19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Slováci pozor na podvodné maily. Podvodníci to skúšajú aj cez „nejaké chyby“ vo vašej banke!

Pozor na podvodníkov, ktorí vás chcú obrať o peniaze aj pred Vianocami. Podvodníci sa dnes nezastavia skutočne pred ničím, a tak ľudia musia byť v každom momente obozretní. Istí si nemôžete byť ani vtedy, keď vám pošle mail vaša banka, že máte „nejaký problém“, a ak ho chcete vyriešiť, musíte to skúsiť cez priložený link s nahlásením svojich hesiel a prístupových údajov.

Získať vstupné informácie do internetbankingu sa neznámy „hacker“ pokúsil aj u Jána, ktorý na mail z „jeho“ banky takmer naletel. „Banka“ mu v ňom oznámila, že jeho ČSOB je zablokovaná, a že „odomknúť si ho môže vo svojej kancelárii ČSOB, alebo tak môže tak urobiť online“. Ján takmer naletel, zachránila ho vlastne iba náhoda a jeho – zábudlivosť.

Rodinkárstvo?! Riaditeľka krajskej knižnice zamestnala dcéru a manžela, NSK rieši sťažnosť bývalej zamestnankyne

Banka žiadne problémy nerieši emailom

„Najskôr som to skúsil cez ten link, lenže tam odomňa pýtali prihlasovacie údaje, ktoré som však zabudol, a tak som sa rozhodol, že to budem riešiť v samotnej banke,“ priznal sa nám Ján, ktorému to ale predsa len nedalo, a tak si pozrel na adresu odosielateľa. „A tu som videl, že mi ho moja banka vôbec neposlala, ale že prišiel z nejakej čudnej adresy. A vtedy som si už bol na istom, že ma chcel niekto podviesť a takto sa mi dostať k údajom od môjho účtu,“ dodal Ján, ktorému jeho podozrenie potvrdila aj pracovníčka v banke.

Slováci pozor na podvodné maily. Podvodníci to skúšajú aj cez „nejaké chyby“ vo vašej banke!
Zdroj: Foto J.B.

„Je to podvodný mail, ktorý treba ignorovať,“ povedala rezolútne pracovníčka banky, podľa ktorej sa takýmto spôsobom cez link snažia podvodníci vylákať od ľudí informácie k ich internetbankingovému účtu, z ktorého potom vyberú peniaze. „Takéto maily treba ignorovať, pretože my žiadne takéto problémy neriešime emailom, ale iba priamo na pobočke. Klientovi zavoláme telefonicky a požiadame ho, aby prišiel na pobočku, kde daný problém vyriešime. Na takéto linky jednoducho netreba klikať a nič do nich nezadávať,“ dodala pracovníčka banky.

Slováci pozor na podvodné maily. Podvodníci to skúšajú aj cez „nejaké chyby“ vo vašej banke!
Zdroj: Foto J.B.

Tak teda ľudia, buďte opatrní a radšej sa so svojou bankou spojte a overte si, aký problém máte a ako ho máte riešiť. Za pár drobných sa tak vyhnete zbytočným finančným škodám, ak nie aj „vybieleniu“ vášho účtu.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články