25.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Náhradnú matku zbavili obvinenia, za nešťastný pád Deniska môže zdravotná sestra

Kauza pádu iba mesačného Deniska na zem, ktorého vychováva Anna Jonášová, sa pomaly blíži ku koncu. Vinníčka síce už pozná svoj trest, náhradnej mame, ktorú zbavili obvinenia, sa ale iba začína boj o odškodné.

Božie mlyny melú pomaly, ale isto. I toto slovenské príslovie by sa dalo použiť na smutný prípad, v ktorom hrá hlavnú úlohu nepozorná zdravotná sestra a malý Denisko. Smutný prípad, ktorý sa stal ešte pred takmer piatimi rokmi, sa pomaly chýli ku koncu.

Radosť striedajúcu so slzami má Anna Jonášová z obce Poľany na východe Slovenska vychovávajúca dnes už pomaly päťročného chlapčeka, ktorého jej úrady zverili do náhradnej výchovy. Hoci ju polícia zo začiatku vinila z pádu vtedy iba mesačného Deniska na zem, dnes je už všetko inak. Za nešťastie môže zdravotná sestra, ktorá už pozná aj svoj trest. Pre Annu sa ale boj ešte neskončil.

Vážne zranenia chlapčeka chceli hodiť na jeho náhradnú mamu

Náhradnú matku zbavili obvinenia, za nešťastný pád Deniska môže zdravotná sestra
Malému Deniskovi išlo po páde z rúk zdravotnej sestry na zem doslova o život a liečiť sa musel dlhé mesiace. Zdroj: archív Anna Jonášová

Smutný prípad má začiatok ešte v polovici roka 2017, keď súd zveril Anne Jonášovej do náhradnej výchovy syna mentálne postihnutej manželovej netere Silvie, ktorej rodičia zomreli. Deniska však jeho náhradná mama Anna musela 14. júla odviesť pre akútny zápal dýchacích ciest do nemocnice v Kráľovskom Chlmci. Tam sa ale udialo niečo, z čoho mala dlhé mesiace doslova nočné mory. „Po štvordňovej hospitalizácii ho museli previesť do detskej nemocnice v Košiciach, kde mu zistili prasknutú lebku na ľavej strane a otras mozgu, pričom ešte krvácal z nosa a mal obrovskú hrču na temene hlavy.

Až neskôr som sa dozvedela, že mu vlastne išlo o život,“ priznáva Anna Jonášová, pre ktorú vraj bolo najhoršie, že všetku vinu za to, čo sa stalo sa snažili hodiť na ňu. Vraj, že tieto zranenia si priniesol z domu! A tak miesto toho, aby jej poriadne vysvetlili, ako k takým zraneniam mohol jej Denisko prísť, začali predvolávať na sociálku práve ju. V prvom momente vôbec nechápala, čo sa deje a ako je možné, že chlapcovi, ktorý bol hospitalizovaný iba s relatívne bežným ochorením, ide zrazu o život.

SKUTOČNÝ príbeh Janky, ktorá si prešla naozajstným peklom. To, čo prežila krehká mladá žena, by zvládol asi len málokto

„Nikto nám nechcel vysvetliť čo sa vlastne stalo a kto je za jeho zranenie vinný. Namiesto toho nasledovalo chodenie po výsluchoch a predvolávania na sociálne oddelenie. Dokonca ma aj s jeho biologickou matkou podozrievali, že sme to zavinili my,“ hovorí Anna, ktorá bola kvôli tomu až šesťkrát vypočutá na polícii v Kráľovskom Chlmci. Pýtali sa jej, či k úrazu nedošlo pri pôrode dieťaťa a oni si to iba nevšimli. To ale nebolo možné, pretože z pôrodnice jej ho odovzdávali zdravé. Šokom pre ňu bolo aj to, že v čase keď chcela podať trestné oznámenie podala nemocnica trestné oznámenie na ňu!

Hrôza: Neuveriteľne smutný príbeh otca, ktorému po očkovaní Pfizerom zomrel jeho jediný 16-ročný syn (VIDEO)

Vinníčka smutnej udalosti sa napokon priznala, po ôsmich mesiacoch

Náhradnú matku zbavili obvinenia, za nešťastný pád Deniska môže zdravotná sestra
Zdravotná sestra Ildikó M. sa priznala, že Denisko jej spadol z rúk na zem až po ôsmich mesiacoch. Jeho náhradnej mame sa však doteraz neospravedlnila. Za svoj nezodpovedný skutok skončila pred súdom, ktorý jej nadelil podmienečný trest. Zdroj: FB / Ildikó M.

„Na polícii mi povedali, že ja podávať trestné oznámenie nemusím, lebo už bolo podané. Akosi mi však pozabudli povedať, že na mňa. Poslali ma do Košíc za prokurátorom, nech podám trestné oznámenie tam. Veľmi zvláštne bolo aj to, že neskôr sa všetky papiere, ktoré súviseli s trestným oznámením nemocnice na mňa, kdesi stratili,“ spomína znechutená Anna na tortúry pri podávaní trestného oznámenia. Pre Annu bolo doslova šokom, že si nemocnica trúfla podať trestné oznámenie práve na ňu, lebo ona im dieťa odovzdávala bez zranení. Keď však prišla do nemocnice v Košiciach, pri pohľade na Deniska takmer odpadla. „Mal opuchnutú hlavičku a bol napojený na niekoľko hadičiek. To, čo som videla bolo katastrofálne a už by som také niečo v živote nechcela vidieť,“ pridáva s plačom žena. Zaujímavým zvratom v celom smutnom prípade ale ešte stále nebol ani zďaleka koniec, lebo Anna sa iba náhodou dozvedela, že osoba, ktorej Denisko spadol z rúk na zem sa k tomu priznala. Po ôsmich mesiacoch! Povedala jej to jej obvodná lekárka.

Ďalší šokujúci príbeh „ochotných“ zdravotníkov a od bolesti plačúceho dieťaťa

„Vraj sa k tomu, že jej dieťatko vypadlo z rúk priznala sestrička z nemocnice v Kráľovskom Chlmci Ildikó R. Pri týchto jej slovách mi spadol zo srdca obrovský kameň,“ priznala Deniskova náhradná mama. Ďalší šok prežila Anna po tom, ako za ňou prišiel policajt a v aute jej oznámil, že spomínaná sestrička chce chlapčekovi na účet poslať ako bolestné 730 eur, takže mu má na ten účel zriadiť v banke účet. „To som však odmietla lebo to, čo mu chcela dať bola iba almužna,“ netají Anna, ktorú prekvapilo aj to, keď jej policajt povedal, že ak mu ho nezriadi ona, spraví to on! Zvláštne bolo, že k prijatiu peňazí ju presviedčali aj na sociálke. Napriek ich snahám odškodné riešila cez právnikov, v čom jej pomáha aj detská ombudsmanka Viera Tomanová. Anna celý prípad poslala na prešetrenie i Úradu pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, odkiaľ jej najskôr odpísali, že všetko je v poriadku. Po intervencii Tomanovej jej z úradu napísali, že nemocnica spravila chybu. Anna Jonášová tak na sestričku Ildikó M. podala trestné oznámenie.

Za vážne zranenia malého chlapčeka náhradnej mame núkali 730 eur!

Náhradnú matku zbavili obvinenia, za nešťastný pád Deniska môže zdravotná sestra
Takmer päťročný Denisko dnes trochu ťažšie rozpráva, je hyperaktívny, trošku agresívny aj nervózny, čo je podľa lekárov zrejme pozostatok z pádu z rúk zdravotnej sestry v nemocnici. Zdroj: archív Anna Jonášová

Prevozom do nemocnice v Košiciach sa však celá nepríjemná udalosť s pádom na zem neskončila, lebo Denisko začal mať neskôr zdravotné problémy. „Jeden čas vôbec nepracoval pravou ručičkou, ktorou ani nehýbal, no nevzdávali sme sa. Robila som všetko pre to aby sa mu rozhýbala, čo sa napokon aj podarilo,“ prezradila Anna, ktorej sa však „zaujímavé“ veci stávali i naďalej. „Keď som bola u lekárky v Košiciach tá sa ma snažila presvedčiť, že taký je preto, že má mentálne postihnutú mamu, a takto sa to na ňom prejavuje. Určite ale musel zasiahnuť policajt, ktorý mal celý prípad na starosti, lebo sa ma pýtal, kam s ním idem do nemocnice. On, podľa mňa, robil všetko pre to aby za jeho zdravotný stav nebol vinný nikto z nemocnice,“ myslí si chlapcova náhradná mama a dodala, že ako rastie, tak sú na ňom vidieť isté zmeny. „Trochu ťažšie rozpráva, je hyperaktívny, trošku agresívny aj nervózny, čo je vraj zrejme pozostatok z toho pádu, ktorý sa mu stal krátko po narodení,“ opisuje Anna Deniskov súčasný zdravotný stav, ktorý na ňom zanechá trvalé následky.

Neskutočne smutný príbeh tínedžerky, ktorú znásilnili štyria chlapci. Za jej poníženie a smrť ani nepykali!

Ďalší šokujúci zážitok prežila Anna keď bola s chlapčekom na pohotovosti v Kráľovskom Chlmci. „Počas leta, keď bolo veľmi teplo, chodil do chladničky a vyberal z nej nanuky, takže ho od nich začalo bolieť hrdlo. Bola však sobota, a tak som s ním šla na pohotovosť kde, na našu smolu, slúžil lekár, ktorý ho 14. júla 2017 prijímal do nemocnice. Keď zistil kto sme, začal mi nadávať, že ja tam nemám čo hľadať, že tam mám s dieťaťom chodiť zakázané, lebo tam nebývam. Na moje slová, že keď je za dieťa všetko platené, a má aj poisťovaciu kartičku, mám právo ísť s ním na hociktorú pohotovosť, mi dosť škaredo vynadal a vyhodil nás von. Musela som teda čakať do pondelka, a až potom ísť k našej obvodnej lekárke,“ zaspomínala si Anna na ďalší zo svojich neuveriteľných príbehov. Veľmi zvláštny koniec mal i prípad odmietnutých 730 eur.

Súd za smrť Sebastiánka: Na jasné zlyhanie zdravotníkov ukázali ďalší traja súdni znalci

Boj s nemocnicou o 40-tisícové bolestné bude zrejme ešte dosť tuhý

Náhradnú matku zbavili obvinenia, za nešťastný pád Deniska môže zdravotná sestra
Nemocnica v Kráľovskom Chlmci, kde zdravotnej sestre na detskom oddelení počas služby pred dvomi rokmi spadol z rúk na zem iba mesačný chlapček Denisko. Vedenie ani sestra sa náhradnej matke za tento čin dodnes neospravedlnili. Zdroj: facebook.com

„Takmer rok sa pokúšali rozličnými fintami mi tie peniaze doručiť, no márne, nezobrala som si ich. Napokon mi ich poslali šekom a na radu svojej dnes už bývalej právničky som ich vzala,“ opísala ďalšiu svoju tortúru chlapčekova náhradná mama, ktorá nechcela peniaze prevziať aj preto, lebo sa jej táto suma za to, čo Deniskovi sestrička spôsobila, zdala veľmi malá. „Vraveli mi, že tak to určil znalec, no moja lekárka povedala, že to musí byť určite viac,“ hovorí Anna, podľa ktorej o „drobných“ peniazoch, ktorými si, podľa nej, chcela sestrička zrejme zmazať svoju vinu. Od nemocnice sa teraz na súde domáha pre Deniska bolestné vo výške 40-tisíc eur. „Stalo sa to tam, tak platiť by mala ona,“ myslí si Anna. Okresný súd v Trebišove trestným rozkazom zo 17. 04. 2019 uznal obvinenú vinnou a uložil jej trest odňatia slobody vo výmere 3 mesiacov, výkon ktorého jej podmienečne odložil na skúšobnú dobu v trvaní jedného roka.

Škandál: Smrť Sebastiánka (†3) mala spôsobiť nervózna zdravotná sestra, ktorá vypla monitorovacie alarmy!

Zároveň jej uložil nahradiť spôsobenú škodu. „Áno, som spokojná, pretože sa dokázalo, že Deniskovi som neublížila ja, ale zdravotná sestra, ale ešte musím vyhrať boj o odškodné, lebo súd sa začne iba začiatkom februára,“ končí svoj smutný príbeh Anna Jonášová, ktorú ale akoby záhadné veci priťahovali. „Od sudkyne som sa dozvedela, že prvé súdne pojednávanie o nemajetkovú ujmu bude 3. februára, no zároveň mi oznámila, že ja tam nemusím byť prítomná. Ale ako to? Však ja som poškodená ako náhradná matka dieťaťa, takže tam predsa byť musím,“ nechápe Anna Jonášová a dodáva: „Vraj na to síce právo mám, ale nemusím, lebo že stačí ak sa porozprávam s mojou advokátkou. Ale ja tam byť chcem!“ trvá na svojom Anna, ktorá ale vyhraté ešte nemá ani zďaleka. „Vraj keď chcem, aby to šlo hladšie, mám si dať vypracovať znalecký posudok, ktorý ale stojí okolo tisíc euro. Ale z čoho keď mám dôchodok 360 eur. Takže teraz mu dám do začatia súdu spraviť ešte nejaké vyšetrenia z psychológie aj psychiatrie, lebo psychiatrička ho nedovolí dať do škôlky, lebo tak deťom robí zle, tak nech máme aspoň dačo,“ končí svoj neľahký príbeh Anna Jonášová, ktorú mrzí aj to, že hoci súd zdravotnú sestru odsúdil, doteraz sa za svoj čin neospravedlnila, rovnako ako nikto z nemocnice.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články