19.8 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Šokujúce: Slávnej umeleckej škole v Kremnici hrozí ZÁNIK

Kedysi jednej z najkvalitnejších vzdelávacích inštitúcií s umeleckým zameraním na Slovensku – Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Kremnici dnes hrozí zánik.

Ako informuje mesto Kremnica na svojej stránke, škola prežíva dlhodobo kritické obdobie a zrejme aj posledné mesiace svojej existencie. Klesajúci počet žiakov viedol ešte v roku 2011 k tomu, že vtedajší zriaďovateľ Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pod vedením Vladimíra Maňku, sa rozhodol školu posunúť do súkromných rúk Swedish Education Group – SE group, s.r.o., ktorej majiteľom je švédsky občan. Ani to však nepomohlo a dnes je škola odpojená od plynu, nekúri sa v nej a žiaci prešli na dištančnú formu vyučovania.

Hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková informovala, že na výchovno-vzdelávací proces a prípadné ukončenie činnosti na tejto súkromnej škole nemá župa žiadny vplyv. „Školy so súkromnými zriaďovateľmi spadajú priamo do gescie ministerstva školstva, kontroly tu vykonáva Štátna školská inšpekcia.

Znovuzvolený primátor Belický vyhodil z úradu konkurentku vo voľbách. Tá mu to nedarovala!

Umiestnenie žiakov školy pri zrušení organizácie na podnet zriaďovateľa zabezpečuje Regionálny úrad školskej správy v Banskej Bystrici,“ doplnila s tým, že BBSK v tomto vzťahu vystupuje ako vlastník budov a do dnešného dňa nepodnikol žiadne kroky, ktoré by smerovali k ukončeniu predmetu nájmu.

Šokujúce: Slávnej umeleckej škole v Kremnici hrozí ZÁNIK
Umelecká škola v Kremnici (Zdroj: Kremnica.sk)

V prípade, ak sa zriaďovateľ rozhodne školu zatvoriť, je kraj pripravený poskytnúť rodičom a žiakom súčinnosť pri umiestňovaní detí do iných škôl s podobným zameraním. Rodičom žiakov tejto školy už proaktívne zaslali zoznam takýchto škôl, aby mali prehľad o možnostiach štúdia. „V prípade, ak škola svoju činnosť oficiálne ukončí, zanikne aj opodstatnenosť nájomného vzťahu medzi BBSK a zriaďovateľom a kraj podnikne kroky, aby svoj majetok získal späť do svojej správy,“ konštatovala hovorkyňa.

Majiteľ školy Kemal Benali sa pre RTVS vyjadril, že k týmto krokom ich núti krajská samospráva napríklad aj všemožnými kontrolami. „A keď v nich neuspejú, nachádzajú iné zámienky, aby nám nezaplatili riadne za to, čo poskytujeme našim študentom,“ konštatoval majiteľ.

B. Gröhling: Ak nebude ministerstvo riešiť situáciu žiakov z vylúčených komunít, hrozia nám pokuty

Ako kremnickú radnicu informovali na odbore komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Súkromná škola umeleckého priemyslu zo siete nebola vyradená, naďalej poskytuje vzdelávanie v príslušných odboroch vzdelávania. K obavám rodičov sa teda nevedia v tejto fáze vyjadriť. „Na doplnenie iba uvádzame, že návrh na vyradenie školy zo siete môže podať v súlade so zákonom iba zriaďovateľ, regionálny úrad školskej správy alebo hlavný školský inšpektor, ak zistí závažné nedostatky v kontrolovanom subjekte,“ konštatuje sa v stanovisku ministerstva.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články