9.2 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Starokatolíci na Slovensku pripravujú sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) pre obmedzovanie náboženskej slobody

Starokatolíci na Slovensku pripravujú sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) z dôvodu obmedzovania náboženskej slobody.

Informuje o tom starokatolícky kňaz v Bratislave a Trnave a predseda OZ Starokatolíci na Slovensku Martin Kováč. Zákon o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností totiž stanovuje požiadavku 50-tisíc plnoletých členov pre registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti. Ako uvádza Kováč, sú presvedčený, že na Slovensku nastavené podmienky sú diskriminačné a znemožňujú napĺňanie spoločenského poslania menšinovým cirkvám a náboženským spoločnostiam, ktoré z historických dôvodov nezískali status registrovaných cirkví. „To je aj prípad našej cirkvi,“ dodal.

Ján Podolinský: Z recepcie do kresla predsedu Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska

V máji 2022 starokatolíci požiadali o stanovisko aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Vo svojom odbornom vyjadrení v predmetnej právnej veci stredisko skonštatovalo nesúlad ustanovení zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností, ktoré stanovujú požiadavku 50-tisíc plnoletých členov pre registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. V januári 2022 sa starokatolíci obrátili so žiadosťou o pomoc na verejnú ochrankyňu práv. Vtedajšia ombudsmanka Mária Patakyová vo svojej výpovedi na základe právnej analýzy koncom marca konštatovala, že aktuálne platnú právnu úpravu považuje za neprimeranú, diskriminačnú a nie nevyhnutnú v demokratickej spoločnosti.

Súčasný právny stav považujú starokatolíci za vážny zásah do ich náboženskej slobody, ktorý ich stavia do nerovného postavenia, a to napriek tomu, že sa hlásia k etablovanej európskej rodine kresťanských cirkví. „Neexistuje žiadna politická vôľa na zmenu tejto absurdnej a diskriminačnej situácie, a tak za ďalší logický krok v tejto veci považujeme podanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva,“ dodal Martin Kováč, podľa ktorého OZ Starokatolíci na Slovensku v spolupráci s právnikmi momentálne dokončujú formálne náležitosti sťažnosti, ktorú chcú podať ešte tento rok.

(SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články