-2.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Výzva slovenských pediatrov: Neznevažujte úsilie a motiváciu pediatrov!

Ešte poriadne neodznel COVID-19 a už ho nahradila chrípka, ktorá, akoby čakala, v ústraní na svoju príležitosť. A dočkala sa! Mnohí sa pýtajú, ako je to možné, že jej je odrazu toľko?

Ak niekto čakal, že po Covide vyjde slniečko a my budeme žiť normálne, ten sa strašne zmýlil. Máme ho tu opäť, spolu s chrípkou a inými respiračnými chorobami.

Výzva slovenských pediatrov: Neznevažujte úsilie a motiváciu pediatrov!
MUDr. Adam Turoň (zdroj: fb AT)

Detská ambulancia doktora Adama Turoňa v Nitra v statuse na sociálnej sieti zverejnila Výzvu pediatrov, ktorí žiadajú celú spoločnosť, aby si uvedomila, že táto závažná situácia sa dá zvládnuť len spoločným úsilím a spoluprácou.

Doktor Čičala radí, ako premôcť súčasné ochorenie dýchacích ciest

„My denne ošetríme okolo 60 chorých detí. Preto zdieľam výzvu pediatrov. Aby vám to aspoň kúsok dovolilo nahliadnuť do súčasnej situácie. Nie úplne so všetkým súhlasím, ale stojím za kolegami, ktorí to spísali,“ napísal doktor Turoň v úvode statusu, v ktorom vzápätí zverejnil celú výzvu slovenských pediatrov smerujúcu nielen k rodičom, ale vlastne k všetkým Slovákom. A aby naši ľudia vedeli, o čo ide, tak pediatri upozorňujú aj na fakt, že detských lekárov je až o tretinu menej ako by sme pre správnu starostlivosť o deti potrebovali. To je smutná realita.

MUDr. Slavomír Šuch: Praktické rady, ak máte covid, alebo pozitívny výsledok testu

Výzva slovenských pediatrov rodičom detí a spoločnosti

„Na Slovensku, ako aj vo všetkých Európskych krajinách, dosiahla chorobnosť detí nebývalé rozmery. V mene všetkých slovenských primárnych pediatrov žiadame celú spoločnosť, aby si uvedomila, že táto závažná situácia sa dá zvládnuť len spoločným úsilím a spoluprácou. Na Slovensku je o tretinu menej pediatrov ako je nevyhnutné pre správnu zdravotnú starostlivosť o deti. Väčšina primárnych pediatrov má v starostlivosti o stovky pacientov viac ako je optimálny počet detí, často aj dvojnásobok. Popri každodennej práci v detských ambulanciách výrazne poddimenzované počty pediatrov musia zabezpečovať aj ambulantnú pohotovostnú službu 7 dní v týždni,“ píše sa v úvode výzvy.

MUDr. Miroslava BUGÁROVÁ: Geneticky modifikované potraviny ovplyvnia genóm určite viac ako mRNA vakcína (rozhovor)

Polovica primárnych pediatrov na Slovensku je starších ako 65 rokov. Situácia v detských ambulanciách je kritická už niekoľko rokov a stále sa zhoršuje. Pediatri nie sú za tento stav zodpovední. Nevedia ovplyvniť, koľko ich je a koľko detí im bude pridelených do starostlivosti. Napriek tomu sa zostávajúci detskí lekári v ambulanciách snažia poskytnúť najlepšiu starostlivosť, aká je v ich možnostiach,“ vysvetľujú pediatri, podľa ktorých je v súčasnosti nápor na detských lekárov bezprecedentný, pričom pediatri poskytujú starostlivosť väčšinou výrazne nad rámec svojich povinností a snažia sa pomôcť každému dieťaťu, ktorého zdravotný stav to vyžaduje. Denne ošetria aj 60-80 detí, mnohým rodičom poradia telefonicky, mailom a podobne.

MUDr. Marián Šóth: Je vhodné očkovanie proti covid19 pre každého? Určite nie

Starostlivosť o naše deti je stále je jedna z najlepších v EÚ

„Dôrazne žiadame celú slovenskú spoločnosť, obzvlášť média, aby si pred vyjadrovaním alebo publikovaním informácií overili všetky okolnosti a zvažovali svoje vyjadrenia na prácu pediatrov. Neúplné a nespravodlivé hodnotenia znevažujú úsilie a motiváciu pediatrov, tých starších, ale aj tých v produktívnom veku, čo zostali ešte na Slovensku, naďalej pracovať v týchto extrémne ťažkých podmienkach a zabezpečovať zdravotnú starostlivosť o naše deti. Stále je jedna z najlepších v EÚ. Žiadame všetkých rodičov, celú slovenskú verejnosť, média, aby pristupovala k zdraviu našich detí zodpovedne,“ píšu vo svojej výzve slovenskí pediatri, ktorí svoje slová ešte zvýraznili v piatich bodoch.

1. V časoch takto vysokej chorobnosti sa vyhýbajte hromadným akciám, kde sa sústredí veľa detí a dospelých.

2. Rodičia, pri príznakoch ochorenia poskytnite svojim deťom pokoj a kľudový režim v domácom prostredí, zmierňujte príznaky prechladnutia, chrípky alebo iných akútnych ochorení dýchacích ciest alebo tráviaceho traktu. Priebeh ochorení je zdĺhavejší a pri chrípkach aj búrlivejší ako sme boli zvyknutí v posledných rokoch.

3. Pediatra kontaktujte, keď máte vážne obavy o svoje dieťa pre zhoršujúci sa zdravotný stav, pri miernejších príznakoch ak sa nezlepšujú po 7 až 10 dňoch.

4. Dôsledne doliečte dieťa, nezaraďujte ho do školy alebo na krúžky a šport, ak má stále príznaky, je dôležité poskytnúť organizmu dieťaťa čas na rekonvalescenciu (zotavenie).

5. Je dôležité zvažovať, kedy vyhľadať pediatra, aby bola zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetky deti, ktoré to nevyhnutne potrebujú.

Výbor SSPPS SLS (Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenská lekárska spoločnosť).

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články