14.2 C
Nitra
streda, 20 marca, 2024

Parlament schválil zvýšenie platov lekárov. Vzniklo aj memorandum o zlepšení systému zdravotníctva

Plat neatestovaného lekára sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasného 1,25-násobku na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

Za každý rok praxe, najviac za 30 rokov, získa neatestovaný lekár 0,015-násobok priemernej mzdy. Plat atestovaného lekára stúpne z 2,3-násobku na 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku a za každý rok praxe bude mať nárok na 0,025-násobok priemernej mzdy, najviac za 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa pri atestovaných lekároch zvýši koeficient za roky praxe z 0,025 na 0,03. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú v stredu v zrýchlenom konaní schválil parlament. Zvýšenie platov lekárov si v budúcom roku vyžiada viac ako 104 miliónov eur, v roku 2024 to bude cez 109 miliónov eur a v roku 2025 takmer 136 miliónov eur.

Matovič sa poriadne odviazal. TOTO sa lekárom bude čítať určite poriadne ťažko! Aj jeho sestra udrela po hlavičke…

Poslanci schválili aj pozmeňujúce návrhy, ktoré odobril parlamentný zdravotnícky výbor. Mení sa spôsob zaraďovania zdravotníckeho pracovníka do špecializačného štúdia alebo certifikačnej prípravy. Špecializačné štúdium alebo certifikačná príprava začne dňom doručenia žiadosti vzdelávacej ustanovizni na základe žiadosti zdravotníckeho pracovníka, nie zamestnávateľa ako v súčasnosti. Ide o jednu z požiadaviek Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Na základe požiadaviek LOZ sa tiež minimalizuje výška nákladov, ktoré má zdravotnícky pracovník povinnosť vrátiť za pracovné voľno poskytnuté zamestnávateľom na praktickú časť špecializačného štúdia.

Parlament schválil zvýšenie platov lekárov. Vzniklo aj memorandum o zlepšení systému zdravotníctva
Kabinet sa v memorande zaväzuje vyvinúť systémové kroky najmä k financovaniu zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov.

Stanovuje sa aj maximálna lehota prerušenia rezidentského štúdia v dôsledku skončenia pracovného pomeru z dôvodov okolností hodných osobitného zreteľa. Ďalším schváleným pozmeňujúcim návrhom sa mení doterajší spôsob rezidentského štúdia. Zamestnávateľ zdravotníckeho pracovníka zaradeného do rezidentského štúdia nebude oprávnený zaväzovať ho zotrvať v pracovnom pomere u zamestnávateľa po ukončení rezidentského štúdia alebo požadovať od neho úhradu nákladov vynaložených na jeho vzdelávanie.

Súd Sebastiánko: Všetko ukazuje na hrubé zlyhanie zdravotníkov. Môj Sebinko zomrel kvôli nim, netají jeho mama Dominika

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslancov za hnutie OĽaNO, ktorým sa pri započítavaní odpracovaných rokov zrovnoprávňujú ostatní zdravotnícki pracovníci s lekármi a zubnými lekármi.

Novelou zákona vláda plní požiadavky Lekárskeho odborového združenia, čím sa má zabezpečiť stiahnutie hromadných výpovedí lekármi v nemocniciach. Vláda od toho tiež očakáva zmenu v trende poklesu záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií zo strany študentov a odchodu zdravotníckych pracovníkov zo systému zdravotníctva, prípadne ich presunov do iných štátov. Novým nastavením platových koeficientov sa nástupný plat lekára po štúdiu podľa rezortu zdravotníctva stáva konkurencieschopný ostatným krajinám V4. „Zároveň lekári bez atestácie tvoria polovicu hromadných výpovedí v nemocniciach a ich absencia v systéme by predstavovala od 1. decembra 2022 vážne ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uviedol rezort.

Príbeh Slováka Juraja Orsága o zdravotných následkoch a zlyhaní systému

Premiér Eduard Heger, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský v stredu spoločne podpísali memorandum o zlepšení systému zdravotníctva. Vláda týmto krokom reaguje na hromadné podanie výpovedí lekárov v nemocniciach. Znenie memoranda je kompromisom, ktorý sa od polovice novembra dosiahol v rokovaniach medzi zástupcami vlády a predstaviteľmi LOZ.

Kabinet sa v memorande zaväzuje vyvinúť systémové kroky najmä k financovaniu zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov. Ďalšie záväzky vlády hovoria o zvýšení počtu lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, podpore vzdelávania v zdravotníctve, reforme vzdelávania lekárov, či zabezpečení mzdovej konkurencieschopnosti Slovenska pri získavaní lekárov.

(SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články