7.1 C
Nitra
utorok, 27 februára, 2024

Zvolen zvyšuje poplatky za odpad, ľudia si priplatia o jedno euro mesačne navyše

Zvolenskí mestskí poslanci dnes na rokovaní mestského zastupiteľstva schválili navýšenie poplatku za odpad. Obyvatelia zaplatia od budúceho roka o jedno euro mesačne viac, ročný poplatok za obyvateľa bude od januára 40 eur. V úvode rokovania zložili poslanecký sľub traja poslanci, ktorí neboli prítomní na ustanovujúcom rokovaní mestského zastupiteľstva na konci novembra.

Dôvodom navýšenia poplatku za odpad je to, že jeho výška vo Zvolene dlhodobo neodzrkadľuje skutočné náklady spojené s jeho vývozom a spracovaním. Naposledy bol poplatok za odpad zvýšený v roku 2020, pričom išlo vtedy o tri eurá ročne na obyvateľa. Medzičasom však štát pre samosprávy prudko zvýšil poplatok za uloženie odpadu na skládku a pridal im aj povinnosť triedenia biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.

Doterajší poplatok za odpad predstavuje vo Zvolene sumu 28,10 eura ročne na osobu. Je jednou z najnižších na celom Slovensku, keď sa v niektorých samosprávach sa dnes šplhá aj k sume 60 eur. „Výdavky na odvoz a spracovanie odpadu v našom meste vychádzajú na takmer 50 eur. Diskutovali sme o tom na pôde úradu, vo finančnej komisii, v mestskej rade i mestskom zastupiteľstve. Dohodli sme sa na čiastke 40 eur za rok. Zvolenčania tak po novom zaplatia o jedno euro mesačne viac, ako doteraz. Hoci väčšina miest a obcí dvíha aj miestne dane, my k takémuto kroku nepristupujeme. Analyzujeme všetky možné úsporné opatrenia, ešte v tomto roku niektoré aj spustíme,“ uviedol primátor mesta Vladimír Maňka s tým, že v dobe prudko rastúcich cien potravín a energií chce samospráva pomôcť svojim obyvateľom, ako sa len dá.

(SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články