17.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Strety kultúry a nekultúry. Nedeľný dialóg s Dušanom Jarjabkom

ALIBIZMUS a IDIOTIZMUS. Takýmito nelichotivými výrazmi opísal aktuálne politické dianie Dušan Jarjabek. Poslanec za stranu Smer nechápe, prečo sa toľko pozornosti venuje nezmyselným návrhom Igora Matoviča a rozhodne si nemyslí, že by sme do predčasných volieb mali čakať celých desať mesiacov.

Strety kultúry a nekultúry. Nedeľný dialóg s Dušanom Jarjabkom
Dušan Jarjabek (Zdroj: fb Dušan Jarjabek)

Jarjabek sa okrem politiky aktívne venuje aj spevu. Je členom kultúrneho výboru a na aktuálnu ministerku kultúry Natáliu Milanovú má dosť kritický názor. Dušan Jarjabek pôsobil ako spevák na Novej scéne aj v Opere SND. Ako pedagóg vyučoval v Bratislave aj v Banskej Bystrici. Politizovať začal v strane HZDS, odkiaľ prestúpil do Smeru.

YouTube video

Ako môže človek fungovať zároveň v dvoch natoľko odlišných oblastiach, akými sú kultúra a politika? Podľa Dušana Jarjabka sa tieto sféry vzájomne nevylučujú, skôr dopĺňajú. Uznáva, že je to ako stret kultúry a nekultúry, no zároveň aj pôsobenie vo svete profesionálnej kultúry ho dokáže unaviť. A tak si chodí do parlamentu odpočinúť od sveta kultúry a naopak.

Obdobným zemetrasením, ako bol na politickej scéne pád vlády Eduarda Hegera, bolo vo svete kultúry odvolanie generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku. Odchádzajúceho riaditeľa morálne podporila aj väčšina jeho manažmentu a tak SND už štvrť roka funguje v krízovom režime s provizórnym manažmentom. Jarjabek si jednoznačne myslí, že je to na škodu a podľa neho za celým tým ťahaním času stojí alibizmus Natálie Milanovej. „Ona mala tú možnosť menovať generálneho riaditeľa priamo. To je také to hranie sa na demokraciu, že túto právomoc deleguje na komisiu, kde sedia ľudia, ktorí tomu poriadne ani nerozumejú,“ hovorí Jarjabek. Zároveň pripomína, že to bol práve on, kto takúto právomoc ministrom presadil.

Martin NEMKY: Na všetko vieme nadávať, prispôsobiť sa, no ak treba povedať svoj názor, sedíme doma

Mateja Drličku odvolala Milanová po jeho nešťastných výrokoch, kedy na konferencii v Budapešti povedal, že je škoda, že na Slovensku ešte stále dýcha toľko politikov. Drlička sa za svoje slová ospravedlnil a vysvetlil, že to bol pokus o iróniu a slabá zbehlosť v anglickom jazyku, ktorá ho k nešťastnému výroku priviedla. Pri svojom odchode z funkcie však povedal, že za jeho pádom stojí šikana zo strany politikov. „Pán Drlička prišiel zo súkromnej sféry a tak nevedel, ako fungujú štátne inštitúcie,“ hovorí k tejto situácii Jarjabek. Podľa jeho názoru ku žiadnej šikane nedošlo a prácu kontrolných orgánov vníma ako úplne štandardnú.

Z činoherného súboru SND nedávno odišla legendárna Zdena Studenková. Máme jej odchod pripisovať tiež kríze SND? Jarjabek nie je toho názoru. Skôr vidí boj s vekom, aj keď na druhú stranu uznáva, že v divadle si nájdu svoje herecké role herci každého veku. „To už majú horšie speváci,“ približuje Jarjabek. Ale z druhej strany vidí aj nevýhody činohry, ktorá je predsa len limitovaná jazykom. „Na rozdiel od činohry opera a balet sa dajú s rovnakým súborom prevádzkovať po celom svete,“ pripomína Jarjabek, ktorý aj sám absolvoval viaceré turné v Európe, Austrálii, Kanade aj v Rusku.

Práve Rusko je téma, ktorá posledný rok rozdeľuje spoločnosť. Jarjabek ako spevák má z Ruska len pozitívne spomienky. Chváli úroveň ruskej kultúry, ktorú symbolizuje Baľšój teátr, či klasická ruská literatúra. Teraz však rezonuje skôr téma vyčlenenia Rusov. V súvislosti s prípravou olympijských hier v Paríži účasť ruských športovcov chcú viaceré štáty vylúčiť. A v prípade účasti ruských športovcov vyzývajú na bojkot olympijských hier. „Toto je idiotizmus, miešať politiku do kultúry a športu. Toto je obdobné, ako keď niektorí vyzývali k páleniu ruských kníh,“ hovorí poslanec Smeru. Aby toho nebolo málo, ešte aj v parlamente sme hlasovali o vyhlásení, že Rusko je teroristická krajina. Sú takéto vyhlásenia potrebné? „Ja si nemyslím, že sú potrebné, ani som za to nehlasoval. Oveľa potrebnejšie by bolo rozprávať sa o mieri, o ktorom sa tak málo rozpráva,“ hovorí poslanec poukazujúc na utrpenie obyčajných ľudí a matiek. Je toho názoru, že všetky krivdy a nejasnosti by sa mali doriešiť za rokovacím stolom, nie ďalším pokračovaním vojny.

Šeliga: Ak sudca a prokurátor kandiduje za prezidenta, má z funkcie odísť

„Viete, my sa z jednej strany tvárime, ako veľmi tej Ukrajine pomáhame a na druhej strane čakáme, aby nám to preplatila Európska únia, tak o čom to potom je?“ pýta sa Jarjabek poukazujúc na vojenskú pomoc, ktorú dodávame. Zároveň deklaruje, že je zásadne proti akejkoľvek vojne. No predsa len radšej sa venuje vnútornej politike, ktorá mu je bližšia. Poslednou dobou Igor Matovič šokoval svojich poslaneckých kolegov novátorskými nápadmi. Chcel by rozdávať po 500€ za účasť na voľbách a zároveň znížiť platy poslancov. Jarjabek považuje takéto návrhy za absurdné avšak zároveň uznáva, že teda budú musieť o týchto návrhoch hlasovať.

Práve preto považuje predčasné voľby za potrebné, aby sa konečne ukončil tento chaos. „Súčasné zastúpenie v parlamente už nezodpovedá volebným výsledkom. Vznikli nové strany a máme viacero nezaradených poslancov,“ hovorí Dušan Jarjabek, ktorý dáva šancu opatrnému optimizmu. Aj keď nie celkom dôveruje prieskumom verejnej mienky, no predsa len pripúšťa, že nové voľby by mohli priniesť zlepšenie politickej klímy a hlavne by sa mohli začať venovať zásadným otázkam, ktoré sa padlej vláde podľa jeho názoru nepodarilo vyriešiť.

Renáta Bogdániová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x