28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Právnickým a fyzickým osobám oprávneným na podnikanie môže byť v čase vojny uložená povinnosť poskytnúť vecné prostriedky

Na sociálnych sieťach koluje tlačivo adresované Ministerstvom vnútra SR mestu Vráble, ktorým ministerstvo mestu zasiela v prílohe doplnok k „Zoznamu právnických osôb, fyzických osôb oprávnených na podnikanie a fyzických osôb, ktorým môže byť v čase vojny alebo vojnového stavu uložená povinnosť poskytnúť vecné prostriedky“ s okamžitou platnosťou.

Mnohých toto tlačivo a súčasne aj obsah informácie v ňom vystrašilo a pýtajú sa, čo to má znamenať.

Právnickým a fyzickým osobám oprávneným na podnikanie môže byť v čase vojny uložená povinnosť poskytnúť vecné prostriedky
Zdroj: fb

Tlačový odbor MV SR sme teda požiadali o odpovede na niekoľko otázok. Ako často sa robí takýto súpis? Sú právnické osoby, fyzické osoby, ktorých sa to týka a sú zaradené do súpisu, o tom informované? Sú právnické osoby, fyzické osoby, povinné poskytovať úradom informáciu o zamestnancoch, výrobe a podobne, každý rok? Čo máme rozumieť pod pojmom vecné prostriedky? Existuje niekde tento zoznam verejne prístupný? Akých právnických osôb, fyzických osôb sa táto povinnosť týka? Je to nejako špecifikované (ich činnosť?) Robil sa spomínaný súpis aj minulý rok, v roku 2020, 2019 a podobne?

„Uvedená informácia sa týka priebežne plnených úloh na úseku obrany štátu. Toto „tlačivo“ na úseku obrany plnia všetky okresné úrady Slovenskej republiky. Nie je to nová záležitosť a vôbec nesúvisí s aktuálnou situáciou na Ukrajine,“ reagovalo na naše otázky MV SR prostredníctvom hovorkyne Zuzany Eliášovej.

„Úlohy na úseku obrany štátu sa plnia priebežne, podľa aktualizácie podkladov odboru obrany štátu OÚ. Odbor krízového riadenia tieto podklady spracuje a zašle na vedomie dotknutým obciam a mestám okresu. Tieto uvedenú informáciu zapracujú do dokumentácie na úseku obrany štátu.“

Na doplnenie – stanovisko OÚ Nitra:

„Uvedená informácia (nie tlačivo) sa týka priebežne plnených úloh na úseku obrany štátu a definuje ju §10 ods.1 písmeno k) zákona č.319/2002 Z.z. o obrane Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov („oznamuje obciam právnické osoby, fyzické osoby oprávnené na podnikanie a fyzické osoby, ktorým môže byť v čase vojny alebo vojnového stavu uložená povinnosť poskytnúť vecné prostriedky, povinnosť poskytnúť ubytovanie príslušníkom ozbrojených síl, ozbrojených zborov, Hasičského a záchranného zboru a osobám, ktoré plnia úlohy hospodárskej mobilizácie, alebo pracovná povinnosť“). Plnenie sa vykonáva pravidelne bez ohľadu na bezpečnostnú situáciu.

Právnickým a fyzickým osobám oprávneným na podnikanie môže byť v čase vojny uložená povinnosť poskytnúť vecné prostriedky
Vzor vecného plnenia (zdroj: OU Nitra)

Odbor krízového riadenia OKR OÚ Nitra spracováva každoročne „Plán hlavných úloh na úseku krízového riadenia, civilnej ochrany obyvateľstva, bezpečnosti štátu, hospodárskej mobilizácie, obrany štátu, ochrany pred povodňami a integrovaného záchranného systému, pre obce a mestá v okrese Nitra“, ktorým je činnosť obcí a miest usmerňovaná.

Úlohy na úseku obrany štátu sa plnia priebežne, podľa aktualizácie podkladov odboru obrany štátu OÚ Nitra. Odbor krízového riadenia tieto podklady spracuje a zašle na vedomie dotknutým obciam a mestám okresu Nitra. Tieto uvedenú informáciu zapracujú do dokumentácie na úseku obrany štátu. Vzorová dokumentácia je aj na internetovej stránke OÚ Nitra, odboru krízového riadenia. Nie je to nová záležitosť a vôbec nesúvisí s aktuálnou situáciou na Ukrajine.

Toto „tlačivo“, ktoré tak pobúrilo účastníkov Facebooku, na úseku obrany plnia všetky okresné úrady Slovenskej republiky.“

Teda, počas vyhlásenej mimoriadnej situácie a aj počas vyhláseného vojnového stavu možno určeným osobám uložiť povinnosť poskytnúť vecné plnenie, skonštatovala hovorkyňa MV SR.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x