10.4 C
Nitra
nedeľa, 25 februára, 2024

COVID-19: Prosíme, dajte sa zaočkovať, odkazujú zúfalí a unavení zdravotníci Slovákom

COVID-19 stále valcuje súčasnú populáciu po celom svete. Ľudia, ale najmä zdravotníci sú už z toho unavení. Preťažení zdravotníci v nemocniciach sú už doslova zúfalí a otvoreným listom prosia ľudí, aby sa dali zaočkovať.

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/191603033143343

Ani mnohí Slováci experimentálnym vakcínam neveria, a tak sa odmietajú proti koronavírusu dať zaočkovať. Na Slovensku máme viac ako 2,5 milióna ľudí, ktorí sa zaočkovaných proti COVID-19 dali, lenže podľa lekárov a zdravotných sestier je to vraj stále veľmi málo. Prečo sa však smrtiaca pandémia nelieči už v ordináciách, na to odpoveď nedal doteraz nikto. Aj preto sú zdravotníci v nemocniciach už presilení a nevládzu, a aj preto sa rozhodli adresovať verejnosti otvorený list, ktorý zverejnili v statuse na profile Ministerstva zdravotníctva.

COVID-19: Prosíme, dajte sa zaočkovať, odkazujú zúfalí a unavení zdravotníci Slovákom

Nezriedka to končí tak, že nám títo ľudia umierajú a my im už nedokážeme pomôcť

„Už prestávame vládať a nevieme sa ubrániť slzám,“ priznávajú hneď v úvode zdravotníci, ktorých otvorený list podpísalo viac ako 1300 zdravotníkov a zdravotníčok z nemocníc z celého Slovenska. „My, zdravotníci a zdravotníčky pracujúci na covid oddeleniach po celom Slovensku, sa denne pozeráme do očí ľuďom, ktorí nevládzu dýchať. Pýtajú sa nás, prečo sú práve oni tí, ktorí boj s Covid-19 prehrávajú. Dnes by dali všetko za to, aby sa rozhodli inak,“ priznávajú v liste zdravotníci, ktorých sa pacienti sa vraj ešte nedávno obávali očkovania a toto ochorenie podceňovali. Ich práca v tejto vlne vraj už začína byť extrémne náročná nielen fyzicky, ale predovšetkým duševne a ľudsky. Nevedia sa ubrániť slzám nad lôžkami čoraz mladších neočkovaných pacientov, ktorým už nedokážu pomôcť. „Nedá sa prestať myslieť na to, že ich odchod nie je len predčasný, ale najmä zbytočný,“ konštatujú smutne zdravotníci, podľa ktorých sa nemocnice plnia ľuďmi, ktorí v nich vôbec nemuseli byť.

https://www.nitranoviny.sk/muzikant-eugen-botos-po-druhej-davke-sa-mi-v-tele-zacali-robit-zapaly-je-vakcina-sloboda/

„Mnohí z nich prežívajú mimoriadne ťažký priebeh ochorenia, týždne odlúčenia od svojej rodiny a neistotu, ako to skončí. Nezriedka to končí tak, že nám títo ľudia umierajú a my im už nedokážeme pomôcť. Je to neopísateľný pocit bezmocnosti a zúfalstva,“ priznávajú zdravotníci. „Lôžka, na ktorých ešte pred pár týždňami ležali pacienti s inými ochoreniami obsadzujú pacienti s Covid-19. Aj keď sa veľmi snažíme, starostlivosť o necovidových pacientov sa čoraz viac obmedzuje,“ píšu lekári a zdravotné sestry, podľa ktorých pribúdajú oddelenia a nemocnice, ktoré sú nútené odkladať plánované a odkladné zákroky. „Je nás málo, pacientov je čoraz viac a my už prestávame vládať. Väčšina úmrtí na Covid-19 patrí do skupiny odvrátiteľných úmrtí, keďže sa im očkovaním dalo zabrániť,“ prízvukujú zdravotníci v liste.

https://www.nitranoviny.sk/desive-rozpravania-lekarov-toto-nam-o-vakcinach-na-covid-19-radsej-nikto-nepovie-sokujuce-video/

Vedľajších účinkov očkovania sa netreba obávať, vakcíny sú bezpečné a osvedčené

„Žiaľ, medzi obeťami pandémie budú aj tí, ktorí sa pre obsadenosť nemocníc covid pacientami nedostanú včas k primeranej lekárskej starostlivosti. Očkovaním teda môžeme zabrániť aj nadbytočným úmrtiam na iné diagnózy,“ upozorňujú unavení a zúfalí zdravotníci. „Drahí spoluobčania, priatelia, všetci tí, ktorí ešte stále váhate, či sa dať zaočkovať proti Covid-19. My, zdravotníci a zdravotníčky pracujúci na Covid oddeleniach po celom Slovensku, vás prosíme o dôveru a o pomoc. Dôsledky Covidu máme dennodenne pred očami, ľudia s ťažkým priebehom umierajú v našich rukách. Očkovanie nie je politická otázka, je to medicínska otázka,“ zhodujú sa všetci, ktorí sú pod otvoreným listom smerovaným celej našej verejnosti podpísaní.

https://www.nitranoviny.sk/zastavte-okamzite-ockovanie-ludi-mrna-vakcinami-proti-sars-cov-19-vyzyva-doktor-lakota/

„Na Covid oddeleniach sme takmer všetci lekári a lekárky zaočkovaní, vedľajších účinkov očkovania sa netreba obávať, vakcíny sú bezpečné a v praxi osvedčené,“ uisťujú zdravotníci váhajúcu verejnosť (Tí, ktorí zomreli, či tí s trvalými následkami by s nimi ale určite nesúhlasili – pozn. red.). „S týmito skúsenosťami, v stave veľkej fyzickej a psychickej vyčerpanosti a s obavami z toho, čo nás ešte len čaká, vás prosíme, dajte sa zaočkovať. Nie je dôvod sa toho obávať, ale je veľa dôvodov obávať sa ťažkého priebehu ochorenia Covid-19 v nemocnici. Vieme, o čom hovoríme. Prosíme vás, pomôžte nám Covid-19 poraziť,“ píšu na samý záver otvoreného listu lekári, zdravotné sestry aj ostatní zdravotníci, ktorí v boji s pandémiou COIVID-19 už nevládzu.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články