10.1 C
Nitra
utorok, 20 februára, 2024

Ľubomír Haviernik: Riaditeľ SPF fond používa ako svoju POLITICKÚ nástenku. ÚTOČÍ na starých kolegov, ktorých označuje za korupčníkov (video)

V utorok 21. februára 2023 v budove Slovenského pozemkového fondu (SPF) na Búdkovej ceste v Bratislave, pri návrate do práce po ukončení dlhodobej práceschopnosti, zadržala polícia Ľubomíra Haviernika, riaditeľa kancelárie generálneho riaditeľa, ktorý následne strávil 14 hodín v cele policajného zaistenia. Ako povedal Ľubomír Haviernik, „dôvodom takéhoto konania Jána Marosza je, že sa ho bojí, resp. obáva sa, že svoje zistenia o jeho pomerne krátkom, no o to bezškrupulóznejšom pôsobení vo funkcii generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu oznámi príslušným orgánom vrátane orgánov činných v trestnom konaní a spôsobí tým koniec jeho „spanilej jazdy“ údajného bojovníka proti korupcii na Slovenskom pozemkovom fonde.“ Ľubomír Haviernik sa stal chráneným oznamovateľom korupcie.

V otvorenom liste spomínate, že vás začal riaditeľ osočovať ako člena sekty. Ako to začalo a prečo sa to dialo?

Ján Marosz sa prezentuje ako hlboko veriaci človek. Mne osobne je to jedno, lebo ja ľudí podľa toho nerozdeľujem. On náš zbor (Milosť, pozn.) dobre pozná. On dokonca pri jednej príležitosti povedal, že by si želal, aby ľudia v katolíckej cirkvi boli takí zapálení pre vec ako sme my, v našom zbore. Pred voľbami k nám chodil kortešovať, chodil zháňať  hlasy a to bol vtedy najlepší kamarát nášho zboru. Keď som začal pracovať na SPF, po čase sa mi dostalo do uší, že ma začal označovať ako člena sekty. Pred novými kolegami a priateľmi. Je to neuveriteľne trápne. Viete, ja mám kamarátov aj homosexuálov, moslimov, a nijak to neprekáža môjmu náboženskému presvedčeniu. Veď v prvom rade sme ľudia. A vôbec ma nezaujíma, či je niekto veriaci, neveriaci alebo hocijakým spôsobom iný.

Vy ste boli nový zamestnanec?

Áno, toto je veľmi dôležité, lebo Marosz vlastne celý fond používa ako takú svoju politickú nástenku. A útočí na mojich starých kolegov, ktorých označuje za korupčníkov. Nie, nie sú. Sú to slušní, šikovní, pracovití ľudia. Nie je dôvod, aby ich niekto takto sprosto ohováral, ako on. Ja som tam nový zamestnanec, vybraný priamo ním, ktorý si kolegov zastával, zastáva a zastávať bude. A toto je to, čím som sa previnil.

Pracovná atmosféra v Slovenskom pozemkovom fonde je až nedôstojná, potácame sa predovšetkým v CHAOTICKOM riadení

Čo ste urobili, keď sa proti vám riaditeľ SPF postavil a zakázal zamestnancom s vami komunikovať?

To malo svoj vývoj a aj kvôli tomu, že niektoré veci sú v štádiu vyšetrovania, nechcem o tom veľa hovoriť. V skratke iba poviem, že ja nie som ten, kto má strach z tohto vyšetrovania. Ale chápem Marosza, že sa ma všemožne snaží zbaviť, lebo ja som veľmi užitočný pri objasňovaní jeho aktivít. Zákaz komunikácie je jeho obranný mechanizmus a dokazuje, že sa ma bojí. On sa vyhráža ľuďom, že ich vyhodí, ak so mnou budú komunikovať. To je tak hlúpe. Človek ťažko chápe, ako autor takejto sprostosti môže byť generálny riaditeľ SPF. Z toho zákazu tiež vyplýva, že som jediný občan Slovenskej republiky, ktorému fond nemôže poskytovať služby. Lebo to Marosz zakázal.

Ale je to bežné. Keďže trpí nedostatkom charizmy, nahrádza ju vyhrážkami. Mám pocit, že ľudia ho vôbec nezaujímajú. Niekoľkokrát týždenne chce vyhodiť niekoľko ľudí. Keď mu niekto odborne oponuje, vždy je to dôvod na vyhodenie. Ale, ak chcete vynikajúci plat, choďte pracovať na pozemkový fond a hovorte Maroszovi na všetko „áno“. Niektoré veci ešte nemôžem verejne hovoriť, ale čo môžem povedať je, že Marosz manipuluje s mojou pracovnou evidenciou. Aby predstieral, že už nie som zamestnanec. To som si všimol počas péenky, ktorú priradili k tzv. dohodárskej zmluve. Myslím, že to súviselo s jeho úmyslom predstierať, že už je som zamestnanec.

Vy ste tam boli dohodárom a potom zamestnancom?

Nastúpil som tam na dohodársku zmluvu a neskôr na TPP zmluvu. 2.5. som nastúpil na SPF ako dohodár a od 15.6. som zamestnanec. Konkrétne riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa. Na tú manipuláciu som prišiel počas spomínanej PNky, odhlásili na z trvalého pracovného pomeru bez toho, že by mi niečo doručili. Potom ma niekoľkokrát odhlasovali a prihlasovali. Všetko čudne a bez dokladov. Ja som vlastne unikát. Som prvý zamestnanec v histórii pozemkového fondu, ktorému bol údajne skončený pracovný pomer bez toho, že by o tom vedel.

Ľubomír Haviernik: Riaditeľ SPF fond používa ako svoju POLITICKÚ nástenku. ÚTOČÍ na starých kolegov, ktorých označuje za korupčníkov (video)

Vás minulý týždeň pri príchode do práce zadržala polícia a štrnásť hodín ste strávili v CPZ. Obvinili vás z niečoho?

Nie, z ničoho ma polícia neobvinila. Jednoducho som prišiel do práce a Marosz na mňa zavolal políciu, že som tam vnikol násilím a podobne. Pritom som tam prišiel úplne normálne, použil som svoje prístupové kódy a tak ďalej. Všetky doklady aj všetky zamestnanecké údaje hovoria o tom, že zamestnanec som. Marosz tvrdil polícii opak. Polícia mi zadržala mobil a notebook. Oni to museli urobiť, lebo Marosz proti mne povedal také tvrdé obvinenia, že sa nedalo inak. A v danej chvíli policajt nevie, kto klame a kto nie. Policajti proste urobili čo museli. Našťastie ma po 14 hodinách prepustili. A boli veľmi ľudskí.

Čo ste  vlastne na SPF  vyviedli?

No, pracoval som.


Otvorený list L. Haviernika

Týmto podávam sťažnosť zamestnávateľovi v súvislosti s:

1.) Porušením zásady rovnakého zaobchádzania podľa odsekov 1 a 2 §13 ods. Zákonníka práce

Zamestnávateľ porušuje zásady rovnakého zaobchádzania najmä tým, že finančne a rôznymi inými benefitmi zvýhodňuje ľudí, ktorí sú z jeho okolia alebo im je nejakým iným spôsobom priaznivo naklonený. Často pre ich servilné správanie voči nemu. Kto si dovolí prejaviť iný názor, stáva sa prenasledovanou osobou. Veľmi hrubo je porušovaná zásada rovnakého odmeňovania za rovnakú prácu. Stáva sa, že zamestnanec nižšie hierarchicky postavený má vyšší plat než jeho nadriadený. Je úplne bežné, že dohodári majú výrazne vyššie platy, než zamestnanci s dlhoročnými skúsenosťami. Navyše, mnohí dohodári vykazujú nejasné činnosti, ktorých prínos pre SPF je veľmi otázny. Dlhodobo, verejne a veľmi vulgárne sú diskriminovaní tí zamestnanci, o ktorých generálny riaditeľ prejaví názor, že sympatizujú s iným politickým zoskupením, než s tým, z ktorého pochádza generálny riaditeľ. Ja osobne som bol ohováraný za svoje vierovyznanie tak, že ma generálny riaditeľ opakovane označil verejne pred kolegami za člena sekty. Samozrejme za mojím chrbtom. A to preto, že sa netajím svojou príslušnosťou ku kresťanskému spoločenstvu Milosť. A ani sa tajiť nemienim. Ja osobne som veľmi tvrdo prenasledovaný z dôvodu oznámení protispoločenskej činnosti. Ja osobne som vulgárne ohováraný pred kolegami napríklad aj tým, že som podľa slov generálneho riaditeľa „dodžubal spisovú zápchu“ a kvôli mne kolegovia dostali malé odmeny. Celé toto ohováranie vymyslel generálny riaditeľ v nadväznosti na poradu, kde som sa snažil vyriešiť problém odmeňovania kolegov. On vtedy vyhlásil, že sa nič meniť nebude a že sa vymyslí krycí príbeh. Tým príbehom bolo, že zo svojho vlastného zlyhania obviní človeka, ktorý to chcel a vedel dať do poriadku. Toto ohováranie významne poškodzuje môj odborný kredit. Osobne som ho požiadal nech v ňom nepokračuje. Ospravedlnil sa mi a sľúbil mi, že viac nebude. Nevydržalo mu to ani týždeň. Do dnešného dňa nie je schopný ukončiť kontrolu zo strany sociálnej poisťovne a to iba z dôvodu, že sa pokúša manipulovať s mojou evidenciou.  A doposiaľ sa mu to nepodarilo. Toto konanie je veľmi zaujímavé aj z dôvodu, že zamestnávateľ v priebehu času poskytoval sociálnej poisťovni niekoľko navzájom protirečivých vyjadrení o pracovnom vzťahu so mnou.

2.) Nedodržaním podmienky podľa ods. 3 §13 ods. Zákonníka práce

Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov voči mne ale aj iným kolegom je v absolútnom rozpore dobrými mravmi. Ani neviem ako inak nazvať tých iba niekoľko skutočností uvedených vyššie v texte. Generálny riaditeľ sa mojím kolegom o mne vyhráža, že: „Akákoľvek komunikácia týkajúca sa alebo majúca dopad na Slovenský pozemkový fond z Vašej strany s uvedenou osobou je zakázaná a neprípustná! Porušenie tohto zákazu sa považuje sa za porušenie pracovnej disciplíny zvlášť závažným spôsobom, s právom zamestnávateľa na okamžité skončenie Vášho pracovného pomeru.“ Inými slovami, kto sa opováži ma kontaktovať, príde o prácu! Myslím, že som jediný občan Slovenskej republiky, ktorému SPF nemôže poskytovať žiadne služby. A to z dôvodu, že to generálny riaditeľ zakázal!

Navyše Zamestnávateľ po mojom návrate do práce privolal na mňa políciu, ktorej uviedol nepravdivé údaje. O mojom príchode na pracovisko a o mojej činnosti na ňom. Na základe ktorých ma polícia obmedzila na osobnej slobode a bol som 14 hodín držaný v cele!

Žiadam, aby ste moju sťažnosť adresovali aj Slovenskému národnému stredisku pre ľudské práva a požiadali ich o súčinnosť.


O stanovisko sme požiadali 24.2.2023 o 13.13 hodine mailom aj vedenie Slovenského pozemkového fondu.

Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x