23.7 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

BEKMATOV: Neradujme sa predčasne. Vláda padla, marazmus pokračuje

A bude ešte väčší. Minimálne do volieb. Preto by som radosťou z pádu Hegerovej vlády neplytval.

Nebudem sa zvlášť pozastavovať pri nedôstojnosti, ktorá celý proces vyslovovania nedôvery sprevádzala. Myslím, že to nikoho neprekvapilo. Vieme predsa, čo sú zač. Už takmer tri roky. Teraz je dôležitejšie uvedomiť si, čo nás čaká.

BEKMATOV: Neradujme sa predčasne. Vláda padla, marazmus pokračuje
Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič a premiér SR Eduard Heger počas tlačovej konferencie hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) po vyslovení nedôvery vláde SR v Národnej rade SR. Bratislava 15. december 2022 Foto: SITA/Diana Černáková

K predčasným voľbám dospejeme tak či tak

Črtajú sa dve alternatívy, z ktorých ale ani jedna nie je dobrá, no ktoré sa s vysokou pravdepodobnosťou budú obe končiť predčasnými voľbami.

Prvou je, že prezidentka poverí Hegerovu vládu – už v demisii – výkonom vládnej moci. Takáto vláda bude akurát svietiť a kúriť na ministerstvách. Nič viac. Vyskladanie novej väčšiny v parlamente je vzhľadom k súčasným vzťahom vylúčené. A na viaceré zásadnejšie kroky bude Heger potrebovať prezidentkin súhlas. Čo mu problém robiť nebude, keďže doteraz potreboval na zásadnejšie kroky súhlas svojho predsedu.

Vláda PADLA! 78 poslancov ju poslalo do minulosti!

Druhou možnosťou je tzv. úradnícka vláda. Prezidentka síce deklarovala, že tejto možnosti nie je naklonená, ale úplne ju nevylúčila – označila ju za „krajnú možnosť“. Ak by sa ukázalo, že Hegerovi ministri nie sú schopní už ani len poriadne svietiť a kúriť pod dohľadom prezidentky (a za značnej „pomoci“ ministra financií v demisii), tak tá môže siahnuť po „krajnom riešení“ argumentujúc čl. 101 ods. 1, ktorý jej ukladá „zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov“.

Na konci jednej i druhej možnosti budú zrejme predčasné voľby. Teda krok, o ktorý sa snažíme už od decembra 2020.

Za uplynulý rok draho zaplatíme. Poučme sa a poďme k referendu

Otázkou nie je ani tak to, v akom termíne budú voľby – lebo už včera bolo neskoro – ale s akými škodami prevezme nová väčšina Slovensko. Štát je totiž dlhodobo v postupnom rozklade, zlyhávajú elementárne procesy v jeho fungovaní, hospodárstvo nie je absolútne pripravené na ekonomické turbulencie, do ktorých Európa vstupuje a obyvatelia sú tak vydaní napospas sociálno-ekonomickým otrasom.

Určite sa včera podvečer po hlasovaní o dôvere Hegerovej vláde mnohí potešili, ale dôvodov na radosť, keď si uvedomíme, čomu všetkému budeme čeliť, naozaj nie je veľa. Skôr by sa na výsledky včerajšieho hlasovania hodilo slovo „výdych“. Konečne sme sa pohli z miesta smerom k predčasným voľbám. Príliš neskoro, ale predsa.

Rebel zo Šiah Martin HUDEC: Odsúhlasiť si vyšší plat po nástupe do funkcie je HULVÁTSTVO

Tragédiou je, že týmto škodám sme sa mohli vyvarovať, ak by poslanci, ktorí nás majú zastupovať, nás aj počúvali a reálne zastupovali. Celá republika si musela počkať na to, kým vzťahy v koalícii maximálne vyhnijú a kým si Sulík s partiou uvedomia, čo sme vedeli už dávno. Stratili sme jeden rok, za ktorý si teraz draho zaplatíme.

Nepodceňme preto januárové referendum. Od neho záleží či budeme aj v ďalších volebných obdobiach takí bezmocní ako v rokoch 2020-2023.

A hlavne – nestrácajme pamäť.

Ak zabudneme na Platinové sitká, CTčká, nákupy AG testov a budeme opäť voliť podľa počtu jamiek, mileniek či kilečiek a ak si pri volebných urnách povieme, že to vhodíme menšiemu zlu, „lebo to síce kradlo, ale menej okato“, tak to znamená, že stále sme príliš bohatí na to, aby sme dostali dôstojnú vládu.

Artur Bekmatov

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články