15.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Trápny cirkus, ktorý nemá v dejinách parlamentarizmu obdobu, skritizoval Chmelár správanie našich politikov

Je dobojované!? Najneobľúbenejšia vláda v novodobej histórii Slovenska padla. Rozhodli o tom poslanci v Národnej rade, presnejšie 78 z nich. Je ale naozaj dobojované? Kto pozná Igora Matoviča ten vie, že ešte určite nie je. Ako to teda celé skončí by možno vedela iba nejaká veštica alebo iluzionista či mentalista, ktorý by sa dostal do hlavy šéfa OĽaNO.

Trauma Slovákov sa blíži ku koncu. Pád vlády je prvým krokom k tomu, aby sa u nás začalo vládnuť ináč, v prospech ľudí. O tom čo bude nasledovať nemá jasno zatiaľ nielen bývalá koalícia, ale ani opozícia. Všetko je totiž v rukách prezidentky. Situácii po vyslovení nedôvery vláde sa v statuse venoval aj politický analytik, historik a neúspešný prezidentský kandidát Eduard Chmelár, ktorý má z celej situácie zjavnú radosť. Podľa neho prišiel čas na to, aby si občania vzali moc späť do vlastných rúk.

Je zjavné, že Matovič je prípadom pre psychiatra

Pád Igora Matoviča podľa Eduarda Chmelára vzdialene pripomína neslávny koniec cisára Nera, ktorý bol taký zbabelý, že to nedokázal ukončiť sám ani vtedy, keď počul dupot koní prétoriánov. „Jeho šialené správanie – keď bol zaniesť demisiu do Prezidentského paláca, no v poslednej chvíli si to rozmyslel a vytrhol podpísaný dokument vedúcemu kancelárie prezidentky Slovenskej republiky Metodovi Špačkovi z rúk – by už nikoho nemalo nechať na pochybách, že je to psychiatrický prípad, a preto mi dovoľte, aby som ho ďalej nechal na hodnotenie psychoanalytikov, toto už naozaj nie je úloha pre politického analytika,“ skonštatoval hneď v úvode Chmelár, podľa ktorého táto garnitúra nedokázala odísť dôstojne, a preto dnešný trápny cirkus nemá v dejinách parlamentarizmu obdobu.

Pád neobľúbenej vlády bol pre mnohých predčasným vianočným darčekom

„A myslím si, že si vydýchli nielen prívrženci opozície. Napriek tomu má súčasný vývoj momentálne viac otázok ako odpovedí, a to, že kľúčovou hráčkou tejto choromyseľnej šachovej partie sa stáva Zuzana Čaputová, nie je v žiadnom prípade upokojujúca správa,“ myslí si neúspešný prezidentský kandidát, ktorý prehral súboj o hlavu štátu práve so Zuzanou Čaputovou. „Čo však považujem v tejto chvíli za možno ešte závažnejší krok ako samotné vyslovenie nedôvery Hegerovej vlády bolo to, čo jej predchádzalo: nečakané hlasovanie, ktoré najtesnejšou väčšinou odmietlo zmenu ústavy, ktorá by umožnila skrátiť volebné obdobie parlamentu. Znamená to nielen to, že najmenej pol roka nebude možné hlasovať o tejto otázke,“ upresňuje politický analytik.

Šéf OĽaNO sa v prezidentskom paláci správal typicky Matovičovsky

Sulík a Matovič predčasné voľby nepodporia

„Znamená to predovšetkým to, že referendum, ktoré sa uskutoční 21. januára, nadobúda oveľa väčší, dokonca zásadný význam pre praktickú realizáciu čl. 2 Ústavy SR, ktorý hovorí, že štátna moc pochádza od občanov. Predstavitelia vládnej koalície, ale aj mimovládnych strán SaS a PS, vás celý čas balamutili, že je to zbytočné vyhadzovanie peňazí. Nie je. Ak občania prídu masovo k volebným urnám a zaviažu parlament k zmene ústavy, bude to znamenať, že na vyhlásenie predčasných volieb bude stačiť 76 poslancov,“ vysvetľuje Chmelár a dodáva, že v súčasných legislatívnych podmienkach by to musela byť ústavná väčšina, teda 90 poslancov. A líder SaS Richard Sulík práve tak ako aj majiteľ OĽaNO Igor Matovič sa už podľa Chmelára jasne vyslovili, že predčasné voľby nepodporia.

„Nastáva tak patová situácia, ktorej nepomôže ani Zuzana Čaputová, ktorá bude konať celkom určite v súlade s predstavami liberálov. Je to na vás – na nás, priatelia. 21. januára 2023 preukážte všetci občiansku zodpovednosť, aj keby vás mali do volebných miestností na rukách doniesť, a vyriešme túto trápnu a nedôstojnú situáciu,“ vyzýva Slovákov Eduard Chmelár, ktorý to považuje za dôležitejšie ako samotné parlamentné voľby. „Je to okamih, kedy môžeme vrátiť moc do rúk občanov a napraviť nespravodlivý a nedemokratický stav, ktorý nemá v civilizovaných krajinách obdoby. Zápas pokračuje. A vy v ňom môžete mať hlavné slovo. Nenechajte si ho vziať,“ uzatvára Chmelár svoj status po (ne)očakávanom páde vlády.

Trápny cirkus, ktorý nemá v dejinách parlamentarizmu obdobu, skritizoval Chmelár správanie našich politikov
Zdroj: FB / Eduard Chmelár

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články