8.1 C
Nitra
streda, 28 septembra, 2022

Primátorka Sliača Ľubica Balgová: O fungovaní vojenského letiska nemáme žiadne informácie, malo rozhodnúť referendum

Primátorom a starostom miest a obcí nachádzajúcich sa v okolí letiska Sliač odpoveď ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) na ich otázky, týkajúce sa príchodu amerických vojakov na letisko nepostačuje. Na otázky nenachádzajú detailné odpovede, a preto trvajú na ďalšom stretnutí s ministrom. Aký bude mať dopad na jednotlivca, na mesto, na región prítomnosť cudzej armády? Odpovedala nám primátorka mesta Sliač Ing. Mgr. et Mgr. Ľubica BALGOVÁ.

Primátorka Sliača Ľubica Balgová: O fungovaní vojenského letiska nemáme žiadne informácie, malo rozhodnúť referendum
Ľubica Balgová

Kedy ste sa dozvedeli o obrannej zmluve s USA a informáciu, že sa do vášho regiónu opäť nasťahuje armáda? Mali ste možnosť sa k tomuto zámeru ako primátorka a zástupca občanov vyjadriť?

Aj keď vláda hovorí, že zmluva bola pripravovaná už v roku 2017, do pozornosti samospráv a občanov sa dostala až keď sa v rôznych médiách začali objavovať útržkovité informácie o tejto dohode. Ja som v samospráve od roku 2019, ale aj napriek snahe získať čo najviac informácií o fungovaní vojenského letiska, a teraz to myslím o akomkoľvek, sa mi nepodarilo získať žiadne informácie. Nedostali sme sa k prevádzkovému poriadku, k hlukovým štúdiám, proste nedisponujeme žiadnymi relevantnými informáciami.

Poznáte podrobnosti tejto dohody, ako bude prítomnosť vojakov vplývať na každodenný život vašich obyvateľov? Máte nejaké skúsenosti z minulosti?

My, na Sliači a myslím, že v celom okolí letiska, máme ešte stále v živej pamäti prítomnosť sovietskych vojsk. Hluk, ktorý ich pobyt sprevádzal je nezabudnuteľný, znepríjemňoval nám každodenný život a nikto to už nechceme zažiť. Máme veľkú obavu, že pobytom cudzích vojakov sa k tomu vrátime. Uvedomujem si, že vojenské letisko je súčasť tohto regiónu, ale mám zato, že prístup našej armády je a bude oveľa citlivejší práve z dôvodu, „že sú doma“ a uvedomujú si to, naproti tomu cudzia armáda určite nebude mať taký postoj.

Obyvatelia to vnímajú s obavami, hlavne kvôli nejasnosti článkov v obrannej zmluve.

Je život v tomto regióne vzhľadom na zvuk, lety a podobne, iný ako v regióne, kde vojenská základne a letisko nie je? Dostávate aj nejaké kompenzácie štátu za zhoršenie životného prostredia?

Život v blízkosti vojenského letiska je iný. Vzlietanie a pristavanie lietadiel spôsobuje veľký hluk. Je to rušivé, pri práci, pri občianskych obradoch, ale aj pri bežnom živote. Kompenzácie za zhoršenú kvalitu života žiadam už od môjho nástupu do funkcie, no zatiaľ je to bez odozvy, ale vzhľadom k tomu, že na Slovensku všetky procesy trvajú neúmerne dlho, „neklesám na duchu“, stále verím, že sa to podarí.

Ako vnímajú prípadný príchod amerických vojakov vaši obyvatelia? Máte skúsenosti s cvičeniami, ako to na nich vplýva?

Obyvatelia to vnímajú s obavami, hlavne kvôli nejasnosti článkov v obrannej zmluve. Čo sa týka cvičení, tak tam závisí od typu cvičenia a intenzity lietania. Nedá mi nespomenúť cvičenie v lete 2021, na ktorom bol simulovaný pozemný útok na letisko. Po  meste boli rozmiestnené obrnené vozidlá, na strieľňach vojaci, prelety lietadiel a v tom  začala prebiehať skúška sirén. Neviete si predstaviť to množstvo telefonátov, hlavne starších občanov, že čo sa deje, čo majú robiť, kde sa majú ísť ukryť … no, nebolo to nič príjemné.

Chmelár: Referendum je nevyhnuté, ľud musí rozhodnúť to, v čom politici zlyhali!

Aký je váš názor na obrannú dohodu, schvaľujete ju, alebo odmietate, prečo?

Ja nie som právnik, ani odborník na medzinárodné vzťahy, ale v tomto prípade si myslím, že sa jedná o tak závažné rozhodnutie, ktoré nemala urobiť len vláda a parlament, ale malo by byť vypísané referendum, aby mohli priamo občania vyjadriť svoj názor a postoj k danej problematike.

Zmení život obyvateľov Sliača, ak tam vznikne základňa amerických vojakov? Prídu možno s rodinami, ste na to ako mesto pripravení?

Netušíme, ale skúsenosti z minulosti nám hovoria, že to určite nebude mať žiadny prínos pre náš región a nečakáme od toho žiadny synergický efekt.

V akom štádiu je dnes rokovanie o postavení letiska v rámci dohody? 

Myslím, že vláda a pani prezidentka v tom majú jasno, len ma mrzí, že primátori a starostovia okolitých miest a obcí neboli o tomto pláne včas a dostatočne informovaní. A že sa nikto nepýtal, keď už nie na názor občana, tak minimálne štatutárov. Veď verejná moc patrí občanom štátu, ktorí vládnu prostredníctvom svojich zvolených zástupcov a verejnú moc vykonávajú nie len štátne orgány, ale aj orgány územnej samosprávy.

Pýtala sa Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články