15.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Hattas sa chváli: Nitra je prvé mesto na Slovensku, ktoré zavádza islandský model o užívaní návykových látok deťmi

Drogy, a to akékoľvek, vrátane cigariet a alkoholu, sú látky, ktoré škodia organizmu človeka v každom veku. U detí ale škodia niekoľkonásobne. Nehovoriac už o tom, že čím skôr si človek vypestuje návyk na ne, tým skôr sa blíži k predčasnej smrti.

Je nepochybné, že problém drog sa u nás začal naplno šíriť po roku 1989, teda po páde socializmu. Najhoršie ale je, že im postupne prepadajú stále mladšie a mladšie ročníky. A práve toto je potrebné odstrániť, aby sa clá spoločnosť vydala na lepšiu cestu. Mesto Nitra v statuse na sociálnej sieti informuje, že zrejme ide správnym smerom. Ako prvé mesto na Slovensku totiž zavádza islandský model závislosti na drogách u tínedžerov.

Hattas sa chváli: Nitra je prvé mesto na Slovensku, ktoré zavádza islandský model o užívaní návykových látok deťmi
Aj takto vyzeral nitriansky primátor Marek Hattas pred pár rokmi. Štefan Polačik ho nazval hastrmanom. Dnes Hattas bojuje bojuje proti drogovej závislosti u tínedžerov. Zdroj: FB / Štefan Polačik

Nitra zisťovala údaje o užívaní návykových látok deťmi

Islandský model vychádza zo skúseností ostrovného štátu, ktorý bol ešte pred dvoma dekádami jednou z najhorších krajín pokiaľ ide o závislosti u mladých. No potom sa stal zázrak,“ začína Mesto Nitra svoj status a vzápätí dodáva, že získali informácie o viac ako 1500 deťoch vo veku 13-15 rokov zo všetkých škôl v Nitre, kde sa tínedžeri v tomto veku nachádzajú, teda z mestských, cirkevných aj súkromných. „V tejto vekovej skupine mladých sa zisťovali údaje o užívaní návykových látok, rodinnom zázemí detí či o ich vzťahu ku škole, ale aj o ich pocitoch o vlastnom zdraví. Medzi jednotlivými oblasťami sa tiež skúmali súvislosti,“ vysvetľuje ďalej nitrianska radnica.

100 dní Hattasa vo funkcii: Hlúpa ignorácia a žiadne odpovede, toto je NÁŠ primátor?

„Zisťovanie o realite dnešných tínedžerov je súčasťou zavádzania islandského modelu primárnej drogovej prevencie Planet Youth, ku ktorému mesto Nitra pristúpilo ako vôbec prvé mesto na Slovensku. Nitra už od Planet Youth Island dostala výsledky prvého dotazníkového prieskumu uskutočneného na Slovensku – celkovú správu za mesto a jednotlivé správy za každú z 23 škôl, na ktorých sa konal prieskum,“ konštatuje záverom Mesto Nitra. Správy podľa primátora Mareka Hattasa prinášajú aktuálne a lokálne dáta o 1511 mladých Nitranoch. A prečo sa teda Nitra rozhodla aplikovať islandský model v boji s drogovou závislosťou tínedžerov?

Hattas pyšne: Nitra, čo sa týka reklamného smogu, patrí v súčasnosti medzi najčistejšie mestá

Kľúčové je celé prostredie mladého človeka kde vyrastá

Koncom deväťdesiatych rokov patril Island ku krajinám s najväčším množstvom mladých ľudí, ktorí brali drogy, pili alkohol alebo fajčili. Potom sa však ostrovnému štátu podaril malý zázrak a percento mladých, ktorí užívajú návykové látky, tam kleslo z 30 na dnešných 6. To sa podarilo vďaka modelu Planet Youth, ktorý sa považuje za najlepší dlhodobý program svojho druhu na svete. Planet Youth zaviedli už v mnohých štátoch na piatich kontinentoch. „Som hrdý na to, že Nitra je vôbec prvým mestom na Slovensku, ktoré začalo so zavádzaním islandského modelu. Spoluprácu s Islandom máme naplánovanú na najbližších päť rokov,“ uviedol primátor Nitry Marek Hattas pre nitra.sk.

Úspešnosť programu podľa viceprimátora Nitry Miloslava Špotáka spočíva tiež v tom, že sa nesnaží zameriavať na jednotlivca. „Nehovorí mladému človeku, aby si v partii kamarátov nedal alkohol alebo inú návykovú látku. Tento projekt je založený na komunitách a využívaní miestnych dát. Pri prevencii sa tak zameriava na celé sociálne prostredie, v ktorom mladý človek vyrastá. Okrem rodiny je dôležitá škola, spolužiaci, susedia a rovesníci. Kľúčové je celé prostredie človeka a to, aké príležitosti mu dáva,“ vysvetlil Špoták. Koordinátorka islandského modelu v Nitre Júlia Prablesková je presvedčená, že vďaka získaným údajom majú väčšie možnosti nielen vidieť, ale pomaly sa pokúšať aj meniť realitu mladých ľudí.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x