Nitrianska investičná s.r.o., aj ten ale prikázal celú budovu uzavrieť a ďalej nepoužívať.

Neuveriteľné: Nevyhovujúcu budovu starých šatní na FC Nitra prenajali napriek zákazu!
Zápis z kontroly bezpečnostného technika Milana Šemeláka hovorí jasne – budovu starých šatní na FC Nitra musia zatvoriť a nepoužívať! Zdroj: autor

Náhradu nedostali, využívali uzavreté šatne

„Vtedajší šéf Nitrianskej investičnej s.r.o. František Refka nám nevedel dať žiadne doklady o tom, že by to bolo v tom čase uzatvorené nejakým bezpečákom, pretože údajne vtedy o tom nemal žiadny doklad, a tak sme si prevádzkovanie tej budovy, a teda aj šatní, zobrali na vlastnú zodpovednosť. Tie bezpečnostné veci sa spravili až po tom, ako sme tam pôsobili asi pol roka. Podľa mňa to bolo naschvál, aby nás odtiaľ vyhodili,“ prezradil Tibor Straňák, ktorý je jedným zo štatutárov ČFK Nitra. Zvláštne teda je, že podľa slov Straňáka využíval starú budovu šatní ČFK niekedy od leta 2022, teda ešte pod správou FC Nitra. Aj preto Igor Demo overoval správu z kontroly ešte za FC Nitra. Za Nitriansku investičnú s.r.o. to podľa Refku určite nebolo, lebo za tú, keď už v nej bol ako manažér, nemal na takýto podpis žiadnu právomoc. Otázkou teda je, ak Straňák nevidel od FC Nitra žiadne doklady o uzatvorení budovy, prečo teda prevzal celú zodpovednosť na ČFK?

Väčšinový vlastník FC Nitra Milan Lenčéš: Vystúpim pred poslancami a uvidím, kto si želá náš konkurz!

„Áno, vedeli sme, že kontrola budovy starých šatní bola robená nanovo a platí asi pol roka. Vtedy mi totiž vedenie Nitrianskej investičnej povedalo, že prebehli kontroly starej budovy, ktoré ale nedopadli dobre, takže sa odtiaľ máme vysťahovať. Dali sme teda žiadosť, aby nám mesto zabezpečilo náhradu, pretože v tom čase sa naše šatne na Čermáni rekonštruovali. Doteraz tá náhrada nebola splnená, takže situácia sa má tak, že my sme tam stále v takom stave, aký tam je,“ dodal na margo stavu veci Straňák, podľa ktorého pre 150 mládežníckych futbalistov jednoducho nejaké šatne potrebujú. Starú budovu a šatne v nej teda ČFK Nitra pre svojich mládežníkov používa aj druhýkrát po tom, ako ju ďalší bezpečnostný technik nariadil uzavrieť a nepoužívať. Nasťahovali sa teda do uzatvorenej budovy hráči a tréneri ČFK Nitra svojvoľne a teda protiprávne? A stále na vlastné riziko? Zrejme iba vyššia moc zariadila, že sa tam doteraz nikomu nič nestalo, pretože kto by za to bol potom zodpovedný, by si zrejme priznať nechcel nikto.

Neuveriteľné: Nevyhovujúcu budovu starých šatní na FC Nitra prenajali napriek zákazu!
Takto vyzerajú priestory WC a spŕch v starej budove šatní, ktorú dvaja bezpečnostní technici zakázali používať. Foto: Dodo Púchovský

Šatne budú v najbližšej dobe uzatvorené

Na základe informácií o porušení zákazu používania starej budovy šatní na FC Nitra sme novému šéfovi Nitrianskej investičnej s.r.o. Vladimírovi Ballayovi niekoľko otázok týkajúcich sa prenajímania oficiálne uzatvorených šatní Nitrianskou investičnou s.r.o. klubu ČFK Nitra. Tu sú otázky a odpovede na ne:

Prečo Nitrianska investičná s.r.o. do dnešného dňa dovolí prevádzkovať šatne aj napriek okamžitému zákazu, ktorý vydala hygiena a IBP ešte v máju 2021?

NI disponuje prehlásením ČFK, že boli informovaní o stave objektu a užívanie je na zodpovednosti klubu ČFK Nitra.

Ako chce Nitrianska investičná s.r.o. postupovať, keďže doteraz prevádzkovala dané šatne de facto protiprávne?

Šatne budú v najbližšej dobe uzatvorené, predpoklad v priebehu budúceho týždňa.

Oremus: Odvrátili sme totálny kolaps FC Nitra a zachránili aj mládež. Práce je však ešte veľa

Kto je zodpovedný za to, že napriek zákazu hygienikov a IBP sa staré, nevyhovujúce a rizikové šatne nechali deťom využívať takmer dva roky?

Z pohľadu NI, zodpovednosť prevzal klub ČFK Nitra podpísaním prehlásenia, keďže o stave objektu bol informovaný.

Kedy chcete konečne uzavrieť dané šatne?

V súčasnosti sú objednané kontajnerové šatne 8 ks pre potreby športovcov. Doručené by mali byť začiatkom budúceho týždňa, a teda športovci zo starých šatní sa presunú do kontajnerov. Staré šatne budú natrvalo zatvorené.

Neuveriteľné: Nevyhovujúcu budovu starých šatní na FC Nitra prenajali napriek zákazu!
Šatňa pre trénerov s starej budove šatní v areáli FC Nitra, ktorú dvaja bezpečnostní technici zakázali používať. Foto: Dodo Púchovský

Prirodzene, v súvislosti s prenajímaním oficiálne uzatvorených šatní Nitrianskou investičnou s.r.o. klubu ČFK Nitra sme poslali aj primátorovi Marekovi Hattasovi niekoľko otázok. Tu sú otázky a odpovede na ne:

Prečo nekonalo vedenie mesta a neuzatvorilo starú budovu šatní na FC Nitra, ktorá bola v správe Nitrianskej investičnej, keďže ju 6.5.2021 bezpečnostný technik pre úplne nevyhovujúci stav nechal zatvoriť? Nitrianska investičná totiž tak do dnešného dňa neurobila, napriek tomu, že to má uvedené v protokole…

Šatne sa v roku 2021 uzavreli. V lete 2022 podpísali zástupcovia klubu ČFK Nitra prehlásenie, že užívanie mládežníckych kabín na mestskom štadióne bude realizované na zodpovednosť ČFK Nitra. Podpísali tiež to, že boli informovaní o stave daného objektu. Ich šatne sa v tom čase rekonštruovali a nemali sa kde prezliekať.

Prečo vedenie mesta dovolilo Nitrianskej investičnej prevádzkovať uvedenú budovu so šatňami, pretože Nitrianska investičná ju už viac ako rok prenajíma ČFK Nitra, s ktorým dokonca podpísala dohodu, že ONI preberajú na seba zodpovednosť prípade akejkoľvek udalosti?

Nie je pravdou, že sa im čokoľvek prenajalo, neexistuje žiaden nájomný vzťah. Šatne využívali iba na základe prehlásenia, o ktorom som písal v prvom bode. Na poslednom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili poskytnutie 12-tisíc eur na prenájom kontajnerových šatní pre spoločnosť Nitrianska investičná. Športovú infraštruktúru nie je možné vybaviť zo dňa na deň, toto je však podstatný krok k nájdeniu riešenia.

FC Nitra zvoní umieračik. Mesto naň podalo na súd návrh na vyhlásenie konkurzu pre platobnú neschopnosť!

Prečo vedenie mesta v danej veci nekonalo, hoci na tento protiprávny akt s prenajímaním šatní, ktoré boli bezpečnostným technikom uzatvorené, aj napriek tomu, že na to bolo vyzvané poslancom Petrom Oremusom ešte 12. augusta 2022? Vo svojom mali poslanec Oremus doslova napísal: „Vzhľadom na závažnosť situácie  žiadam o okamžité zatvorenie uvedených šatní a zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva k problémom v areáli FC Nitra. Do dnešného dňa neboli vykonané uznesenia schválené MsZ ešte v júni 2022.“

Uzavreté šatne používali na vlastné riziko, o čom máme písomné prehlásenie.

Podľa informácií portálu nitranoviny.sk sú už nové kontajnerové šatne v areáli FC Nitra. Mladí futbalisti z ČFK a ich tréneri sa teda budú môcť presunúť do nich a staré šatne budú zrejme už konečne natrvalo zatvorené. Alebo žeby ani nie? Nechajme sa prekvapiť, lebo ako je z vyjadrení kompetentných vidieť, na Slovensku je možné všetko.

Neuveriteľné: Nevyhovujúcu budovu starých šatní na FC Nitra prenajali napriek zákazu!
Šatňa pre trénerov s starej budove šatní v areáli FC Nitra, ktorú dvaja bezpečnostní technici zakázali používať. Foto: Dodo Púchovský

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x