16.1 C
Nitra
streda, 29 mája, 2024

Rusko: Nám je to jedno, nech si Američania lietajú hoci aj na metle! A zavreli pre nich Bajkonur

Vojna na Ukrajine a najmä sankcie mnohých štátov sveta voči agresívnemu Ruskou stavia Vladimira Putina a jeho krajinu do stále väčšej izolácie. Rusi vraj ale majú páky na to, ako to ich nepriateľom poriadne znepríjemniť.

Zvykne sa vravieť, že „aký požičaj taký vráť“. A to platí v súboji Rusko vz zvyšok sveta pri súčasnej vojne na Ukrajine dvojnásobne. Rusi okrem toho, že nezmyselne bojujú u svojho západného suseda, musia riešiť aj ekonomickú vojnu. Tu ale čelia oveľa väčšiemu nepriateľovi, proti ktorému sa i oni pokúšajú niečo vymyslieť. Ako píše portál novinky.cz, medzi iným si vybrali raketové motory dovážajúce svojmu odvekému rivalovi, do USA. Tento „náboj“ Američanov v súboji o vesmír asi zabolí.

Rusko: Nám je to jedno, nech si Američania lietajú hoci aj na metle! A zavreli pre nich Bajkonur
Ruský prezident Vladimir Putin svojou bláznivou vojenskou inváziou na Ukrajine otvoril Pandorinu skrinku, ktorej dôsledky si ponesú aj samotní Rusi. Zdroj: archív nn

OneWeb ruší všetky štarty z ruského kozmodrómu Bajkonur

Rusko podľa novinky.cz prestane dodávať do Spojených štátov raketové motory, a to ako odplatu za sankcie, ktoré Washington uvalil na Moskvu kvôli útoku na Ukrajinu. Oznámil to šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin. A navyše sa Rusko nebude starať o servis raketových motorov, ktoré už predtým predalo USA. „V situácii, aká panuje teraz, nemôžeme dodávať Spojeným štátom naše najlepšie raketové motory. Nech si lietajú s niečím iným, napríklad na metle,“ sarkasticky povedal Rogozin v ruskej štátnej televízii. Podľa šéfa ruskej vesmírnej agentúry Rusko dodalo do USA od 90. rokov 122 dvojkomorových raketových motorov RD-180, z ktorých 98 bolo použitých pre rakety Atlas.

Rusko hrá nebezpečnú šachovú partiu. S krajinou a jej vedením už nechce mať nadlho nič spoločné množstvo firiem a spoločností

A aby toho nebolo málo, Rusko už skôr oznámilo, že kvôli západným sankciám prerušuje spoluprácu s európskymi partnermi na vesmírnych štartoch z Kourou vo Francúzskej Guyane. Moskva sa však nezameriava iba na USA, ale aj na Veľkú Britániu, kde od britskej spoločnosti OneWeb žiadala garancie, že jej satelity nebudú využité na vojenské účely. OneWeb, v ktorej má podiel britská vláda, oznámila, že ruší všetky štarty z ruského kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Väčšinu jej satelitov vyniesli na obežné dráhy ruskej rakety Sojuz z kozmodrómu Vostočnyj v Rusku a z Bajkonuru.

Šéf ruskej vesmírnej agentúry Dmitrij Rogozin by zároveň chcel „prísne potrestať“ aj hackerov z hnutia Anonymous, ktorým sa podarilo napadnúť počítačové systémy vesmírnej korporácie Roskosmos. Nuž, vojna, zdá sa nie je len na Zemi, ale nepriamo zasahuje aj do vesmíru.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články