15.4 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Martin ČEPČEK: Jeho návrh pomôže ovdoveným s jedným dieťaťom s pozostalostným dôchodkom

Vdovám a vdovcom, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, sa veková hranica opätovného vzniku nároku na vdovský a vdovecký dôchodok zníži z dôchodkového veku na vek 57 rokov. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Novelu zákona do parlamentu predložil nezaradený poslanec Martin Čepček.

Poslanec Martin ČEPČEK: Dno štábnej kultúry. O mojom vylúčení z klubu som sa dozvedel v nedeľu z médií

Martin ČEPČEK: Jeho návrh pomôže ovdoveným s jedným dieťaťom s pozostalostným dôchodkom
Nezaradený poslanec NR SR Martin Čepček z Nitry (arch)

„Určite by si každá vdova, alebo vdovec, zaslúžili pomoc, aj tí bezdetní,“ reagoval na naše otázky poslanec NR SR Martin Čepček. „Návrhom som však reagoval som na aktuálne znenie zákona, ktorý som chcel aspoň malou zmenou vylepšiť. Inšpiráciou bol konkrétny prípad z môjho okolia. Veková hranica opätovného vzniku nároku na vdovský a vdovecký po smrti manžela, manželky sa znižuje z dôchodkového veku na vek 57 rokov. Plus pridáva sa ešte jeden rok po smrti manžela, manželky z jedného na dva roky.“ 

Tu je hlasovanie poslancov NR SR o návrhu: Hlasovanie poslancov.

Ako ďalej Martin Čepček povedal, „v súčasnosti vdova, vdovec, ktorý vychoval tri a viac detí, poberá vdovský dôchodok nepretržite. Vdova, alebo vdovec, ktorý vychoval dve deti má nárok opätovne poberať od 52. roku života. Pokiaľ má študujúce deti, tak počas štúdia poberá vdova, alebo vdovec vdovský dôchodok. Zmena nastala v prípade vychovaného jedného dieťaťa, kde sa hranica opätovného poberania znížila z dôchodkového veku na 57. rok života. Doteraz boli v jednej skupine vdovy a vdovci s jedným dieťaťom aj bezdetní.

Dodal, že v súčasnosti platí, že po smrti manžela, manželky má nárok na 1 rok vdovského dôchodku. „Táto dávka sa bude po novom poberať 2 roky. Po zmene by bola hranica 62 rokov bezdetné, 57 rokov s jedným dieťaťom, 52 rokov s dvoma deťmi. S troma a viac deťmi nepretržite. Pokiaľ sú podmienky v zákone nastavené tak, že zákon pri opätovnom vzniku nároku zohľadňuje, koľko detí poberateľ vychoval, tak nie je dôvod, aby nebolo zohľadnené aj vychovanie jedného dieťaťa.

Martin ČEPČEK k zákonu o hazarde: Úplne ma obišli a bez môjho súhlasu začal asistent Hattasa zbierať podpisy pod zákon

Na Slovensku sú najviac ohrozené chudobou osamelo žijúci seniori, čo sú najmä seniori, ktorí žijú sami po smrti manžela alebo manželky. Zákon bude platný od 1.1.2023. „Táto zmena bude stáť štátny rozpočet ročne viac ako 9 miliónov Eur. Som rád, že sa hlasovaním o „vdovskom“ zákone podarilo spojiť parlament. Zo 137 prítomných poslancov, 114 hlasovalo za to, aby bola napravená krivda.  Ďakujem aj v mene tých, ktorých sa to týka, teda vdov a vdovcov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa,“ povedal pre nitranoviny.sk poslanec Martin Čepček.
V súčasnosti zákon podľa poslanca nezakotvuje žiadne zvýhodnenie pre vdovy, ktoré vychovali jedno dieťa, oproti tým, ktoré nevychovali žiadne dieťa. Schválená novela zákona ponecháva zvýhodnenie v prípade vychovania dvoch detí, ako aj zvýhodnenie v prípade vychovania aspoň troch detí, avšak dopĺňa aj zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa. V takýchto prípadoch nárok na vdovský a analogicky na vdovecký dôchodok vznikne dovŕšením veku 57 rokov.

(nn, SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články