8.1 C
Nitra
piatok, 23 februára, 2024

Tak toto hádam nie… Elektronické diaľničné známky budú DRAHŠIE

Motoristi si za elektronické diaľničné známky od budúceho roka priplatia dvadsať percent.

Cena známok s platnosťou na kalendárny rok a 365 dní sa zvýši z 50 eur na 60 eur, v prípade 30-dňovej známky vzrastie zo 14 eur na 17 eur a 10-dňovej z 10 eur na 12 eur. Vláda v stredu schválila úpravu nariadenia o výške úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, a to s účinnosťou od 1. januára 2023.

Tak toto hádam nie... Elektronické diaľničné známky budú DRAHŠIE
Diaľničné známky pôjdu hore (foto arch)

„Treba si uvedomiť, že cena diaľničných známok sa naposledy zvyšovala v roku 2011, odvtedy majú motoristi k dispozícii dokopy tristo kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest,“ zdôvodnil zvýšenie cien diaľničných známok minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nom. Sme rodina). Podľa rezortu dopravy peniaze navyše pomôžu Národnej diaľničnej spoločnosti viac akcelerovať investície do opráv a údržby rýchlostných ciest, diaľnic a mostov v jej správe.​

Takto sa to robí! V Novej Vsi nad Žitavou začínajú PLATIŤ za odpad IBA podľa REÁLNEHO množstva

Ministerstvo dopravy a výstavby navrhlo zvýšiť ceny elektronických diaľničných známok pre zvyšujúce sa náklady Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) na údržbu a opravy diaľničnej siete. Ceny diaľničných známok sa naposledy upravovali v roku 2011 a odvtedy podľa rezortu dopravy dĺžka siete diaľnic a rýchlostných ciest narástla približne o tretinu. „Zároveň od roku 2011 došlo k skvalitneniu služieb motoristom zo strany NDS, výraznému nárastu indexu spotrebiteľských cien a Slovensko je jedinou krajinou regiónu strednej Európy so zavedenými časovými poplatkami za užívanie diaľničnej siete, v ktorej sa od uvedeného roku neupravovali ceny diaľničnej známky,“ uviedol rezort dopravy.

(SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články