10.1 C
Nitra
sobota, 18 mája, 2024

Zrovnoprávni sa posudzovanie praxe pre všetkých kandidátov na prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry

Posudzovanie praxe pre všetkých kandidátov do výberového konania na prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry sa zrovnoprávni.

Vyplýva to z novely zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. V súčasnosti sú podľa návrhu pri posudzovaní podmienky dĺžky praxe znevýhodnení prokurátori, ktorí okrem desaťročnej praxe potrebujú naplniť aj podmienku sedemročného výkonu praxe prokurátora. Predkladateľmi novely boli poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Anna Andrejuvová, Gábor Grendel a nezaradený poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí).

Novelou sa rovnako ako pri právnych čakateľoch prokuratúry neumožňuje generálnemu prokurátorovi započítať inú právnickú prax do výkonu funkcie asistenta prokurátora. Parlament taktiež schválil pozmeňujúci návrh Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý termín účinnosti zákona určil na 15. februára budúceho roku. Zmenu výbor navrhol z dôvodu trvania legislatívneho procesu, zabezpečenia aspoň minimálnej legisvakancie.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články