24.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Ústavný právnik Peter Kresák: Právo voliť je PRÁVO, nie povinnosť

Právo voliť je v prvom rade právo a nie povinnosť. Zhodli sa ústavný právnik Peter Kresák a politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi.

Upozornili na negatíva návrhu odmeňovať účasť v septembrových parlamentných voľbách sumou 500 eur, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložil líder OĽANO Igor Matovič.

Matovič to s volebnými 500 eurami opäť „zabil“. TOTO od Slovákov asi(?) nečakal

„Pokiaľ viem, podľa stanoviska Benátskej komisie a judikatúry ESĽP je účasť alebo neúčasť na voľbách slobodným rozhodnutím každého občana a ako také súčasťou ochrany súkromia ako základného ľudského práva. Preto sledovanie účasti/neúčasti občanov na voľbách (či už spájané so sankciou alebo s akoukoľvek výhodou) je možno chápať ako neprípustný zásah do základných práv a slobôd,“ uviedol Kresák. Naznačil aj možnú nepriamu korupciu v prípade ponúkanej odmeny. „Vzhľadom na očakávanie prirodzeného ľudského pocitu ‚zavďačiť sa‘ tomu, kto tú odmenu ponúkol,“ ozrejmil.

Je súčasná vláda neústavná? Malo by teoretické vyhlásenie mobilizácie oporu v Ústave? Tu je odpoveď

Negatívne návrh vníma aj politologička Világi. „Právo voliť je v prvom rade právom a nie povinnosťou,“ zdôraznila. Ak sa niekto chce zúčastňovať na správe veci verejných, mal by mať podľa nej túto možnosť, no nemalo by sa to od neho požadovať a ani ho finančne motivovať. „Je to proti duchu demokratickej správy,“ podotkla.

Matovič predložil do parlamentu novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, v ktorej navrhuje odmenu za účasť v tohtoročných parlamentných voľbách. Odmenu by malo podľa novely vyplácať ministerstvo vnútra prostredníctvom poskytovateľa univerzálnej služby podľa zákona o poštových službách. Matovič návrh odôvodnil obavou z historicky najnižšej volebnej účasti. Ozrejmil, že v prípade predpokladanej účasti približne troch miliónov ľudí, by náklady štátu na vyplatenú odmenu dosiahli asi 1,5 miliardy eur.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x