11.5 C
Nitra
piatok, 23 februára, 2024

V prípade smrti malej Ninky (†6) už stojí pred súdom obvinená lekárka Jana B.

Smrť dieťaťa jeho rodiča a najbližších vždy veľmi zabolí, bolesť sa ale stupňuje v prípade, ak je za jeho zbytočnú smrť zodpovedný ten, kto mu mal najmä pomôcť. Najčastejšie sú to zdravotníci, ku ktorým sa rodičia detí obracajú s dôverou pri akýchkoľvek problémoch svojich malých lások. Urobili tak aj Chuchelovci, ktorým sa ich milovaná dcérka z nemocnice domov živá už nikdy nevrátila. Súd teraz rozhoduje o vine tej, ktorá jej mala najmä pomôcť.

V prípade smrti malej Ninky (†6) už stojí pred súdom obvinená lekárka Jana B.
Dana a Ľubomír Chuchelovci pri hrobe svojej nebohej dcéry Ninky Dočkajú sa konečne zaslúženého trestu pre vinníčku smrti svojho milovaného dievčatka? Foto: Jozef Uhlárik ml.

Rodičia Dana a Ľubomír Chuchelovci z Prejty bojujú dlhých desať rokov aby dokázali, že za smrť ich milovanej dcérky Ninky (†6) je vinný zdravotnícky personál trenčianskej nemocnice. Presnejšie, dve lekárky, ktoré mali vtedy službu. Pred súd sa však teraz na lavicu obžalovaných, ako informuje portál tv.noviny.sk, posadila iba jedna z nich, Jana B. Prokuratúra ju viní zo zanedbania zdravotnej starostlivosti, nezabezpečenia správneho a dostatočného monitorovania pacientky a tiež z toho, že nedokázala určiť včasnú a účinnú liečbu. Obžalovaná lekárka sa bráni a tvrdí, že dieťa dostalo dostatočnú liečbu. Skutočnosť je však taká, že Ninka zomrela v nemocnici na dehydratáciu a sepsu.

Za smrť Ninky zaplatila trenčianska nemocnica rodičom odškodné a musela sa ospravedlniť

Prvé víťazstvo prišlo po potrestaní nemocnice

Pre veselé a krásne dievčatko Ninku Chuchelovú sa stal osudným 10. október 2013, keď sa vrátila zo školy a opäť pocítila bolenie bruška a črevnú virózu. Bolo to tri týždne pred jej siedmymi narodeninami, ktorých sa ale už nedožila. Takmer týždeň s ňou rodičia chodili po rozličných vyšetreniach až ju napokon 16. októbra prijali do trenčianskej nemocnice. Lenže liečba tam, podľa rodičov, nebola taká, akú ona potrebovala, a tak ju previezli do Bratislavy. Tu však svoj boj o život na druhý deň prehrala. Ninka zomrela zúfalým rodičom doslova v náručí na dehydratáciu po črevnej chrípke. „Ešte som prišiel k nej, chytil som ju za rúčku, no potom to začalo za mnou pípať a bol koniec…,“ opísal so slzami v očiach Ninkin otec Ľubomír posledné okamžiky s milovanou dcérkou po tom, ako ju už v takmer beznádejnom stave previezli z Trenčína do Bratislavy. „Stále to mám všetko pred očami,“ dodala smutne Dana.

V prípade smrti malej Ninky (†6) už stojí pred súdom obvinená lekárka Jana B.
Posledné spoločné Vianoce Chuchelovcov s ich milovanou Ninkou. Zdroj: archív ĽCH

Chuchelovci od začiatku tvrdili, že chybu urobili už v trenčianskej nemocnici službukonajúce lekárky, ktoré Ninke, podľa nich, dali neskoro antibiotiká a tiež nedostatočné množstvo infúzií. Polícia síce začala lekárky Janu B. a Silviu S. trestne stíhať za prečin usmrtenia ešte 15. októbra 2018, ale proces sa naťahoval ďalšie tri roky, a Ninkini rodičia tak nedokázali nájsť pokoj v duši. Aspoň malého víťazstva sa dočkali až po tom, ako sudkyňa rozhodla, že za Ninkinu smrť je zodpovedná trenčianska nemocnica. „Trauma, ktorá vznikla žalobcom smrťou ich dcéry, je neodstrániteľná z ich citového života. Vzťah rodičov k dieťaťu je jedinečný a nenahraditeľný. A protiprávne narušenie týchto vzťahov predstavuje neoprávnený zásah do práva na súkromie a rodinný život,“ dôvodila svoj verdikt sudkyňa trenčianskeho Okresného súdu, ktorá nariadila nemocnici Ninkinmu otcovi aj mame zaplatiť po 30-tisíc eur ako nemajetkovú ujmu.

Po trenčianskej nemocnici teraz bude čakať na verdikt súdu aj obvinená lekárka Jana B.

Lekárka sa pri liečbe dopustila viacerých chýb

Ľubomír s ľútosťou v hlase priznal, že by peniaze od nemocnice najradšej vymenili za život ich dcérky Ninky. „Sú to peniaze pokropené jej krvou. Viem, že nemocnicu bolí keď nám musí čosi zaplatiť, no ja im tie peniaze s radosťou vrátim ak nám oni vrátia našu Ninku. Živú a zdravú,“ povedal Ninkin otec, ktorý očakáva, že súd sa spravodlivo vysporiada aj s verdiktom a trestom pre vinníkov tejto zbytočnej a najmä nepochopiteľnej tragédie. Polícia napokon na konci minulého roka uzavrela vyšetrovací spis a prokuratúra podala žalobu na Krajský súd, ale iba na lekárku Janu B., ktorá má byť, ako jediná, vinná za Ninkinu smrť. „Strašné ale bolo, že právnik obvinenej lekárky Jany B. sa nám vyhrážal, že ak sa jej vina nepreukáže, tak na nás podáva trestné oznámenie,“ šokoval Ľubomír.

V prípade smrti malej Ninky (†6) už stojí pred súdom obvinená lekárka Jana B.
Chuchelovci od začiatku vinili za smrť ich milovanej dcérky Ninky nemocnicu v Trenčíne a dve jej lekárky. Na lavicu obžalovaných sa však posadila iba jedna. Zdroj: archív ĽCH

V utorok 17. januára sa napokon v Trenčíne konečne začal súdny proces s lekárkou, ktorú prokuratúra viní zo smrti 6-ročnej Ninky Chuchelovej. Prípad sa tak dostal na súd po neuveriteľných viac ako desiatich rokoch od smrti dievčatka. Pôvodne síce boli obvinené dve lekárky, no na lavicu obžalovaných sa posadila len jedna – Jana B., ktorá sa ale bráni a tvrdí, že dieťa dostatočnú liečbu dostalo. Lekárka pracovala v nemocnici len 12 dní a so systémom práce v nej sa ešte len zoznamovala. „Nezabezpečila dostatočnú rehydratáciu, náhradu tekutín, ako aj monitorovanie telesných funkcií maloletej, a to vzhľadom na aktuálny klinický zdravotný stav a jeho prognózu a tiež vzhľadom na predchorobie maloletej, ktoré vyplývalo zo zdravotnej dokumentácie,“ uviedla prokurátorka smerom k obžalovanej Jane B., ktorá sa bránila, že je nevinná.

V prípade smrti malého Sebastiánka súd už odsúdil dve lekárky a dve zdravotné sestry

Rodičia Ninky si myslia, že vinníkov je viac

Lekárka pred súdom tvrdila, že keď Ninku odovzdávala druhej lekárke, dievčatko vraj nejavilo známky nejakých problémov. „Odo mňa pacientka liečbu mala. A dostatočnú,“ tvrdila pred súdom obvinená lekárka. „Vyšetrovatelia išli podľa posudkov a vyjadrení znalcov, ktorí jasne skonštatovali, že antibiotiká mali byť nastavené už dopoludnia, najneskôr na obed, teda v čase keď slúžila Jana B., ktorá jej však tie lieky nenasadila,“ povedal Ľubomír, podľa ktorého sa Jana B. iba vyhovára na primára, ale to, čo tvrdí nie je nikde napísané. „Ona teda zodpovedala za to, či tie lieky Ninka dostane alebo nie. Tá, lekárka, ktorá prišla po nej už dodržala všetko čo mala, preto bola obvinená iba ona,“ dodal Ninkin otec.

V prípade smrti malej Ninky (†6) už stojí pred súdom obvinená lekárka Jana B.
Na svoju milovanú dcérku Ninku Chuchelovci nikdy nezabudnú. Foto: Jozef Uhlárik ml.

„Prečo Ninka zomrela? Bolo to v tých infúziách a antibiotikách, s ktorými mali začať skôr. Každý lekár má na to iný síce názor, výsledkom toho celého však je, že naša dcérka je mŕtva,“ smutne hovorí mama dievčatka Dana. Chuchelovci sa teda po desiatich rokoch od Ninkinej smrti predsa len dočkali, že na lavicu obžalovaných sa posadila aspoň jedna z lekárok, ktorá mala, podľa nich, na smrti ich dcérky najvýraznejší podiel. Rodičia si však myslia, že vinníkov je viac. Na prvom hlavnom pojednávaní malo vypovedať 11 ľudí, z toho štyria znalci. Tých sa rozhodli vypočuť až po tom, ako bude vypovedať bývalý primár detského oddelenia. Na výsledok, ako to teda dopadne a či Janu B. uzná súd vinnou, si teda budú musieť Chuchelovci ešte nejaký čas počkať, pretože takéto súdy nebývajú jednoduché a krátke. Oni ale veria, že tak, ako sa dočkali spravodlivosti pri uznaní viny nemocnice, dočkajú sa spravodlivého rozsudku aj teraz.

V prípade smrti malej Ninky (†6) už stojí pred súdom obvinená lekárka Jana B.
Ninka Chuchelová bola krásne usmievavé dievčatko. Vinou lekárov v trenčianskej nemocnici však tri týždne pred svojimi siedmymi narodeninami zomrela. Zdroj: archív ĽCh

Dodo Púchovský, tvnoviny.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x