28.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Karel Hirman: Cenové tsunami sme zmenili na jemnú vlnku, hovorí o celách elektriny a plynu

Eurostat, štatistický úrad Európskej únie, dnes zverejnil údaje o cenách elektrickej energie a plynu pre domácnosti za druhý polrok 2022. Slovensko patrí medzi štáty, v ktorých ceny zemného plynu a elektrickej energie vzrástli najmenej.

Ceny plynu pre domácnosti vzrástli vo všetkých štátoch EÚ, pričom Slovensko zaznamenalo druhý najnižší nárast. Ceny elektrickej energie sú u nás tretie najnižšie. Stalo sa tak vďaka zodpovednej sociálnej a rozpočtovej politike tejto vlády, ktorá poskytla ľuďom bezprecedentnú pomoc. Relatívne nízke faktúry za energie majú okrem domácností aj firmy, samosprávy, športoviská alebo kostoly.

Minister hospodárstva Slovenskej republiky a člen strany Demokrati Karel Hirman uviedol, že “cenové tsunami sme zmenili na jemnú vlnku. Nárasty cien elektrickej energie a zemného plynu u nás sú napríklad oproti Českej republike zanedbateľné. To nie sú ideologické floskule, alebo pocity. Sú to čísla, ktoré hovoria jasnou rečou. Táto vláda nesie zodpovednosť, tvrdo pracuje a má výsledky v podobe reálnej pomoci ľuďom.”

Ako dodal Hirman, “v období rokov 2016 až 2020, teda za vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho, narástli ceny elektriny pre bytovky (spotreba do 2,5 MWh) o zhruba 20 %, pričom spotová cena elektriny rástla iba o 0,6%. Od roku 2020 spotová cena stúpla o 500 %, no vďaka opatreniam vlády skutočné ceny stúpli len o 10,5 %.”

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x