12 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Slováci pozor! Vedeli ste, že kráľovná kozmetiky Estée Leuder má slovenské korene?

Jozef Uhlárik

Viete kto bola kráľovná kozmetiky? A viete, že mala slovenské korene? Áno, Estée Lauder, ktorá patrila medzi svetovo významných ľudí, mala korene u nás, neďaleko Dunajskej Stredy.

Slováci pozor! Vedeli ste, že kráľovná kozmetiky Estée Leuder má slovenské korene?
Kráľovná kozmetiky Estée Lauder vyrábala a miešala v začiatkoch svoju kozmetiku vo svojom dome. Zdroj: facebook.com

Estée Lauder (+95) možno úplne smelo považovať za kráľovnú kozmetiky. Asi iba máloktorý Slovák, vie, že Estée nielenže patrila medzi svetovo veľmi významných ľudí, ale jej otec vyrastal v Holiciach neďaleko Dunajskej Stredy. Jeho židovská rodina sa zo Slovenska vysťahovala do Spojených štátov a žila v newyorskej štvrti Queens, kde sa Estée i narodila.

Veľký biznis rozbehla až s pomocou manžela

Mentzerovci bývali v Holiciach a všetci veľmi dodržiavali židovské tradície Dedo Estée Lauder bol obuvník a jeho syn Max Metzer sa neskôr aj s rodinou zo Slovenska presťahovali do USA, kde žili v newyorskej štvrti Queens. Tu sa neskoršia kráľovná kozmetiky aj narodila. Jej dievčenské meno bolo Josephine Esther Mentzer. Niektorí z rodiny teda odišli do sveta, ďalší, ktorí ostali doma, skončili cez vojnu v koncentráku. V Holiciach má hrob jeden z jej predkov, ale inú rodinu v dedine Estée už nemá.

Estée sa narodila ako Ester 1. júla 1908 v americkom Queense ako najmladšia zo šiestich detí Maxa Metzera, ktorý tam prevádzkoval železiarstvo. Jej matka Rose pochádzala zo Sátoraljaújhely, mesta na maďarsko-slovenských hraniciach a Estée bola krásna po nej. Budúcnosť neskoršej kráľovnej kozmetiky ovplyvnil strýko John Schötz, ktorý bol chemik a vyrábal pleťové krémy. Ester ho začala vo svojej kuchyni napodobňovať, až v roku 1914 vyrobila štyri receptúry na pleťové krémy, ktoré predala svojím priateľom. Veľký kozmetický biznis však rozbehla už ako Estée po roku 1930, keď sa vydala za účtovníka Josepha Laudera, ktorý jej k tomu výrazne pomohol.

Slováci pozor! Vedeli ste, že kráľovná kozmetiky Estée Leuder má slovenské korene?
Estée Lauder bola jedinou ženou, ktorú časopis Time vybral v roku 1998 medzi dvadsať najvplyvnejších obchodných géniov 20. storočia. Zdroj: facebook.com

Krémy robila Estée v kuchyni na plynovom sporáku

Kozmetickú spoločnosť založila Estée Lauder v roku 1935. Okrem krémov začala neskôr produkovať aj parfumy. „Vôňa krásnej ženy je jednou z vecí, ktoré si nezmazateľne vryjeme do pamäti a ktoré nám ju pripomínajú aj po smrti,“ tvrdila Estée, ktorá svojimi výrobkami doslova ovládla najvychytenejšie obchody sveta. Nikto však ani len netušil, že veľmi úspešná podnikateľka začínala s výrobou svojich krémov doma po večeroch v kuchyni na plynovom sporáku. O kvalite jej prípravkov vypovedá aj úsmevná príhoda, keď si jeden z jej zákazníkov pomýlil manželkin krém od Estée s majonézou a pridal ho do šalátu. Nikomu sa našťastie nič nestalo, lebo ako vysvetlila ikona kozmetiky, jej krémy sa skladajú iba z prírodných ingrediencií.

Slováci pozor! Vedeli ste, že kráľovná kozmetiky Estée Leuder má slovenské korene?
S účtovníkom Josephom Lauder sa Estée po rozvode zosobášila v roku 1940 aj druhý raz. Zdroj: facebook.com

Estée spravila niečo, čo iných dovtedy nenapadlo

Estée sa snažila vyvíjať najmä také prípravky, ktorými sa rýchle dosahoval potrebný efekt. Okrem pleťových krémov postupne vyrábala aj iné prípravky, parfumy. Ako prvá začala rozdávať vzorky svojich výrobkov zadarmo, a k nákupom pridávala darčeky. Založila dokonca i výskumné laboratórium. V roku 1995 mala hodnota firmy na newyorskej burze hodnotu troch miliárd dolárov. Úspešná žena dokonca pomáhala financovať i obnovu francúzskeho zámku vo Versailles. V podnikaní je známy jej výrok: „Čas nie je na vašej strane, ale ja áno“. Podnikanie jej síce rozbilo manželstvo s Josephom, v roku 1942 sa s ním ale opäť zosobášila.

Slováci pozor! Vedeli ste, že kráľovná kozmetiky Estée Leuder má slovenské korene?
Náhrobný kameň Natana Mencera (1842-1926), jedného z príbuzných Estéer Keuder na židovskom cintoríne v Holiciach. Foto: Jozef Uhlárik

Okrem staršieho syna Leonarda sa im už v ich druhom manželstve narodil ďalší syn Ronald. Krásna a upravená bola až do svojho vysokého veku a stala sa akýmsi zosobnením amerického sna. O kráse a elegancii radila aj druhým ženám. Zomrela 24. apríla 2004 v newyorskom Manhatane vo veku 95 rokov. Zvláštne je, že ľudia z Holíc o Estée, ktorá má korene práve v tejto obci, veľa nevedeli. Niektorí vedeli iba to, že jej príbuzní boli Židia a majú tam aj nejaké hroby. Napriek všetkému sú hrdí na to, že táto svetoznáma a veľmi úspešná žena má korene práve v ich obci.

Slováci pozor! Vedeli ste, že kráľovná kozmetiky Estée Leuder má slovenské korene?
Kráľovná svetovej kozmetiky minulého storočia radila a pomáhala aj druhým ženám ako byť krásne. Zdroj: facebook.com

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články