13.7 C
Nitra
štvrtok, 29 septembra, 2022

Prípad smrti malej Ninky smeruje do finále. Obvinili službukonajúcu lekárku Janu B., ktorá sa postaví pred súd

Tak predsa! Zvykne sa vravieť, že božie mlyny melú pomaly no isto. Platí to aj v prípade smrti malej Ninky (†6), ktorá zomrela pre pochybenie lekárky v trenčianskej nemocnici, ktorá sa konečne postaví pred súd.

Dana a Ľubomír Chuchelovci z Prejty pri Dubnici nad Váhom bojujú dlhých osem rokov aby dokázali, že za smrť ich milovanej Ninky (†6) je vinný zdravotnícky personál trenčianskej nemocnice. Presnejšie, dve lekárky, ktoré mali vtedy službu. A dočkali sa, pretože súd najskôr nariadil nemocnici, aby Ninkinmu otcovi aj mame zaplatila po 30-tisíc eur ako nemajetkovú ujmu, a teraz prichádza raz aj na konkrétnych vinníkov.

Za Ninkinu smrť je zodpovedná aj trenčianska nemocnica

Prípad smrti malej Ninky smeruje do finále. Obvinili službukonajúcu lekárku Janu B., ktorá sa postaví pred súd
Na Vianoce v roku 2010 boli ešte Chuchelovci spolu aj s oboma dcérkami, Bibiankou (vpravo) a Ninkou. Ona však 17. októbra 2013 po zlyhaniach lekárov v trenčianskej nemocnici zomrela. Zdroj: Archív Ľubomír Chuchel

„Sú to peniaze pokropenej krvou našej dcérky,“ povedal smutne Ľubomír Chuchel smerom k odškodnému za smrť jeho milovaného dievčatka. Teraz ale ide do tuhého, pretože pred súd sa postaví osoba, ktorá, podľa prokurátora, môže za to, že Ninka už nežije. Ale vráťme sa na začiatok celého smutného príbehu. Pre veselé a krásne dievčatko sa stal osudným 10. október 2013, keď sa vrátila zo školy a opäť pocítila bolenie bruška a črevnú virózu. Bolo to tri týždne pred jej siedmymi narodeninami, ktorých sa ale už nedožila. Takmer týždeň s ňou rodičia chodili po rozličných vyšetreniach až ju napokon 16. októbra prijali do trenčianskej nemocnice. Lenže liečba tam, podľa rodičov, nebola taká, akú ona potrebovala, a tak ju previezli do Bratislavy. Tu však svoj boj o život na druhý deň prehrala. Ninka zomrela doslova zúfalým rodičom v náručí na dehydratáciu po črevnej chrípke.

Malé víťazstvo: Za smrť Ninky (†6) je podľa súdu zodpovedná trenčianska nemocnica!

Prípad smrti malej Ninky smeruje do finále. Obvinili službukonajúcu lekárku Janu B., ktorá sa postaví pred súd
Slová, ktoré napísali Ninkini rodičia na jej fotku nepotrebujú žiaden komentár. Zdroj: Archív Ľubomír Cuchel

Chuchelovci od začiatku tvrdili, že chybu urobili už v trenčianskej nemocnici službukonajúce lekárky, ktoré jej, podľa nich, dali neskoro antibiotiká a tiež nedostatočné množstvo infúzií. Polícia síce začala lekárky Janu B. a Silviu S. trestne stíhať za prečin usmrtenia ešte 15. októbra 2018, ale proces sa naťahoval ďalšie tri roky, a Ninkini rodičia tak stále nenašli pokoj v duši. Aspoň malého víťazstva sa dočkali po tom, ako sudkyňa rozhodla, že za Ninkinu smrť je zodpovedná trenčianska nemocnica. „Trauma, ktorá vznikla žalobcom smrťou ich dcéry, je neodstrániteľná z ich citového života. Vzťah rodičov k dieťaťu je jedinečný a nenahraditeľný. A protiprávne narušenie týchto vzťahov predstavuje neoprávnený zásah do práva na súkromie a rodinný život,“ dôvodila svoj verdikt sudkyňa trenčianskeho Okresného súdu.

Nepochopiteľný koniec veľmi smutného príbehu malého Maroška a jeho mamy. To, čo zažila po synovej smrti ale trhá srdce

Vyhrážky právnik obvinenej lekárky rodičom mŕtvej Ninky

Prípad smrti malej Ninky smeruje do finále. Obvinili službukonajúcu lekárku Janu B., ktorá sa postaví pred súd
Rodičom malej Ninky sa pri každom rozprávaní o nej, a jej smrti, tlačia do očí slzy. Foto Jozef Uhlárik

Nemocnica teda musí zaplatiť obom rodičom po 300-tisíc eur ako nemajetkovú ujmu a navyše sa im musí písomne ospravedlniť a v plnej výške zaplatiť aj trovy konania. Chuchelovci aj nemocnica sa voči verdiktu odvolali, a tak musí o veci rozhodnúť Krajský súd. „Okresná sudkyňa uznala, že všetky pochybenia boli nedbanlivostné,“ povedal s úľavou Ninkin otec Ľubomír, ktorý aj s manželkou čakali na to, kedy budú obvinené aj obe lekárky, ktoré vinili zo smrti ich milovanej Ninky. „Teraz už nikto nemôže povedať, že sa to nestalo, pretože nemocnica je vinná. A s ňou musia byť vinné aj konkrétne osoby,“ stál si za svojím Ľubomír Chuchel, podľa ktorého je k dispozícii aj ďalší posudok, ktorý má 158 strán. „Tam sa znalci priamo vyjadrujú kde sa stala chyba a vyšetrovateľ určí, kto je za ňu zodpovedný,“ prezradil Ninkin otec, podľa ktorého by malo byť obvinenie rozšírené aj na primára oddelenia v trenčianskej nemocnici, kde Ninka ležala.

Obrovský šok: Najbližší malého Samka sú zdesení, za jeho nepochopiteľnú smrť nebude pykať nikto!

Prípad smrti malej Ninky smeruje do finále. Obvinili službukonajúcu lekárku Janu B., ktorá sa postaví pred súd
Dana s Ľubomírom chodia k Ninkinmu hrobu aj s ich staršou dcérou Bibiankou. Zdroj: Archív Ľubomír Chuchel

„Bolo by to pre nás zadosťučinenie, pretože on nám robil najväčšie zlo,“ pridáva Ľubomír a s ľútosťou v hlase priznáva, že by peniaze od nemocnice najradšej vymenili za život ich dcérky Ninky. „Sú to peniaze pokropené jej krvou. Viem, že nemocnicu bolí keď nám musí čosi zaplatiť, no ja im tie peniaze s radosťou vrátim ak nám oni vrátia našu Ninku. Živú a zdravú,“ povedal Ľubomír, ktorý očakáva, že súd sa spravodlivo vysporiada aj s verdiktom a trestom pre vinníkov tejto zbytočnej a najmä nepochopiteľnej tragédie. Polícia napokon na konci minulého roka uzavrela vyšetrovací spis a prokuratúra podala žalobu na Krajský súd, ale iba na lekárku Janu B., ktorá má byť, ako jediná, vinná za Ninkinu smrť. „Strašné ale bolo, že právnik obvinenej lekárky Jany B. sa nám vyhrážal, že ak sa jej vina nepreukáže, tak na nás podáva trestné oznámenie,“ šokoval Ľubomír.

Škandál: Smrť Sebastiánka (†3) mala spôsobiť nervózna zdravotná sestra, ktorá vypla monitorovacie alarmy!

Na dobrej ceste je už aj proces adopcie malého Miška

Prípad smrti malej Ninky smeruje do finále. Obvinili službukonajúcu lekárku Janu B., ktorá sa postaví pred súd
Ninka (†6) naposledy vydýchla iba tri týždne pred oslavou svojich narodenín. A to doslova rodičom v náručí. Foto Jozef Uhlárik

„Priamo na Krajský súd to išlo preto, lebo to vyšetroval krajský vyšetrovateľ. Na okresnom to totiž vyšetrovateľka aj prokuratúra uzavreli tak, že skutok sa nestal. Až keď to celé cez krajskú prokuratúru znovu otvorila komisárka pre deti Viera Tomanová, tak sa to začalo nanovo riešiť,“ vysvetľuje Ninkin otec. Pred súd sa teda postaví lekárka Jana B., ktorá mala službu ráno a bola teda jej ošetrujúcim lekárom. Druhá lekárka Silvia S., ktorá prišla do služby po nej a mala vlastne pohotovostnú službu, bola zbavená viny. „Vyšetrovatelia išli podľa posudkov a vyjadrení znalcov, ktorí jasne skonštatovali, že antibiotiká mali byť nastavené už dopoludnia, najneskôr na obed, teda v čase keď slúžila Jana B., ktorá jej však tie lieky nenasadila,“ vysvetľuje Ľubomír.

Prípad smrti malej Ninky smeruje do finále. Obvinili službukonajúcu lekárku Janu B., ktorá sa postaví pred súd
Dana, Bibianka a Ľubomír Chuchelovci sú opäť šťastní. Ich nebohá dcérka im ako náhradu za seba poslala z detského domova ročného Miška. Foto: Jozef Uhlárik

Náhradnú matku zbavili obvinenia, za nešťastný pád Deniska môže zdravotná sestra

Podľa Ninkinho otca sa lekárka vyhovára na primára, ale to, čo tvrdí nie je nikde napísané. „Ona teda zodpovedala za to, či tie lieky Ninka dostane, alebo nie. Tá, lekárka, ktorá prišla po nej už dodržala všetko čo mala, preto bola obvinená iba ona,“ dodáva Ľubomír Chuchel, ktorý je aj s manželkou takpovediac v polovici cesty za dokázanie pravdy a dosiahnutie spravodlivosti. Chuchelovci tak pomaly ale isto kráčajú za ukončením dlhej a traumatizujúcej kauzy okolo zbytočnej a najmä nepochopiteľnej smrti ich milovaného dievčatka. Okrem boja o odsúdenia vinníkov Ninkinej smrti ale zvádzajú boj o adopciu za malého Miška, ktorého si zobrali a osvojili pred dvomi rokmi. „Proces adopcie už začal. Aj ten je síce dosť zdĺhavý, pretože súd musel najskôr zbaviť jeho rodičov ich práv, pretože my sme teraz kvázi jeho pestúni, no všetko je, podľa mňa, na dobrej ceste. Ak súd po našom školení a všetkých peripetiách, ktorými musíme prejsť uzná, že všetko je ako má byť, tak budeme právoplatne jeho rodičmi,“ zvestoval na záver Ľubomír Chuchel novinku týkajúci sa „ich“ chlapčeka Miška.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články