10.9 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Andrey HEPBURN: Nezabudnuteľná herečka má korene aj na Slovensku

Slovensko je krajinou, ktorá má umelcov, ktorými sa môže smelo pýšiť. Má však aj svetoznámych umelcov, ktorými sa môže pýšiť preto, že ich korene siahajú práve do našej krajiny.

Andrey HEPBURN: Nezabudnuteľná herečka má korene aj na Slovensku
Audrey Hepburn bola herečkou a módnou ikonou 20. storočia. Považuje sa za jednu z najkrajších a najelegantnejších žien na svete, zažiarila vďaka krásnym očiam a nákazlivému úsmevu. Jej prarodičia žili v Kovarciach neďaleko Topoľčian. Zdroj: facebook.com

Jednou z tých, ktorú pozná azda celý svet je herečka Audrey Hepburn. Iba málo Slovákov zrejme vie, že rodinné korene jednej z najlepších, ale aj najkrajších herečiek 20. storočia siahajú k nám, na Slovensko. Presnejšie do Kovariec, dedinky neďaleko Topoľčian. Práve tu žili a bývali jej predkovia, ktorí sú tu dokonca aj pochovaní.

Andrey HEPBURN: Nezabudnuteľná herečka má korene aj na Slovensku

Smrť prišla po nachladnutí pri hľadaní zlatých hodiniek v rieke

Auderina stará mama Anna Welsová sa narodila 23. júla 1868 v miestnom kaštieli, ktorý od Pavla Motešického kúpil Hepburnovej pradedko Anton, ktorý bol cukrovarník. Spolu s Pavlom Wehlem založili v roku 1864 v Kovarciach cukrovar. „Zomrel v roku 1876 keď mal iba 46 rokov po tom ako ochorel. Vraví sa, že to bolo kvôli tomu, že mu do rieky spadli jeho zlaté hodinky a on ich tam hľadal. Pri tom však nachladol a krátko nato skonal. Zaujímavé je, že v knihe zomrelých je napísané, že to bolo na vodnatielku,“ prezradil Peter Gerši, ktorý sa intenzívne zaujíma o dejiny obce, a dokonca opravoval lavicu v miestnom kostole, na ktorej Anton Wels sedával. Zámožného pradedka Audrey Hepburnovej napokon v miestnom kostole aj pochovali.

Andrey HEPBURN: Nezabudnuteľná herečka má korene aj na Slovensku
Peter Gerši
Andrey HEPBURN: Nezabudnuteľná herečka má korene aj na Slovensku

https://www.nitranoviny.sk/vedec-svetoveho-vyznamu-takym-bol-nas-stefan-anian-jedlik-zo-zemneho/

Anton Wels bol všestranný a veľmi vzdelaný človek, ktorý sa spolu s Gregorom Friesenhofom z neďalekých Nedanoviec dosť venoval meteorológii. V rámci Nitrianskej župy dokonca organizoval rozličné technické výstavy, na ktorých za rôzne technické patenty a vylepšenia udeľoval ľuďom medaily. Jeho hrobku v miestnom kostole ale vidieť nemožno. „A to z prozaických dôvodov. Okolo 90-tych rokov minulého storočia robili v sakristii opravy, pri ktorých sa prepadla podlaha. Bol tam vtedy i môj brat, ktorý videl na podstavcoch truhlu vyzdobenú suchými kvetinovými vencami. Žiaľ, teraz sa tam ísť už nedá, lebo sa to zalialo betónom,“ dodal Gerši. Archeológovia však v hrobke objavili aj kostrové pozostatky Antona Welsa, ktoré majú v rukách antropológovia.

Andrey HEPBURN: Nezabudnuteľná herečka má korene aj na Slovensku
Malý rodostrom slávnej herečky Audrey Hepburnovej, ktorá má korene v Kovarciach neďaleko Topoľčian. Foto Jozef Uhlárik

https://www.nitranoviny.sk/slovaci-pozor-vedeli-ste-ze-kralovna-kozmetiky-estee-leuder-ma-slovenske-korene/

Záhada okolo babky Anny aj cesta Thomas Cardezu v ústrety tragédie

Žiaľ, z príbuzných slávnej herečky Audrey Hapburnovej už nezostal nielen v Kovarciach, ale ani na Slovensku nikto. „Všetci Welsovci, vrátane Hepburnovej babky Anny, ktorá sa vydala za Victora Johna Rustona, sa rozutekali prakticky do celého sveta,“ skonštatoval Gerši. Zaujímavosťou rodiny je, že Anna, ktorá sa narodila v októbri 1871 v Topoľčanoch Františke Welsovej, v sčítacom hárku rodiny Welsovej z roku 1869 uvedená nie je. „Je pravdepodobné, že bola sestrou Antona, lenže žila si oddelene svojím vlastným životom,“ vysvetlil Peter Gerši. Kaštieľ Welsovcov napokon v roku 1894 odkúpil Ľudovít Apponyi z Oponíc a Antonovu manželku si zobralo k sebe jedno z ich piatich detí.

Andrey HEPBURN: Nezabudnuteľná herečka má korene aj na Slovensku
Prarodičia herečky

https://www.nitranoviny.sk/najvyssi-cirkevni-hodnostari-vobec-nie-su-taki-svati-toto-su-najvacsie-skandaly-cirkvi-a-papezov/

Bydlisko príbuzných Audrey Hapburnovej  sa spája ešte s jednou historickou zaujímavosťou. Kaštieľ, v ktorom Welsovci bývali, si v roku 1900 prenajal americký milionár Thomas Cardeza. A práve odtiaľ sa vydal v ústrety tragédii na legendárnom Titanicu. Na ňom Cardeza cestoval so svojou matkou Charlottou, ktorá počas ich pobytu na Slovensku bývala v neďalekých Oponiciach. Potopením lode prišla o značnú časť svojich šperkov. Bola odškodnená, keďže šperky mala poistené sumou vyše 177-tisíc dolárov (dnes by táto suma bola cca 22x vyššia voči kurzu dnešného dolára) Cardezovci tragédiu Titanicu prežili rovnako ako jeho manželka, ktorá zostala v Kovarciach. V roku 1913 sa do Cardezovci do Kovariec i Oponíc znovu vrátili. 

Andrey HEPBURN: Nezabudnuteľná herečka má korene aj na Slovensku
Počas svojej hereckej kariéry stvárnila Audrey Hepburnová desiatky úloh. Zdroj: Zdroj: facebook.com

Audrey Hepburn

Britská herečka (po matke holanského pôvodu), sa vlastným menom volala Audrey Kathleen Ruston. Narodila sa 4. mája 1929 v belgickom hlavnom meste Brusel, zomrela 20. januára 1993  vo švajčiarskom Tolochenaz. Bola nielen známou herečkou, ale aj módnou ikonou a filantropkou, ktorá pracovala aj ako veľvyslankyňa dobrej vôle pri UNICEF. Mala dvoch manželov Mela Ferrera (1954-68) a Andreu Dottiho (1969-82) a dve deti Sean Hepburn Ferrera a Luca Dottiho. Hovorila až piatimi jazykmi, slovenčinu ale neovládala. Nakrútila takmer 30 vynikajúcich filmov či muzikálov. Medzi jej najznámejšie filmy patria napríklad Raňajky u Tiffanyho, My Fair Lady, Počkajte na tmu či Ako ukradnúť milión dolárov.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články