13.1 C
Nitra
nedeľa, 18 februára, 2024

Budeme si za zdravotnú starostlivosť od nového roka PRIPLÁCAŤ?

Ak sa rozpočet pre zdravotníctvo na budúci rok nezvýši, občania si budú musieť za zdravotnú starostlivosť priplácať z vlastného vrecka.

V tlačovej správe na to upozorňuje Slovenská lekárska komora (SLK). Podľa komory je otázne, či vôbec nájdu ambulanciu, ktorá ich aj v takom prípade bude môcť ošetriť. SLK dlhodobo upozorňuje na deficit zdrojov verejného zdravotného poistenia, vedúci k podfinancovaniu zdrojov potrebných na zabezpečenie prevádzky zdravotníckych zariadení.

Budeme si za zdravotnú starostlivosť od nového roka PRIPLÁCAŤ?
Budeme si u lekárov priplácať? (foto: ilustračné)

„Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2023 je nedostatočný. Požadujeme jeho nárast vo výdavkoch na verejné zdravotné poistenie na úroveň minimálne 6 percent HDP. Požadujeme navýšenie minimálne o 700 mil. eur oproti súčasnému návrhu,“ uviedli v tlačovej správe. Vláda v návrhu rozpočtu na rok 2023 podľa SLK limituje nárast výdavkov pre špecializovaný ambulantný sektor na úroveň 6 percent oproti roku 2022. Toto podľa komory vedie k ďalšiemu zatváraniu ambulancií špecialistov a nárastu celkovej a regionálnej nedostupnosti ambulancií. Následky podľa komory pocíti pacient predovšetkým v dlhých čakacích lehotách, v oneskorenej diagnostike a liečbe.

Poslanci primátorovi Šiah odklepli zvýšený plat. Ľudia sa vzbúrili, chcú mu ho ZRUŠIŤ

„Najjednoduchším spôsobom, ako toto zvýšenie zabezpečiť, je zvýšenie platby štátu za ekonomicky neaktívnych občanov – tzv. poistencov štátu. Spôsoby finančného zabezpečenia nemocníc formou oddlžovania sú v ambulantnej sfére neaplikovateľné,“ upozorňuje SLK. V tejto súvislosti komora podporuje aj aktuálny návrh strany Sloboda a Solidarita zvýšiť sadzbu za tzv. poistencov štátu na 4,5 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, čo je aktuálne cca 54 eur.

„SLK navrhuje čo najskôr zvýšiť platbu za poistenca štátu minimálne na úroveň, ktorú povinne odvádza živnostník s jeho pravidelnou valorizáciou, v roku 2022 to bola suma 79 eur mesačne. To umožní získať zdroje na zabezpečenie reálnych platieb pre nemocnice aj ambulancie,“ uviedol prezident SLK Pavel Oravec. V opačnom prípade sa podľa neho budú nemocnice aj ambulancie ďalej zadlžovať, mnohé nemocnice budú ďalej chátrať a mnohé ambulancie naďalej živoriť alebo ukončovať svoju činnosť. Zdravotníci budú podľa Oravca odchádzať do zahraničia a občania sa nebudú vedieť dostať k adekvátnej zdravotnej starostlivosti.

(SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články