10.9 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Kalifornia chce byť prvý americký štát, kde bude povinné očkovanie detí

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom oznámil, že chce ako prvá krajina v USA zaviesť povinné očkovanie proti covidu-19 pre žiakov od materských po stredné školy. Opatrenia sa budú vždy týkať len tých vekových skupín, pre ktoré sú plne schválené americkými regulátormi.

Kalifornia chce byť prvý americký štát, kde bude povinné očkovanie detí
foto: mdjaff

Momentálne je to pre osoby staršie ako 16 rokov.
Newsom sa chce k opatreniam uchýliť aj napriek tomu, že v Kalifornii za posledný mesiac zostávajú počty novonakazených, hoci sú tam školy otvorené už niekoľko týždňov.

Podľa agentúry AP se Newsom odhodlal k rozhodnejším krokom v boji proti pandémii potom, čo s prehľadom ustál septembrové referendum o svojom odvolaní. To zvolali miestni konzervatívci, ktorí nesúhlasili, okrem iného s tým, že guvernér zavádzal povinnosť nosiť rúška a obmedzoval ekonomiku v snahe zabrániť šíreniu vírusu, píše portál echo24.

Newsom sa často chválil tým, že prijíma radu protipandemických opatrení na školách, prvý zo všetkých amerických guvernérov. V auguste Kalifornie ako prvá zaviedla povinné očkovanie pro učiteľov a ďalších zamestnancov škôl, nariadil tiež nosiť rúška v učebniach.
Študenti budú môcť požiadať o výnimku z nariadenia na základe náboženského vyznania alebo za zdravotných dôvodov, kalifornské úrady však zatiaľ nevyjasnili, ako a komu budú tieto výnimky udeľovať. Ak žiak povinné očkovanie neabsolvuje, bude sa musieť vzdelávať podľa zvláštneho vzdelávacieho plánu doma.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články