-0.9 C
Nitra
sobota, 28 januára, 2023

Prípad smrti malej Ninky má prvý výsledok. Nemocnica musí rodičom vyplatiť odškodné a ospravedlniť sa im. Lekárka na verdikt stále čaká

Jeden boj zatiaľ vyhrali, no ťažkú vojnu ešte nie. O komže to hovoríme? O rodine malej Ninky Chuchelovej (†6), ktorá zomrela pre pochybenie lekárky v trenčianskej nemocnici. Tá sa teraz musí nielen ospravedlniť, ale aj platiť!

Na Slovensku sa doteraz ešte nestalo, že nemocnica, ktorá vinou svojich zdravotníkov spôsobila smrť dieťaťa, musí za to niesť aj zodpovednosť. Až teraz!

„Víťazom“ sú manželia Dana a Ľubomír Chuchelovci z Prejty pri Dubnici nad Váhom, „porazenou“ je Fakultná nemocnica v Trenčíne. Tá sa musí rodine nebohého dievčatka nielen písomne ospravedlniť, ale jej vyplatiť i nemalé odškodné.

Verdikt Krajského súdu je konečný a proti nemu už nie je možné podať žiadny opravný prostriedok.

Stále to bolí, pretože stačilo tak málo aby tu Ninka stále bola

Prípad smrti malej Ninky má prvý výsledok. Nemocnica musí rodičom vyplatiť odškodné a ospravedlniť sa im. Lekárka na verdikt stále čaká
Slová, ktoré napísali Ninkini rodičia na jej fotku nepotrebujú žiaden komentár. Zdroj: Archív Ľubomír Chuchel

Dana a Ľubomír Chuchelovci z Prejty bojovali dlhých osem rokov aby dokázali, že za smrť ich milovanej dcérky Ninky (†6) je vinný zdravotnícky personál trenčianskej nemocnice. Presnejšie, dve lekárky, ktoré mali vtedy službu.

Teraz sa dočkali prvé „víťazstva“. Krajský súd v Trenčíne totiž potvrdil rozhodnutie prvostupňového Okresného súdu a rozhodol, že nemocnica v Trenčíne nesie za úmrtie prváčky Ninky plnú zodpovednosť. Chuchelovcom priznal ujmu spolu 60-tisíc eur. „Je to spravodlivé, ale tešiť sa veľmi nemáme z čoho, pretože žiadne peniaze nám našu Ninku nikdy nevrátia. Keď počúvate, ako vám sudca hovorí, že stačilo tak málo a vaše dieťa mohlo žiť, ani zadosťučinenie spravodlivosti vás nepoteší,“ povedal smutne Ninkin otec Ľubomír, ktorý nezabudol poďakovať ich právnej zástupkyni Soni Tóthovej za skvelú prácu. 

Prípad smrti malej Ninky smeruje do finále. Obvinili službukonajúcu lekárku Janu B., ktorá sa postaví pred súd

Každý z rodičov tak dostane od nemocnice po 30-tisíc eur, ktoré trenčianska nemocnica musí vyplatiť do troch dní od doručenia rozsudku, a ešte sa im musí listom ospravedlniť. „Stále to bolí, pretože stačilo tak málo, aby tu bola. Ťažko je bojovať proti takémuto niečomu a peniaze vám nič nenahradia. Niektorí ľudia nám síce hovoria, že by ich ani nechceli lebo sú to krvavé peniaze. My to však vnímame ako darček od Ninky za všetko to, čo sme museli absolvovať. Ale najkrajší darček, aký nám poslala z neba je náš Miško, ktorého sme si vzali z detského domova, a ktorý je už týždeň plnoprávnym členom našej rodiny,“ priznáva šťastný Ľubomír.

Miška si v roku 2019 Chuchelovci „vyhliadli“ ako ročného v detskom domove a jeho príbeh ako sa dostal k Ninkinej rodine je doslova mysteriózny.

Veľmi smutný príbeh z trenčianskej nemocnice. Diskutujúci pridali svoje desivé skúsenosti. TOTO je slovenská realita!

Mysteriózny príbeh malého Miška s krásnym a šťastným koncom

Prípad smrti malej Ninky má prvý výsledok. Nemocnica musí rodičom vyplatiť odškodné a ospravedlniť sa im. Lekárka na verdikt stále čaká
Chuchelovci si zobrali malého Miška k sebe keď mal jeden rôčik. Ich život dostal nový zmysel a dnes sú šťastní, že ho majú. Foto: Jozef Uhlárik

„Už v čase, keď ešte Ninka žila sme sa rozprávali, že aspoň na Vianoce, alebo nejaké prázdniny, by sme si k sebe zobrali dieťa z detského domova, pretože ona o ňom snívala. Žiaľ, potom sa stalo to, čo sa stalo, ale tej myšlienky o dieťatku u nás sme sa nevzdávali. Vedel som, že ak sa naň naviažeme bude ho veľmi ťažké vrátiť, no išli sme do toho,“ zaspomínal si Ľubomír. Chuchelovcom Miška úrady prisúdili 16. októbra 2019, teda presne v deň, keď do nemocnice pred šiestimi rokmi prijali Ninku, odkiaľ sa už živá nevrátila. „Symbolické je aj to, že z domova sme si Miška vzali dva dni pred 18. výročím našej svadby, teda 3. novembra. Takže sme ho dostali ako dar od Ninky,“ dodal Ľubomír.

Nepochopiteľný koniec veľmi smutného príbehu malého Maroška a jeho mamy. To, čo zažila po synovej smrti ale trhá srdce

Miškom dostali Dana, Ľubomír aj ich staršia dcéra Bibianka nový impulz a chuť do života. „Poslala nám ho naša Ninka, ktorá s ním, žiaľ, byť nemôže, hoci vždy si takéto niečo želala. Ľúbime ho z celého srdca a veríme, že sa bude mať u nás dobre, že bude šťastný a že mu dokážeme nahradiť lásku rodičov, ktorú nikdy nepoznal,“ skonštatoval Ninkin otec. Miška úrady pred pár týždňami definitívne zverili Chuchelovcom, a tak sa stal súčasťou ich rodiny. Rodiny, ktorá na svoju Ninku nikdy nezabudne. A to ich čaká ešte ďalšia tortúra, pretože pred súd sa v trestnom konaní postaví lekárka Jana B., ktorá mala ráno službu , a bola teda jej ošetrujúcim lekárom. Druhá lekárka Silvia S., ktorá prišla do služby po nej a mala vlastne pohotovostnú službu, bola zbavená viny.

Škandál: Smrť Sebastiánka (†3) mala spôsobiť nervózna zdravotná sestra, ktorá vypla monitorovacie alarmy!

Okrem lekárky mal podľa otca stáť pred súdom i primár oddelenia

Prípad smrti malej Ninky má prvý výsledok. Nemocnica musí rodičom vyplatiť odškodné a ospravedlniť sa im. Lekárka na verdikt stále čaká
Dana a Ľubomír sa pri rozprávaní o svojej nebohej dcérke Ninke nikdy neubránia slzám. Foto: Jozef Uhlárik

„Vyšetrovatelia išli podľa posudkov a vyjadrení znalcov, ktorí jasne skonštatovali, že antibiotiká mali byť nastavené už dopoludnia, najneskôr na obed, teda v čase keď slúžila Jana B., ktorá jej však tie lieky nenasadila,“ hovorí Ľubomír.

Ale aby to ani v tomto prípade nebolo také jednoduché, opäť nastal problém. „Sudkyňa, ktorá mala proces viesť ale spis vrátila vylúčila sa z neho údajne pre zaujatosť. Dostal to teda druhý sudca, a tak nevieme, kedy sa to celé začne. Aj on sa totiž môže vylúčiť, tak ako každý jeden sudca, lebo všetci môžu chodiť s deťmi k detskému lekárovi. Je to priam nepochopiteľné, no my to isto nevzdáme,“ povedal odhodlane Ľubomír. Teraz teda opäť pôjde do tuhého, lebo pred súdom bude stáť osoba, ktorá, podľa prokurátora, môže za to, že Ninka už nežije.

Náhradnú matku zbavili obvinenia, za nešťastný pád Deniska môže zdravotná sestra

Ako celý smutný príbeh s tým najhorším koncom pre prváčku Ninku vlastne začal? Pre veselé a krásne dievčatko sa stal osudným 10. október 2013, keď sa vrátila zo školy a opäť pocítila bolenie bruška a črevnú virózu. Bolo to tri týždne pred jej siedmymi narodeninami, ktorých sa ale už nedožila. Takmer týždeň s ňou rodičia chodili po rozličných vyšetreniach až ju napokon 16. októbra prijali do trenčianskej nemocnice. Liečba tam, však podľa rodičov nebola taká, akú ona potrebovala, a tak ju previezli do Bratislavy.

Tu ale svoj boj o život druhý deň prehrala. Ninka zomrela zúfalým rodičom doslova v náručí na dehydratáciu po črevnej chrípke. „Obvinenie malo byť rozšírené aj na primára oddelenia v trenčianskej nemocnici, kde Ninka ležala. Bolo by to pre nás zadosťučinenie, pretože on nám robil najväčšie zlo,“ povedal k tragédii Ninkin otec Ľubomír.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články