2 C
Nitra
streda, 29 marca, 2023

Vodiči POZOR: Staré „ružové“ vodičáky vydané do apríla 2004 platia už len do konca roka 2023!

Šoféri, ktorí majú vydané vodičské preukazy do apríla 2004, musia zbystriť pozornosť. Ich doklady majú totiž obmedzenú platnosť už len do konca tohto kalendárneho roka.

Ružové vodičské preukazy, ktoré boli vydávané do apríla 2004 platia už len do konca roka 2023, čím sa končí ich neobmedzená platnosť. Dôvodom je uplatnenie smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/126 ES z roku 2006 o vodičských preukazoch, ktorá zavádza obmedzenú platnosť vodičských oprávnení pre jednotlivé kategórie. Vyplýva to z informácií zverejnených na stránke Ministerstva vnútra SR.

Vodiči POZOR: Staré „ružové“ vodičáky vydané do apríla 2004 platia už len do konca roka 2023!
Tieto staré „ružové“ vodičské preukazy budú platil len do konca roka 2023. Zdroj: MV SR

O nový vodičský preukaz možno osobne požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov Policajného zboru. Správny poplatok za vydanie dokladu do 30 dní je 6,50 eur. Za urýchlené vydanie do dvoch pracovných dní zaplatí občan 26 eur. Na potrebu výmeny starých vodičských preukazov bude Polícia SR verejnosť priebežne upozorňovať.

Polícia zadržala v Prahe muža, ktorý pred 27 rokmi ulúpil v Nitre 12 miliónov korún

Okrem spomínaných ružových vodičských preukazov končia aj novšie verzie, ktoré tiež nemajú uvedený dátum končiacej platnosti. Tieto preukazy boli vydané medzi 1. májom 2004 a 18. januárom 2013 a budú platiť do 31. decembra 2032. Na ich výmenu majú držitelia síce ešte 10 rokov, o výmenu však môžu požiadať aj skôr. Žiadateľ je povinný odovzdať starý vodičský preukaz, o ktorého výmenu žiada, a to najneskôr v čase vydania nového dokladu.

Vodiči POZOR: Staré „ružové“ vodičáky vydané do apríla 2004 platia už len do konca roka 2023!
Vodičský preukaz vydávaný v Slovenskej republike do 18.1.2013 bude platný do 31.12.2032. Zdroj: MV SR

Šéf Smeru-SD Robert Fico vyzýva Slovákov na účasť v referende o predčasných voľbách

Pri výmene vodičáku je potrebný i platný doklad totožnosti a v niektorých prípadoch aj osvedčenie o zdravotnej a psychickej spôsobilosti vodiča. Obe osvedčenia sú potrebné v prípade, ak je vodič aj držiteľom oprávnenia na riadenie nákladných vozidiel, kamiónov či autobusov. Ak osvedčenia vodič nepredloží, platnosť oprávnenia na tieto vozidlá mu skončí (teda vo vymenenom doklade bude mať pri daných skupinách dátum konca platnosti totožný s tým, kedy žiadal o vydanie nového „vodičáku“). Povinnosť predložiť doklad o zdravotnej spôsobilosti pri každej skupine vozidiel musí vodič starší ako 65 rokov. V prípade, že je takýto vodič aj držiteľom oprávnenia na riadenie nákladných áut, kamiónov či autobusov, je potrebné aj osvedčenie o psychickej spôsobilosti.

Vodiči POZOR: Staré „ružové“ vodičáky vydané do apríla 2004 platia už len do konca roka 2023!
Nateraz neobmedzenú platnosť má tento aktuálne platný vodičský preukaz. Zdroj: MV SR

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články