27 C
Nitra
utorok, 20 augusta, 2024

Slávny Slovák Ján (John) Dopjera: Muž, ktorý vynašiel DOBRO

Naše malé Slovensko je ako hlboká studňa ľudí, ktorí mu šírili či šíria dobré meno v zahraničí. A to aj niekoľko desaťročí či storočí dozadu. Niektorí tu majú svoje korene v podobe príbuzných, ktorí sa tu narodili, kým oni už majú rodisko v zahraničí, iní sa narodili na Slovensku a v skorom veku odišli aj s rodičmi ďaleko za hranice a za lepším.

Jedným z tých, ktorí sa narodili na Slovensku, potom však spolu s rodičmi odišli do neznámej cudziny je aj Ján Dopjera, ktorý si ďaleko za „veľkou mlákou“ splnil svoj „americký sen“. Že ho väčšina Slovákov nepozná? Možno, ale tým, ktorí sa venujú hudbe zrejme celkom neznámy nebude. Ján Dopjera (* 06.07.1893 Stráže, okres Senica – † 03.01.1988 Grants Pass, USA), ktorý si v USA zmenil meno na John Dopyera, bol slovensko-americký vynálezca a podnikateľ, ktorý vynašiel rezofonické hudobné nástroje pod názvom DOBRO, a bol tiež výrobcom strunových hudobných nástrojov.

Slávny Slovák Ján (John) Dopjera: Muž, ktorý vynašiel DOBRO
John Dopyera s gitarou Dobro s dreveným telom a jedným rezonátorom. Zdroj: Západoslovenské múzeum v TT

Hudobne nadaný mladík sa sám naučil hrať na mnohé nástroje 

Ján, ktorý pochádzal zo starého mlynárskeho rodu svojmu otcovi často pomáhal pri práci na mlyne, vďaka čomu získal remeselnú zručnosť, sa narodil ako najstarší syn, a celkovo štvrté dieťa z desiatich, pričom mal súrodencov Stephanie, Ermu, Eleonoru, Rudolfa (Rudy), Louisa, Roberta (Bob) a Valeriu (Voli), Gabrielu (Gabe) a Emila (Ed). Rodina sa neskôr presťahovala do Dolnej Krupej, kde je dodnes lokalita nazvaná Dopjerov mlyn. Dopjerov otec bol okrem iného huslistom aj výrobcom huslí a Ján pod jeho vedením vyrobil niekoľko prvých huslí už na Slovensku. Bol hudobne nadaný a sám sa naučil hrať na gitaru, mandolínu, ukulele, husle, violu a bendžo. V roku 1908, keď mal Ján 15 rokov, sa Dopjerovci z ekonomických dôvodov presťahovali do Los Angeles, kde si otvorili stolársku dielňu. kde spočiatku opravoval, no neskôr aj vyrábal husle, gitary a iné strunové nástroje. John, ako inak, otcovi pomáhal a postupne sa mu podarilo vyučiť za prvotriedneho husliara.

Slávny Slovák Ján (John) Dopjera: Muž, ktorý vynašiel DOBRO
Ján (John) Dopjera (v strede) spolu so svojím bratom Emilom (vpravo) majú najväčší podiel na vzniku rezofonických hudobných nástrojov. Zdroj: facebook.com.

Slávny Slovák, Michal Bosák, do Ameriky odišiel s jedným dolárom a vybudoval tam bankové impérium

V Amerike si Ján zmenil meno a predstavoval sa ako John Dopyera. V roku 1920 sa spolu s bratmi Rudym a Emilom osamostatnili a začali opravovať, ale tiež vyrábať husle, gitary a bendžá. John bol životaschopný a nestačilo mu zostať len pri tejto činnosti. Vymýšľal, čo by sa dalo zlepšiť a podarilo sa mu skonštruovať husle s kovovým rezonátorom a akustickú celokovovú gitaru s tromi hliníkovými rezonátormi. V roku 1925 Dopyeru navštívil majiteľ istého kabaretu s nezvyčajnou zákazkou. Prekážalo mu, že v orchestri sa stráca zvuk gitary, a chcel, aby hrala hlasnejšie. Bol na správnej adrese, o niečo podobné sa John pokúšal pri husliach. Po dlhých experimentoch napokon problém vyriešil a v októbri 1926 požiadal o patent na celokovovú gitaru, ktorej zvuk mechanicky zosilňovali tri rezonátory. Takto inovovaný nástroj začal s bratmi hneď aj vyrábať. Úspech na seba nedal dlho čakať. Ozvali sa investori a v roku 1928 začal vo firme National Strings Instrument Corporation spoločne s investormi a svojimi bratmi gitaru s najlepším zvukom vyrábať.

Slávny Slovák Ján (John) Dopjera: Muž, ktorý vynašiel DOBRO
Patent Johna Dopyeru na gitaru s tromi rezonátormi. Zdroj: Západoslovenské múzeum v Trnave

Bratia Dopyerovci sa zapísali do análov hudobno-technickej histórie

Gitara, ktorú nazvali National Tri Plate, išla v Amerike doslova na dračku, po čase sa však prejavila aj odvrátená strana úspechu. Ako to však v mnohých firmách býva, aj tu nastali nezhody, ktoré vyvrcholili odchodom bratov Dopyerovcov. Johna nepoložilo ani to, že patent na jeho výmysel zostal firme, z ktorej spolu s bratmi odišli. Spoločne si totiž založili vlastnú firmu, ktorá bola známa pod názvom Dopyera Brothers, ale na verejnosti vystupovali pod značkou Dobro, podľa úvodných slabík spojenia Dopyera Brothers. V roku 1929 John požiadal pod Rudolfovým menom o nový patent. Gitara oproti predchádzajúcej už nebola celokovová, ale drevená a namiesto troch rezonátorov bol jeden umiestnený v strede. Vďaka tomu mal nástroj oveľa čistejší a zvonivejší zvuk. Dopyerovci ho nazvali rovnako ako svoju firmu – dobro – a predávali ho s reklamným sloganom, v ktorom sa hlásili aj k svojmu pôvodu.

Slávny Slovák Ján (John) Dopjera: Muž, ktorý vynašiel DOBRO
John Dopyera s rezofonickými husľami, ktoré zostrojil po svojej slávnej gitare. Zdroj: Západoslovenské múzeum v Trnave

Slávny Slovák, Eduard Penkala, všestranný vynálezca, otec mechanickej ceruzky, ale aj zmizíka a…

Slogan znel: Dobro means good in any language, čiže Dobro znamená dobro (dobrý) v každom jazyku. Vďaka dobru firma vynikajúco prosperovala a dokonca bez väčších ťažkostí prežila aj obdobie hospodárskej krízy. Bratia Dopyerovci sa neskôr ešte raz zapísali do análov hudobno-technickej histórie. Spolu s gitaristom Artom Simpsonom vyrobili v roku 1932 niekoľko rezonátorových gitár s magnetickým snímačom, ktoré sa považujú za vôbec prvé priemyselne vyrobené elektrifikované gitary na svete. Okrem tohto úspechu získal aj ďalší patent, a to na prvé elektrické husle na svete a ďalšie patenty týkajúce sa dizajnu gitary a bendža. Nástroj hudobných hviezd Dobro najmä v americkej country music doslova zľudovelo. Názov sa zachoval a dodnes sa takto nazývajú všetky gitary s rezonátormi. Postupne ho však objavili aj muzikanti z iných žánrov.

Slávny Slovák Ján (John) Dopjera: Muž, ktorý vynašiel DOBRO
Dobro – logo firmy Johna Dopyera a jeho bratov. Zdroj literarny-tyzdennik.sk

Popol slávneho Slováka je rozprášený nad jazerom Crater Lake

Presadilo sa v bluesovej i rockovej hudbe a siahali po ňom také esá ako Bob Dylan, John Lennon, Johnny Winter, Eric Clapton, Keith Richards z Rolling Stones, George Harrison z Beatles, ale aj vychýrený bluesový hudovník Johnny Winter. Rocková kapela Dire Straits pochádzajúca z Británie dokonca použila v roku 1985 rezofonickú gitaru ako ústredný motív na obale svojho albumu Brothers in Arms. Bratia nikdy nezabudli na svoju rodnú krajinu. Slovenské korene v nich zostali. V roku 1932 John v spolupráci s gitaristom Artom Simpsonom vytvorili niekoľko ďalších gitár s elektrickým snímačom. Tie sa dodnes považujú za prvé priemyselne vyrobené elektrické gitary. Okrem tohto úspechu získal aj ďalší patent a to na prvé elektrické husle na svete a ďalšie patenty týkajúce sa dizajnu gitary a bendža. Keď začiatkom štyridsiatych rokov vstúpili Spojené štáty do druhej svetovej vojny, rozhodol sa John s rodinou opustiť Los Angeles a presťahovať sa do menšieho mesta Grants Pass v Oregone. So svojou vášňou pre hudobné nástroje neskončil.

Slávny Slovák Ján (John) Dopjera: Muž, ktorý vynašiel DOBRO
Na rezofonickej gitare Dobro od Johna Dopyeru hral aj legendárny Bob Dylan. Zdroj: wikimedia.com

Slávny Slovák, Ján Andrej Segner, bol „otcom“ vodnej turbíny, základu pre ďalšie reaktívne turbíny a rakety v 20. storočí

Aj vo svojom novom bydlisku si otvoril obchod s hudobninami, kde nielen opravoval ale aj vyrábal hudobné nástroje aj nábytok. John Dopyera sa dožil krásnych 94 rokov. V januári 1988 skonal. Slovensko-americký vynálezca, výrobca a podnikateľ si v poslednej vôli prial, aby bol jeho popol rozprášený nad jazerom Crater Lake. Jeho posledné prianie mu bolo splnené. O rodinnú tradíciu a najvzácnejšie, napríklad prvé, kusy vyrobené Jánom Dopjerom ešte v Dolnej Krupej sa stará jeho syn John Ed Dopyera Jr., ktorý usporiadal veľmi úspešnú výstavu v Pensylvánii a jej časť sa dostala aj na Slovensko. Túto časť exponátov John Dopyera Jr. venoval Slovenskému národnému múzeu, ktoré má depozitár v Dolnej Krupej. V roku 1991 Slovenská asociácia hudby country začala usporadúvať v poslednom augustovom týždni festival na počesť Jána Dopjeru DobroFest v Trnave, pri zrode ktorého stál aj syn Jána Dopjeru, John Dopyera Jr. V roku 2003 zastupiteľstvo mesta Trnava udelilo Johnovi Dopyerovi Čestné občianstvo mesta Trnava in memoriam. V obci Dolná Krupá bola po ňom pomenovaná jedna z ulíc.

YouTube video
Hudobníci, ktorí si na Slovensku uctili Johna Dopyeru hrou na jeho slávne rezofonické hudobné nástroje. Zdroj: youtube.com

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x