23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

STANE SA HK Nitra kráľom kontinentu?

Počas nadchádzajúceho víkendu sa hokejisti HK Nitra pobijú s ďalšími troma najlepšími európskymi hokejovými klubmi, ktoré sa zapojili do tejto súťaže organizovanou IIHF.

STANE SA HK Nitra kráľom kontinentu?
HK Nitra
Foto: Mário Jarolím Šturdík

Súťaž začala písať svoju históriu už pred 25 rokmi, keď sa niesol pod názvom Európsky pohár majstrov. Jeho prvé buly sa vhodilo v ročníku 1997/98. Prioritne bola súťaž určená všetkým európskym klubom, ktoré nemali svoje zastúpenie v Európskej hokejovej lige. V roku milénia bola EHL zrušená a Kontinentálny pohár predstavoval ďalšie štyri roky jedinú európsku súťaž s pohárovou trofejou. Od roku 2004 je pohár určený pre krajiny, ktoré nie sú v prvej šestke podľa rebríčka IIHF. Je teda zrejmé, že všetky európske TOP teamy tu zastúpenie nemajú. Konfrontácia európskych klubov však neuberá na atraktivite, ako dokumentuje aj posledný ročník, keďže má kvalita teamov stúpajúcu tendenciu a možnosti sú veľmi vyrovnané. Divácky atraktívne však na Slovensku nie sú až tak veľmi, ako to vidíme v iných krajinách. Účasť každého klubu v medzinárodnej konfrontácii by mala byť vždy prestíž, nakoľko to často býva len jediný klub danej krajiny, ktorý reprezentuje celý štát.

Phill KNIES: Chceme VYHRÁVAŤ a nezáleží na tom, proti komu nastúpime!

HK Nitra je hokejový klub, ktorému aktuálna sezóna nevyšla podľa predstáv, avšak v posledných 10 rokoch sa etablovala a ustálila v spoločnosti najlepších klubov na Slovensku. Okrem vynikajúcej fanúšikovskej základni, ktorá tu hokejom žije, sa môže Nitra pochváliť 8 medailami získanými v rade, čo sa nepodarilo doposiaľ žiadnemu hokejovému klubu na najvyššej úrovni. Z tohto hľadiska sa dá považovať takáto úspešnosť za unikát na klub, ktorý má v porovnaní s klubmi ako HC Slovan, či HC Košice výrazne menší rozpočet každú sezónu. Najväčšiu zásluhu na tom má kvalita systémovej práce už deťmi a mládežou, na ktorú Miroslav Kováčik a Tomáš Chrenko stavili, a samozrejme Antonín Stavjaňa, ktorý v Nitre našiel druhý domov práve vďaka hokeju. Prvá voľba osloviť Antonína Stavjaňu zo strany nitrianskeho managementu ako hlavného trénera sa ukázala ako zlatá. Tento bývalý vynikajúci československý reprezentant (obranca) odovzdáva svoje bohaté vedomosti a skúsenosti nitrianskym hokejistom a spolupracuje na rozvoji s „jeho pečaťou“ aj pri mládeži. Práve Nitra dala oproti iným klubom azda najväčší priestor juniorom ukázať sa v najvyššej súťaži a oni sa za to odvďačili, nielen im.

Slovenská verejnosť sa práve vďaka Stavjaňovi a jeho systémovým prvkom mohla presvedčiť, že aj v klube s malým rozpočtom sa dá pracovať veľmi kvalitne, ak do seba všetko správne zapadne. Mnohí mohli zažiariť a ukázať, čo je v nich. A tak sa Slováci tešia z pozornosti celého hokejového sveta, vrátane prestížnej NHL, zameranej na jednotlivcov ako Šimon Nemec, Samuel Buček, Adam Sýkora, či Ondrej Molnár.

Vzlietne FC Nitra pod vedením Milana Lenčéša ako bájny Fénix, alebo skončí rovnako ako doteraz?

Antonín Stavjaňa sa na lodi menom HK Nitra ocitol opäť. Po minulosezónnom striebornom úspechu, kedy Nitra nestačila vo finále na bratislavský Slovan, avizoval najúspešnejší nitriansky tréner pauzu od hokeja, ku ktorému sa ale plánoval vrátiť od nasledujúcej sezóny. Katastrofálne výsledky Nitry však prinútili súčasné vedenie obnoviť rokovania o návrate. To, že práve vedenie HK Nitra urobilo sériu chybných rozhodnutí z hľadiska angažmánov, dnes už nikto nespochybní. Faktom však je, že za kormidlo Nitry sa postavil opäť Stavjaňa a jeho úloha je výzva aj pre neho samotného. Je totiž v situácii, v ktorej s Nitrou nikdy nebol a všetci veria, že posádku klubu v búrlivom extraligovom mori zachráni od potopy práve vďaka svojmu kumštu.

STANE SA HK Nitra kráľom kontinentu?
Asagio Hockey

Nitra si od svojich extraligových súperov na chvíľku oddýchne, zo zápasového tempa však nevypadne. Naopak, čakajú ju 3 zápasy za 3 dni. Mančaft nitrianskych hokejistov, ktorí zastupujú Slovensko v medzinárodnej európskej konfrontácii, je už v dejisku finálového turnaja a dnes štartujú proti talianskemu Asagio Hockey. Cieľom pre Stavjaňových chlapcov nie je nič iné, ako pohár vyhrať a priniesť do hokejového mesta pod Zoborom. K šanciam Nitry sa vyjadril aj Phill Knies v našom rozhovore pre nitranoviny.sk , v ktorom okrem iného povedal: „Nepoznám tých súperov moc dobre, okrem Asiago, ktorí tu boli, ale určite všetci budú kvalitní.“ Turnaj bude nepochybne náročný a preverí zlepšujúcu sa Nitru pred najbližším zápasom už o 2 dni vo Zvolene. „Bude to náročné, ale keď budeme hrať s našimi silnými stránkami, ktoré naše mužstvo má, tak nevidím dôvod, prečo sme by neboli úspešní,“ dodal Phill Knies.

Úvodné buly je naplánované na 16:30. Streamované by malo byť na tomto linku .

HK Nitre držíme palce.

Autor: Mario Jarolím Šturdík

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články