15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Najvyšší cirkevní hodnostári vôbec nie sú takí „svätí“. TOTO sú najväčšie škandály cirkvi a pápežov

Jozef Uhlárik

Veriť v Boha ešte neznamená správať sa podľa jeho „príkazov“. U bežného smrteľníka je to síce hriechom, no ide o pomerne bežný jav. Ale že doslova ohavným spôsobom zhrešia aj vysokí cirkevní hodnostári, či nebodaj samotní pápeži, to je už ale naozaj škandál.

Najvyšší cirkevní hodnostári vôbec nie sú takí „svätí“. TOTO sú najväčšie škandály cirkvi a pápežov

A takých škandálov bolo v nedávnej, alebo i dávnej minulosti v katolíckej cirkvi skutočne neúrekom. Možno by sa to dalo ospravedlniť tvrdením, že veď aj pápež je len človek, no táto formulka neobstojí, lebo on je najvyšším cirkevným hodnostárom, ktorý by mal ísť svojím veriacim príkladom. Ako uvádza portál 1.pluska.sk medzi pápežmi v minulosti boli i takí, ktorí tejto najvyššej cirkevnej hodnosti dobré meno rozhodne neurobili. Vatikánom ta otriasli mnohé sexuálne škandály, orgie, incest, pedofília či pohlavná choroba.

Najvyšší cirkevní hodnostári vôbec nie sú takí „svätí“. TOTO sú najväčšie škandály cirkvi a pápežov

Vatikánska zmluva je medzinárodná a jednostranne nevypovedateľná

Návšteva pápeža Františka sa na Slovensko uskutoční od 12. do 15. septembra a počas nej navštívi Prešov, Košice i Šaštín Stráže. Veriaci sa na jeho návštevu už veľmi tešia a berú ju ako požehnanie. Naopak, tí druhí v tom vidia zbytočné mrhanie peniazmi, ktoré by sa mohli radšej investovať do slabého zdravotníctva či školstva. Veľa ľudí sa však pozerá na cirkev cez prsty aj preto, že jej najvyšší predstavitelia čelili v minulosti, ale i teraz, mnohým nechutným škandálom. V žalúdku leží viacerým Slovákom aj Vatikánska zmluva, ktorá bola podpísaná v roku 2000 napriek tomu, že Slovensko je podľa jeho Ústavy zvrchovaný, demokratický a právny štát, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Vatikánska zmluva je charakterizovaná ako zmluva medzinárodná a je jednostranne nevypovedateľná. V mnohom sa tak stala nadradenou nad naše zákony. Cirkev je navyše stále financovaná zo štátneho rozpočtu, s čím nesúhlasí stále veľa Slovákov. Postoj ľudí k samotnej cirkvi ovplyvnilo aj to, že Vatikán a jeho najvyšší predstavitelia sa v minulosti „vyznamenali“ aj poriadne pikantnými škandálmi. Hoci by sa jej predstavitelia ako pápeži, kňazi a mnísi mali správať tak, ako to kážu a žiť v celibáte, často to tak ale vôbec nebolo. Za rozličné škandály pápežov a hodnostárov z Vatikánu, medzi ktorými nechýbali skutočné pikantnosti, by sa nemuseli hanbiť ani tí najväčší hriešnici.

Najvyšší cirkevní hodnostári vôbec nie sú takí „svätí“. TOTO sú najväčšie škandály cirkvi a pápežov

Nechutnosti a teror žiakov na dvoch cirkevných školách v Kanade

V posledných rokoch sa prakticky po celom svete riešilo najmä sexuálne zneužívanie detí rozličnými cirkevnými hodnostármi. Takmer v tretine z 345 prípadov sexuálneho zneužívania detí, ku ktorým došlo v rokoch 2017-2020, a ktoré prešetrovala poľská štátna komisia, boli za páchateľov označení práve kňazi. Obludnosti sa diali aj v meste Marieval v provincii Saskatchewan v západnej Kanade, kde sa v blízkosti bývalej internátnej cirkevnej školy pre deti pôvodných obyvateľov našli stovky neoznačených hrobov. Predchádzal tomu nález pozostatkov 215 detí pochovaných na pozemku bývalej cirkevnej internátnej školy v meste Kamloops v provincii Britská Kolumbia. Celkovo bolo v Kanade do takýchto škôl nútene zapísaných približne 150 000 detí indiánov, inuitov a Métisov. Žiaci sa zo strany učiteľov a vychovávateľov veľmi často stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím, pričom cieľom takýchto zariadení bolo zbaviť ich vlastnej kultúry aj materinského jazyka.

Najvyšší cirkevní hodnostári vôbec nie sú takí „svätí“. TOTO sú najväčšie škandály cirkvi a pápežov

V roku 2017 otriasol priamo Vatikánom škandál austrálskeho kardinála Georgea Pella, ktorý bol pravou rukou súčasného pápeža Františka. Kardinála v tom čase obvinili zo sexuálneho zneužívania maloletých chlapcov. Mal sa ich dopustiť v 90-tych rokoch na chlapcoch, ktorí spievali v zbore v Katedrále sv. Patrika v Melbourne. Obete mali vtedy 12 a 13 rokov. Georgea Pella, ktorý mal na starosti finančné záležitosti Vatikánu. Súdna porota v Melbourne ho síce vo februári 2019 uznala za vinného z pohlavného zneužitia a obťažovania dvoch neplnoletých chlapcov, Najvyšší súd ho ale napokon zbavil obvinení z pohlavného zneužívania detí a Pell napokon vyhlásil, že z neho urobili iba „obetného baránka“ za zločiny ostatných.

Najvyšší cirkevní hodnostári vôbec nie sú takí „svätí“. TOTO sú najväčšie škandály cirkvi a pápežov

Jeden pápež si platil za sex s deťmi, druhý miloval chlapcov

V roku 2014 informoval Vatikán o zatknutí bývalého poľského arcibiskupa Józefa Wesolowskeho, ktorého obvinili z toho, že platil za sex s deťmi v čase, keď bol vyslancom Svätej stolice v Dominikánskej republike. Józef Wesołowski bol poľský rímskokatolícky arcibiskup zastávajúci funkciu apoštolského nuncia v mnohých krajinách sveta. Naposledy v Dominikánskej republike. Na kňaza bol v roku 1972 vysvätený kardinálom Karolom Wojtylom, ktorý bol známy aj ako pápež Ján Pavol II. Zomrel 27. augusta 2015, skôr, ako sa mal postaviť pred súd za pedofíliu.

Čiernou ovcou v dejinách Vatikánu bol aj pápež Július II., ktorý úradoval na Svätej stolici v období rokov 1503 až 1513. Napriek celibátu bol známy svojím veľkým sexuálnym apetítom. Aj jeho oplzlé chúťky často smerovali k mladým chlapcom. Cirkev voči nemu v roku 1511 vzniesla obvinenia z oplzlých milostných aktov a nazvala ho homosexuálom. Bol známy aj tým, že väčšinu času trávil s malými chlapcami alebo mužskými prostitútmi. Jeho sexuálne orgie sa mu nakoniec vypomstili v podobe zdravotných problémov. Počas sexuálnych radovánok s totiž nakazil pohlavnou chorobou syfilis.

Sixtus mal dieťa s vlastnou sestrou, Lev X. takmer zruinoval pápežstvo

Pápež Sixtus IV., ktorý bol do úradu zvolený v roku 1471, mal údajne celkovo šesť detí vrátane jedného, ktoré mu porodila jeho vlastná sestra. Tým sa dopustil hriechu a porušenia zákonu v podobe incestu. To mu ale nebránilo kontrolovať sexuálne chúťky svojich poddaných. Vytvoril cirkevnú daň z prostitúcie a obviňoval kňazov, ktorí mali milenky. Sixtus IV. bol tiež nadšeným rodinkárom, rovnako ako mnoho ďalších pápežov. Zo svojich šiestich synovcov totiž urobil kardinálov.

Po tom, čo sa stal pápežom v roku 1513 Lev X. sa tento najvyšší cirkevný hodnostár preslávil ako mecenáš umenia a nakázal prestavbu Baziliky svätého Petra. Aby pomohol zaplatiť za svoje veľkolepé plány, schválil predaj „odpustkov“ – v zásade prísľubov skrátenia doby trestov za hriechy. Je teda vcelku zvláštne, že Lev X. po svojej smrti v roku 1521 zanechal pápežstvo v stave blízkom bankrotu.

Najvyšší cirkevní hodnostári vôbec nie sú takí „svätí“. TOTO sú najväčšie škandály cirkvi a pápežov

Slávneho Galiea chcel dať upáliť na hranici pápež Urban VIII.

Pápež Pavol IV. bol zvolený do funkcie v roku 1555 a je známy predovšetkým vďaka svojim hrozným činom antisemitizmu. V Ríme vytvoril židovské geto, v ktorom museli Židia nosiť výrazné žlté klobúky. Za jeho vlády boli zničené aj niektoré rímske synagógy. Bol taký nenávidený, že po jeho smrti v roku 1559 ľudia behali po Ríme a ničili jeho sochy.

V roku 1633 Vatikán na čele s pápežom Urbanom VIII. odsúdil slávneho vedca Galilea. Cirkev mala problém s objavom Galilea, že slnko je skutočne stredom vesmíru – nie Zem. Podľa New York Times bol postavený pred súd a nútený odvolať svoje zistenia, inak by bol upálený na hranici. Galileo sa, samozrejme, rozhodol zostať nažive. Cirkev sa za svoju chybu formálne ospravedlnila až v roku 1992, zhruba o 350 rokov neskôr.

Pápež Alexander I. pred zvolením do funkcie velil zločineckej bande!

Pápežom sa v roku 1492 stal Alexander VI., ktorý bol predtým len Rodrigom Borgiasom, členom známej talianskej zločineckej rodiny Borgias. V skutočnom zločinecko-rodinnom štýle použil peniaze na to, aby sa dostal do pápežského úradu. Preslávil sa však hlavne tým, že mal množstvo mileniek a splodil najmenej deväť nemanželských detí – pravdepodobne v dôsledku organizovania sexuálnych orgií.

Inocent VII., ktorý stal pápežom v roku 1484. Bol prvým pápežom, ktorý otvorene uznal osem nelegitímnych detí, aj keď ich mohol mať omnoho viac. Pred jeho prijatím boli pápežskí bastardi jednoducho označovaní za „synovcov.“

Preslávil sa však aj svojou krutosťou. Mal totiž veľké obavy z čarodejníctva a v dokumente z roku 1484 napísal, že povzbudil a požehnal čin lovu čarodejníc, ktorý zahŕňal mučenie, topenie či upaľovanie na hranici.

Asi najnenávidenejší pápež zo všetkých? Pravdepodobne Bonifác VIII.

Ak bol niektorý z pápežov doslova nenávidený, tak to bol určite Bonifác VIII. Po svojom zvolení v roku 1294 postavil svoje sochy po celom Ríme a povedal, že spanie s chlapcami nie je o nič ťažšie ako „trieť si jednu ruku o druhú“. Jeho najhanebnejší priestupok? Celé mesto Palestrina bolo na jeho príkaz zničené – všetko pre osobný politický spor. Vyslanec kráľa Aragona kedysi zhrnul neobľúbenosť tohto pápeža do spisu a napísal, že „všetci kardináli si želajú jeho smrť a sú unavení jeho diablami“. Nenávisť voči tomuto pápežovi potvrdzuje aj vcelku zábavný fakt, že Bonifác VIII. sa objavuje v ôsmom kruhu pekla v Danteho „Pekle“.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články