12 C
Nitra
streda, 21 februára, 2024

Tohtoročné Vianoce budú mať Slováci chudobnejšie ako ľudia v Česku, odhalil prieskum

Vyše polovica Slovákov plánuje na Vianoce minúť maximálne 200 eur. Viac ako 40 % avizuje, že tohtoročné výdavky počas sviatkov budú nižšie ako vlani. V susednom Česku sa ľudia uskromňujú menej. Vyplýva to z prieskumu pre online investičnú platformu Portu.

Tohtoročné Vianoce budú skromnejšie predovšetkým u ľudí vo veku od 18 do 26 rokov. Kým z celej populácie sa do sumy 200 eur plánuje zmestiť takmer 56 % respondentov, pri mladých ľuďoch je to až 71,4 %. Naproti tomu, v Česku sa do sumy 5 000 českých korún, čo je ekvivalent približne 200 eur, chce pri darčekoch zmestiť iba necelých 40 % respondentov.

Teta Marta z Veľkého Kýru: Jej vianočné medovníky vám doslova vyrazia dych!

Na Slovensku je v porovnaní s Českom menej ľudí, ktorí na Vianoce plánujú minúť rovnakú sumu peňazí než vlani. Viac je tých, ktorí očakávajú nižšie výdavky.

Tohtoročné Vianoce budú mať Slováci chudobnejšie ako ľudia v Česku, odhalil prieskum
Vyše polovica Slovákov plánuje minúť na darčeky iba 200 eur. (foto: ilustračné)

„Nie je prekvapením, že v dobe vysokej inflácie, ktorá rastie rýchlejšie než priemerné mzdy, sa mnohí Slováci potrebujú uskromniť,“ vysvetľuje Marek Pokorný z Portu. Svedčí o tom podľa neho aj klesajúci objem peňazí, ktoré slovenské domácnosti držia na účtoch v bankách. Značí to, že mnohí ľudia musia siahať na svoju finančnú rezervu, je preto logické, že iba malá časť z nich môže akceptovať vysoké ceny a na Vianoce utratiť viac.

Najčastejšie si ľudia na Slovensku nájdu pod stromčekom podľa prieskumu hmotné dary, ktoré využíva vyše 80 % opýtaných. Druhým najobľúbenejším darčekom sú peniaze v hotovosti. Tak u nás, ako aj v Česku ich daruje takmer tretina opýtaných.

Napriek tomu, že nadchádzajúce Vianoce budú vo väčšine rodín na Slovensku skromnejšie, pozitívnou správou je, že iba minimum ľudí si potrebuje na ne požičiavať. Plánuje tak urobiť 7,3 % opýtaných, najviac sa to týka ľudí z menších obcí a tých s nižším vzdelaním, kde je to cez 10 % respondentov. V Česku je situácia ešte pozitívnejšia, keďže tu s pôžičkou počíta iba 2,8 % ľudí.

Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom online platformy Instant Research agentúry Ipsos. Na Slovensku sa ho v decembri zúčastnilo 523 respondentov, v ČR to bolo počas novembra 807 ľudí vo veku 18 až 55 rokov.

(SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články