23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Vdovy a vdovci s jedným dieťaťom: Hranica veku nároku na vdovský dôchodok sa zníži

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Novelu zákona do parlamentu predložil nezaradený poslanec Martin Čepček.

Vdovám a vdovcom, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, sa veková hranica opätovného vzniku nároku na vdovský a vdovecký dôchodok zníži z dôchodkového veku na vek 57 rokov.

„Návrhom som však reagoval som na aktuálne znenie zákona, ktorý som chcel aspoň malou zmenou vylepšiť. Inšpiráciou bol konkrétny prípad z môjho okolia. Veková hranica opätovného vzniku nároku na vdovský a vdovecký po smrti manžela, manželky sa znižuje z dôchodkového veku na vek 57 rokov. Plus pridáva sa ešte jeden rok po smrti manžela, manželky z jedného na dva roky,“ povedal pre nitranoviny.sk poslanec NR SR Martin Čepček.

Martin ČEPČEK: Jeho návrh pomôže ovdoveným s jedným dieťaťom s pozostalostným dôchodkom

Dodal, že v súčasnosti platí, že po smrti manžela, manželky má nárok na 1 rok vdovského dôchodku. „Táto dávka sa bude po novom poberať 2 roky. Po zmene by bola hranica 62 rokov bezdetné, 57 rokov s jedným dieťaťom, 52 rokov s dvoma deťmi. S troma a viac deťmi nepretržite. Pokiaľ sú podmienky v zákone nastavené tak, že zákon pri opätovnom vzniku nároku zohľadňuje, koľko detí poberateľ vychoval, tak nie je dôvod, aby nebolo zohľadnené aj vychovanie jedného dieťaťa.“ uviedol.

Vdovy a vdovci s jedným dieťaťom: Hranica veku nároku na vdovský dôchodok sa zníži
V súčasnosti platí, že po smrti manžela, manželky má nárok ovdovený nárok na 1 rok vdovského dôchodku. Táto dávka sa bude po novom poberať 2 roky. (foto ilustračné, freepick)

V súčasnosti zákon podľa poslanca nezakotvuje žiadne zvýhodnenie pre vdovy, ktoré vychovali jedno dieťa, oproti tým, ktoré nevychovali žiadne dieťa. Schválená novela zákona ponecháva zvýhodnenie v prípade vychovania dvoch detí, ako aj zvýhodnenie v prípade vychovania aspoň troch detí, avšak dopĺňa aj zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa. V takýchto prípadoch nárok na vdovský a analogicky na vdovecký dôchodok vznikne dovŕšením veku 57 rokov.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články