18.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Slováci pozor. Je tu Petícia na vypísanie referenda za zrušenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi Slovenskom a USA

Slováci sú odhodlaní stále bojovať za to, aby „obranná“ dohoda medzi Slovenskom a USA nenadobudla platnosť. Väčšina ľudí tu totiž žiadnych vojakov cudzej armády nechce. A už vôbec nie amerických!

Minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok síce už „obrannú dohodu v USA podpísali, na to, aby nadobudla platnosť ju však musí ešte schváliť parlament a podpísať aj prezidentka Zuzana Čaputová. Proti podpisu sa stavia aj Petičný výbor, ktorý zbiera podpisy od občanov Slovenska, ktorí so zmluvou nesúhlasia.

Primátorka Sliača Ľubica Balgová: O fungovaní vojenského letiska nemáme žiadne informácie, malo rozhodnúť referendum

Neboli vôbec akceptované oprávnené hromadné pripomienky občanov

Petičný výbor občianskej petície na vypísanie referenda za zrušenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a Spojených štátov amerických sa obracia na verejnosť aby podporila uvedenú petíciu (TU). „Vyhlásenie Občianskej Petície na vypísanie referenda za zrušenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi Vládou Slovenskej republiky a Vládou Spojených štátov amerických. Petičný výbor občianskej petície na vypísanie referenda za zrušenie vojenskej zmluvy o pobyte amerických vojsk na našom území, sa obracia na slovenskú verejnosť, aby podporila uvedenú petíciu. Konštatujeme, že politickí vyjednávači za Slovenskú republiku vyjednali s USA pre Slovensko veľmi nebezpečnú zmluvu. Neboli vôbec akceptované oprávnené hromadné pripomienky občanov, pripomienky Generálnej prokuratúry, Úradu jadrového dozoru a iných relevantných subjektov,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Slovensko a USA PODPÍSALI dohodu o obrannej spolupráci

To podľa petičného výboru nepriamo potvrdila aj prezidentka Čaputová, ktorá musela pripojiť k návrhu zmluvy tzv. interpretačnú doložku. „Treba dodať, že uvedená doložka nemá právnu záväznosť a navyše USA pripoja svoju doložku, ktorá nepochybne spolu s touto zmluvou umožní budúci prísun rakiet a širokú paletu zbraní na letisko Kuchyňa a Sliač. Občianskej petície na vypísanie referenda za zrušenie Vyhlásenie Občianskej Petície na vypísanie referenda za zrušenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi Vládou Slovenskej republiky a Vládou Spojených štátov amerických. Petičný výbor občianskej petície na vypísanie referenda za zrušenie vojenskej zmluvy o pobyte amerických vojsk na našom území, sa obracia na slovenskú verejnosť, aby podporila uvedenú petíciu,“ píše sa ďalej a podľa petičného výboru ide o tak závažný akt, akým je pobyt cudzích vojsk na Slovensku, o ktorom musia rozhodnúť občania a nie politici. A to aj preto, že máme v porovnaní s okolitými krajinami historickú skúsenosť s tzv. dočasným pobytom cudzích vojsk.

Podpisom petície Slováci pomôžu aj k akceptácii a zvrchovanosti nášho štátu

„Preto iniciovanie a zabezpečovanie petície musí byť plne v rukách občianskej verejnosti a nie politických strán. Slovensko má ideálnu príležitosť sa stať nezávislým mediátorom medzi Západom a Východom. Netreba verejnosti podsúvať názory, že ak nepodpíšeme vojenskú zmluvu s USA nemá nás kto chrániť. Slovensko je súčasťou NATO a EÚ,“ konštatuje petičný výbor. „Našou úlohou musí byť predchádzať problémom a vyjednávaním prispieť k mieru v Európe a nie dávať ďalšiu zámienku na eskaláciu napätia. Po rokoch neustáleho vazalstva z rôznych strán je tu konečne ideálny čas na nezávislý, suverénny a sebavedomý postoj Slovenskej republiky. Veríme, že občania Slovenska sa pripoja k tejto Petícii a svojim aktívnym prístupom podporia bezpečnosť Slovenska a ich samých a pomôžu aj k akceptácii a zvrchovanosti nášho štátu,“ uvádza petičný výbor na samý záver vyhlásenia.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články