11.5 C
Nitra
piatok, 23 februára, 2024

Vinári zo Château Topoľčianky opäť dobyli Viedeň. Obrovský úspech so všetkými vínami a obhajoba trojhviezdičkového vinárstva!

Slovensko sa má skutočne čím prezentovať, a preto dvojnásobne prekvapí, keď na výstave EXPO v Dubaji sa ponúkajú zahraničné vína a nie tie naše. Navyše, ak sa vinári z Topoľčiankach dostali medzi najúspešnejších na jednej z najvýznamnejších svetových výstav AWC vo Viedni a ešte predtým v Paríži.

Topoľčianky si zaslúžia veľké uznanie, pretože zrejme ako zatiaľ jediné naše vinárstvo obhájili vo Viedni titul trojhviezdičkového vinárstva, pričom toto prestížne ocenenie získali už po tretí raz. Ich úspech podčiarkuje aj skutočnosť, že zlaté a strieborné medaily získali všetky ich vína, ktoré na výstavu poslali.

Z mesta valčíkov priviezli osem zlatých a tri strieborné medaily

Na prestížnej, ba dokonca najväčšej svetovej súťaží vín Austrian Wine Challenge (AWC) Vienna sa prihliada na šesť najvyššie hodnotených vín od jedného vinára, pričom na zisk troch hviezdičiek je treba dosiahnuť 546 bodov, čo znamená, že každé jedno víno musí mať v priemere aspoň 91 bodov. Vinári z Topoľčianok ich tam poslali 11, z toho osem získalo vo svojej kategórii zlatú medailu a tri striebornú. Vo Viedni sa zúčastnilo 44 krajín z celého sveta, z ktorých malo zastúpenie 1641 výrobcov a tí zaslali 12 525 vín. Aj z toho je vidieť, aký obrovský úspech dosiahli vinári z Topoľčianok.

ZLATÁ MEDAILA

Tramín červený, neskorý zber, 2019

Dunaj, výber z hrozna, 2017

Cabernet Sauvignon, výber z hrozna, 2018

Rizling vlašský, ľadové víno, 2018

Rizling rýnsky, slamové víno, 2018

Devín, slamové víno, 2019

Tramín červený, slamové víno, 2019

Alibernet, slamové víno, 2018

STRIEBORNÁ MEDAILA

Rizling vlašský, výber z hrozna, 2018

Tramín červený, akostné odrodové víno, 2018

Nitria, výber z hrozna, 2016

Vinári zo Château Topoľčianky opäť dobyli Viedeň. Obrovský úspech so všetkými vínami a obhajoba trojhviezdičkového vinárstva!
Zlaté vína Château Topoľčianky na výstave vo Viedni. Zdroj vinotop.sk

Spod Eiffelovky s dvomi zlatými a piatimi striebornými medailami

Château Topoľčianky uspeli aj na jar na prestížnejšej vinárskej súťaži vo Francúzsku – Vinalies Internationales v Paríži, ktorá má už vyše dvadsať ročnú tradíciu a je organizovaná Úniou francúzskych enológov. V roku 2021 bolo prihlásených viac ako 4100 vín z 39. krajín. Porota udelila ich vínam dve zlaté a päť strieborných medailí. Okrem získaných ocenení získal naozaj vysoké ohodnotenie – 90. bodov, Tramín červený, slamové víno 2019.

ZLATÁ MEDAILA

Tramín červený, slamové víno, 2019
Rizling rýnsky, slamové víno, 2018

STRIEBORNÁ MEDAILA

Alibernet, slamové víno, 2018
Devín, slamové víno, 2019
Rizling vlašský, ľadové víno, 2018
Chardonnay, bobuľový výber, 2020
Devín, výber z hrozna, 2020

Úspech však vinári z Topoľčianok žali aj na domácej pôde, keď na Národnom salóne slovenských vín sa medzi 100 najlepších dostalo až deväť ich produktov.

CHÂTEAU TOPOĽČIANKY V NÁRODNOM SALÓNE VÍN SR 2021:
– Rizling rýnsky, slamové víno, sladké, 2018
– Devín, slamové víno, sladké, 2019
– Rizling vlašský, cíbebový výber, polosladké, 2017
– Rizling vlašský, výber z hrozna, polosuché, 2018
– Tramín červený, neskorý zber, polosuché, 2020
– Tramín červený, výber z hrozna, suché, 2019
– Alibernet, neskorý zber, suché, 2020
– Sekt 1933 Grand Rosé, sekt V. O., dry
– Noirsecco Classico, Brut, 2017

O rok chystajú veľký návrat doteraz veľmi úspešných ružových vín

Vinári zo Château Topoľčianky opäť dobyli Viedeň. Obrovský úspech so všetkými vínami a obhajoba trojhviezdičkového vinárstva!
Výrobný riaditeľ Miloš Ševčík má radosť nielen z tohtoročnej úrody, ale aj z úspechov vo Viedni a v Paríži. Foto: Jozef Uhlárik

„Posledné hrozno, Alibernet, sme zozbierali tento piatok. Zber síce začal trošku neskôr ako sme boli po iné roky zvyknutí, „až“ 14. septembra, čo bolo možno spôsobené studenou jarou. Síce začiatok bol trochu rozpačitý, pretože nie celkom boli zladené cukry s kyselinami, ale krásna jeseň spôsobila, že sa všetko veľmi dobre vyvinulo, takže teraz to vyzerá tak, že tento ročník by mohol patriť kvalitatívne medzi tie najlepšie. A to nielen na biele, ale aj na červené vína,“ prezradil výrobný riaditeľ vinárstva Miloš Ševčík, podľa ktorého bude množstva vína o trošku menej ako vlani.

„V tomto roku sme na výstave vo Viedni dopadli na prekvapenie veľmi dobre, lebo nám na prvých dvoch miestach skončili všetky vína, ktoré sme tam poslali. Zrejme aj to spôsobila, že sme asi jediní zo Slovenska, ktorí obhájili prestížnu cenu Trojhviezdičkové vinárstvo, ktoré sme ale získali už po tretí raz. Spokojní sme teda nielen s Viedňou, ale aj s Parížom a napokon i so Salónom vín, takže tento rok bol pre nás naozaj úspešný,“ skonštatoval pyšne Ševčík, ktorého mrzí, iba to, že v tomto roku neuspelo ich slávne ružové víno. „V ňom sme boli teraz trošku v úzadí, čo možno spôsobilo to, že sme asi zaspali na vavrínoch, kým naša konkurencia nespala. Verím, že o rok svoje líderské pozície aj medzi ružovými vínami opäť vydobyjeme späť,“ dodal na záver výrobný riaditeľ.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články