28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Šéf FC Nitra Milan Lenčéš vyzýva primátora Mareka Hattasa na súboj. Okolo futbalu začína byť naozaj horúco

Takáto „vojna“, aká vládne teraz medzi vedením mesta Nitra a FC Nitra, tu za jeho 114-ročnej histórie azda ešte nebola. Kým v minulosti magistrát mesta pomáhal klubu, ktorý bol jeho výstavnou skriňou a vychoval množstvo reprezentantov, teraz je situácia opačná. Objavujú sa aj názory, že primátor a jeho najbližšie okolie sa usilujú klub položiť na lopatky.

To, že sa vedeniu mesta Nitra nedarí položiť prvý profesionálny futbalový klub na Slovensku na lopatky je zrejme aj preto, že jeho väčšinovým akcionárom FC Nitra je Milan Lenčéš, bývalý zápasník a dvojnásobný vicemajster sveta v zápasení voľným štýlom. Primátor Marek Hattas má teda voči sebe skutočne zdatného súpera, ktorého položiť na lopatky nebude vôbec ľahké. Nuž a cesta k cieľu je rôznorodá, svedčí o tom aj návrh zmluvy o prenájme štadióna, ktoré mesto predložilo vedeniu klubu. Respektíve, ide o druhý návrh zmluvy, pretože tá prvá je, podľa Milan Lenčéša, vo viacerých bodoch neplatná.

Šéf FC Nitra Milan Lenčéš vyzýva primátora Mareka Hattasa na súboj. Okolo futbalu začína byť naozaj horúco
Súčasný šéf FC Nitra Milan Lenčéš, ktorý je dvojnásobným vicemajstrom sveta v zápasení voľným štýlom, vyzýva primátora Mareka Hattas na súboj. Politický. Zdroj: FB / TJ AC Nitra – Zápasnícky oddiel

Vie Hattas, že vydieranie je trestný čin?

„V prvom kole nám nebola udelená licencia na 1.ligu mládeže, lebo nemáme zmluvu od mesta na štadión. Primátor Hattas nám s jeho právnikom Marekom Ďuranom a konateľom Nitrianskej investičnej s.r.o. Vladimírom Ballayom poslali návrh zmluvy, v ktorej máme podpísať, že svetlá a stožiare sú majetkom mesta Nitra, respektíve do 30 dní si to máme s Nitrianskou investičnou s.r.o. zosúladiť v účtovníctve,“ začína s vysvetľovaním Lenčéš a dodáva: „Keby sme žili v 90-tych rokoch, kde bol hrubý nátlak bežnou praxou, ale je rok 2023 a primátor Hattas si myslí, že je druhý Al Capone. Chce nám prenajať náš vlastný a nespochybniteľný majetok, ktorý máme na štadióne pod Zoborom! A vrcholom je to, že vymyslená dlžoba 288-tisíc eur voči Nitrianskej investičnej, ktorá bola použitá na návrh na likvidáciu FC Nitra, je v tejto zmluve ďalšou podmienkou. Máme uznať tento dlh, inak nebudú mať naše deti kde hrať futbal za Nitru,“ vyslovil svoj názor Lenčéš.

FC Nitra ešte žije! Poslanci schválili späťvzatie návrhu na vyhlásenie konkurzu, bude sa ešte rokovať!

Povedal niekto Hattasovi, že vydieranie je trestný čin? Alebo zneužívanie právomoci verejného činiteľa? Za čo platia JUDr. Ďuranovi, keď ich na toto neupozorňuje? Alebo je súčasťou organizovanej skupiny, ktorá sa snaží zlikvidovať našu prvoligovú mládež? Kto ďalší je za týmto komplotom? Komu by sa hodili naši prvoligisti?“ kladie niekoľko nepríjemných otázok väčšinový vlastník FC Nitra. „Na náš štadión sa tlačí ČFK, ktorého žiaci športovo vypadávajú do 3. ligy, a mám informácie, že prebiehali tajné stretnutia zástupcov tohto klubu s Hattasom. Ktovie, o čom sa asi bavili, keď návrh na konkurz na 114-ročný klub prichádza práve po týchto rokovaniach a v čase, keď sa usilujeme o licenciu na 1. Slovenskú ligu pre naše deti z FC Nitra. Ak sa im podarí dokonať dielo skazy a nedostaneme licenciu na budúcu sezónu, tak už navždy bude mat Hattas nálepku likvidátora mládeže FC Nitra,“ myslí si Lenčéš.

Zaujímavé slová smerom k primátorovi

Podľa Lenčéša je toto dôvod na odstúpenie z funkcie primátora mesta. Hattas by mal podľa neho zo svojej pozície slúžiť a pomáhať občanom mesta a nie likvidovať deti, ktoré chcú hrať za iný klub ako ČFK, ktorému zrejme fandí liberálny primátor Hattas, člen liberálnej SASKY. „Z tohto miesta ho vyzývam, aby odstúpil z kresla primátora Nitry, a v nasledujúcich nových voľbách na primátora ho vyzvem na súboj. Politický, samozrejme, lebo v súboji muž na muža by som ho zlomil, kde je najhrubší. Nech ľudia rozhodnú na koho strane sú. Či na strane ničiteľa detských futbalových snov detí z FC Nitra, alebo na strane záchranára, ktorý bojuje a nevzdáva sa, ani keď má proti sebe presilu!“ konštatuje ďalej poriadne „naštartovaný“ dvojnásobný vicemajster sveta v zápasení, ktorý sa podujal na doslova sizyfovský prácu – zachrániť FC Nitra pred totálnym kolapsom, ba možno aj… Na to ale žiadny fanúšik FC Nitra radšej ani nemyslí.

Hattas odpovedal na návrh na konkurz FC Nitra: Všetko je v poriadku, mali sme na to oprávnenie!

Kritika Milana Lenčéša smerom k primátorovi Marekovi Hattasovi ale neutícha aj vďaka tomu, že na klub uvalil konkurz. „Úpadok tohto klubu začal s funkčným obdobím súčasného primátora Mareka Hattasa. Zrušil všetky dotácie pre futbal a dokonca vyhlásil, že šport je čierna diera. FC Nitra mládež bola podporovaná mestom Nitra sumou 110-tisíc eur ročne dotáciou na športovú činnosť. Sám ON však štyri roky tvrdí, že FC Nitra nevydokladovala športovú dotáciu, a preto nemá nárok na ďalšiu. Avšak až teraz, keď Hattas napadol FC Nitra návrhom na konkurz, vychádzajú na povrch zaujímavé informácie. A to, že FC Nitra mala dostávať od mesta na mládež 100-tisíc eur ročne, no nedostávala, a tak nastal strmý pád na dno. Tá údajne nevydokladovaná dotácia, ktorú podsúval primátor nášho mesta ako dôvod na neposkytnutie podpory malým nitrianskym futbalistom, bola iba dlžoba za nájomné štadióna pod Zoborom,“ vracia sa Lenčéš argumentami pár rokov nazad.

Šéf FC Nitra Milan Lenčéš vyzýva primátora Mareka Hattasa na súboj. Okolo futbalu začína byť naozaj horúco
Zdroj: screenshot prvá Zmluva o nájme pre FC Nitra

Zlý dátum na Zmluve a aj iné „prešľapy“

Súčasný šéf FC Nitra a jeho väčšinový vlastník sa preto pýta: „Keď za štyri roky boli deti z FC Nitra ukrátené o 400-tisíc eur, kto im to teraz vykompenzuje? Respektíve, kde primátor minul peniaze, ktoré mala dostať na činnosť mládež FC Nitra? Tak kto je naozajstným hrobárom FC Nitra?“ Boj FC Nitra na čele s Milanom Lenčéšom a vedenia mesta na čele s primátorom Marekom Hattasom teda nielenže neutícha, ale naopak, vyostruje sa. „Bolo mi vyčítané, že som hanil primátora. Nehanil, iba konštatoval, a stojím si za svojím. Sú to amatéri, nekompetentní vykonávať svoje funkcie,“ zaťal opäť do živého Lenčéš, podľa ktorého, ak mládež FC Nitra nedostane licenciu, tak za to bude niesť plnú zodpovednosť primátor Marek Hattas. Udelenie licencie pre mládež FC Nitra je však podmienené podpisom zmluvy o prenájme štadióna. Prvá, ktorú poslalo mesto klubu je podľa jej väčšinového vlastníka neplatná, a podpísať odmieta aj druhú.

FC Nitra a Nitrianska investičná. Zasiahnu do podivných finančných machinácií orgány činné v trestnom konaní?

„Tá prvá zmluva je neplatná! Však tam je toľko bodov, ktoré sú proti zdravej logike, že nám nič iné nezostáva iba od nej odstúpiť. Ostatne, poslali nám druhú, v ktorej sú podobné nezmysly, takže podpísať nemôžeme ani tú,“ konštatuje Milan Lenčéš, ktorý vzápätí poukazuje na doslova lapsusy z prvej zmluvy. „Tak v prvom rade sa v nej píše, že „Nájom je dohodnutý na dobu určitú odo dňa 01.07.2022 do 31.06.2023 vrátane. Ale veď mesiac jún má iba 30 dní!“ poukazuje Lenčéš na „odborne“ vypracovanú zmluvu, v ktorej je, podľa neho, plno ďalších chýb. „Napríklad aj tá, že FC Nitra uzavrie dohodu s ŠKF Sereď a.s., ktorý podpísal zmluvu s mestom Nitra, respektíve a Nitrianskou investičnou s.r.o. o prenájme štadióna. Lenže k takému niečomu nikdy nedošlo!“ uviedol ďalej šéf FC Nitra, podľa ktorého v prvej zmluve boli aj ďalšie veci, ktoré vôbec nekorešpondujú so súčasným stavom, a to najmú čo sa týka majetku, ktorý patrí FC Nitra, ale na ktorý si robí nárok nitrianska radnica.

Šéf FC Nitra Milan Lenčéš vyzýva primátora Mareka Hattasa na súboj. Okolo futbalu začína byť naozaj horúco
Zdroj: screenshot prvá Zmluva o nájme s FC Nitra

Rozdielne pohľady na rovnakú vec

Keďže Mesto Nitra aj v druhej zmluve podmieňuje podpísanie prenájmu štadióna a tým aj udelenie prvoligovej licencie pre mládež FC Nitra tým, že klub podpíše, že jeho majetok patrí mestu Nitra, respektíve Nitrianskej investičnej s.r.o. (!!!), portál nitranoviny.sk poslal vedeniu mesta Nitra niekoľko otázok, ktorými reagoval na návrh druhej zmluvy, ktorú Mesto Nitra zaslalo FC Nitra.

  1. Ako je možné, že Nitrianska investičná s.r.o., a teda aj Mesto Nitra, podmieňuje podpísanie licencie pre mládež FC Nitra podpisom zmluvy, kde nie je jasne uvedené, že vlastníkom stožiarov aj umelého osvetlenie je FC Nitra?
  2. Ako je možné, že Nitrianska investičná s.r.o., a teda aj Mesto Nitra najskôr v bode 2.1.3. píše, že stavby tvoriace zrekonštruovaný hlavný futbalový štadión a stavby a zariadenia, ktoré nie sú zaevidované v katastri nehnuteľností, vrátane osvetlenia hlavného štadióna a všetkých jeho častí (napr. stožiare, osadenie, prístrešok el. technológie, kábelové vonkajšie osvetlenie, lampy, rozvody, …)
  3.  Ako je možné, že Nitrianska investičná, a teda aj Mesto Nitra v bode 8.16. zmluvy píše, že (napr. stožiare, osadenie, prístrešok el. technológie, kábelové vonkajšie osvetlenie, lampy, rozvody, …) sú vo výlučnom vlastníctve mesta Nitra alebo prenajímateľa Nitrianska investičná, s.r.o., keď to nie je pravda, pretože sú majetkom FC Nitra?
  4. Keďže Nitrianska investičná s.r.o, a teda aj Mesto Nitra žiadajú „zosúladenie evidencií s deklarovaným právnym stavom“, v opačnom prípade „nezosúladenie evidencie v súlade s týmto bodom zmluvy je dôvodom na mimoriadnu výpoveď tejto zmluvy zo strany prenajímateľa“. Keďže osvetlenie aj stožiare sú majetkom FC Nitra, chce si Nitrianska investičná s.r.o., a teda aj Mesto Nitra, takýmto spôsobom privlastniť spomínané stožiare aj celé umelé osvetlenie?
  5. V prípade, že FC Nitra „nezosúladí“ daný stav, teda stožiare a umelé osvetlenie „dobrovoľne“ neprepíše na Nitriansku investičnú s.r.o. a tým aj na Mesto Nitra, nepodpíše primátor Hattas prenájom štadióna a hracích plôch mládežníkom FC Nitra, a tí tak nedostanú licenciu… Nejde v tomto prípade o akýsi nátlak hraničiaci až s vydieraním?  
Šéf FC Nitra Milan Lenčéš vyzýva primátora Mareka Hattasa na súboj. Okolo futbalu začína byť naozaj horúco
Zdroj: screenshot nová Zmluva o nájme s FC Nitra

Mesto Nitra zareagovalo a na otázky odpovedalo takto:

  • Nitrianska investičná v zmysle uznesenia mestského zastupiteľstva pripravila návrh nájomných zmlúv. Dané zmluvy, a teda aj návrh nájomnej zmluvy pre FC Nitra, bol prerokovaný Mestským zastupiteľstvom v Nitre uzneseniami č. 135/2023 a 136/2023 -MZ a zobratý mestským zastupiteľstvom na vedomie. V rámci prerokovania zmlúv nebola k ich textácii žiadna výhrada a ich príprava bola v zmysle podpísanej zmluvy z roku 2022 medzi Nitrianskou investičnou a FC Nitra.
  • Dané zmluvy boli dopracované o detaily ohľadom konkrétnych prenájmov – nebytových priestorov pre FC Nitra, tiež o články v zmysle predloženej zmluvy zo strany skupiny poslancov a zaslané štatutárom FC Nitra. 
  • Do dnešnej doby Nitrianska investičná neobdržala od predstaviteľov FC Nitra konkrétne výhrady k článkom zaslanej zmluvy, a teda Nitrianska investičná nevie reagovať a upraviť zmluvu.
  • Zmluva o nájme futbalového tréningového centra pod Zoborom zo dňa 16.5.2022 bola podpísaná štatutármi FC Nitra a.s., v tej dobe aj Milanom Lenčéšom. Daná zmluva obsahovala bod 9.2, ktorý pojednáva o faktoch, ktoré spomínate vo svojich otázkach, že sa nachádzajú v súčasnom návrhu zmluvy ako bod 8.16. V tomto prípade sa jedná o takmer totožnú textáciu, a teda nemôžeme hovoriť o vydieraní alebo nátlaku, keďže FC Nitra takúto zmluvu už raz podpísalo.
Šéf FC Nitra Milan Lenčéš vyzýva primátora Mareka Hattasa na súboj. Okolo futbalu začína byť naozaj horúco
Zdroj: screenshot nová Zmluva o nájme s FC Nitra

Mesto Nitra porušilo už prvú zmluvu

„Ak sa môžem vrátiť ešte k tej prvej zmluve, tak Mesto Nitra a Nitrianska investičná s.r.o. v septembri prenajali štadión ďalším trom futbalovým klubom, a neskôr aj klubu amerického futbalu, čo v tej prvej zmluve nie je uvedené, takže ako môže byť platná? Ako je možné, že ak chcú nám prenajať tréningové a hracie plochy, že ich bez nášho vedomia prenajmú ďalšiemu nájomcovi Toto je normálne? V tej prvej zmluve je totiž chyba na chybu. Neplatný je článok V. a bod 5.1. týkajúci sa už spomínaného dátumu uzavretia zmluvy zo 16. mája 2022. Nekompetentnosťou primátora a jeho podriadených nevedia totiž spraviť ani dátum prenájmu v nej. Nezmyslom je aj čl. IX. v bode 9.1.1. kde sa vraj zaväzujeme najneskôr do 30.6.2022 zaplatiť všetky nesplatené dlhy aj záväzky a prípadné preddavky za obdobie do 30.6.2022 v súvislosti a ohľadom dodávok sieťových odvetví. Toto sme nesplnili, pretože sme to nezaplatili,“ vysvetľuje prvý muž FC Nitra, podľa ktorého je to ďalší dôvod na vypovedanie a neplatnosti zmluvy do strany mesta.

Milan LENČÉŠ z FC NITRA: Som hrdý Nitrančan, záleží mi na tom, aby toto mesto malo znova kvalitný futbalový klub

A ak ju nevypovedia oni, vypovieme ju my. A ďalej, zmluva je neplatná aj preto, že my sme s ŠKF Sereď a.s. nič nepodpisovali. Najhlavnejšie, prečo je zmluva neplatná, je však to, že bez vedomia a súhlasu FC Nitra prenajali od septembra štadión ďalším trom klubom – AC Nitra, ČFK Nitra a Slovan Chrenová! Okrem toho, primátor Hattas mi telefonoval, že tá prvá zmluva je neplatná, pretože sme nesplnili niektoré jej body, a tak oni dávajú štadión do prenájmu iným klubom. Okrem tých troch spomínaných neskôr aj klubu amerického futbalu. Takže nie my, ale nitriansky primátor Hattas tú prvú zmluvu porušil, a teda de facto zrušil ako prvý tým, že štadión prenajal iným subjektom bez nášho vedomia. A čo sme mohli urobiť my? Nič. Oni zrejme zrušili našu „neplatnú“ zmluvu a spravili rámcové zmluvy. A takú chceli nanovo spraviť aj s nami. Nie, nie, oni, títo amatéri a nekompetentní ľudia, nevedia, s kým sa dali do boja. A ja preto zvažujem podanie trestného oznámenia,“ uviedol Milan Lenčéš.

Šéf FC Nitra Milan Lenčéš vyzýva primátora Mareka Hattasa na súboj. Okolo futbalu začína byť naozaj horúco
Milan Lenčéš primátorovi Nitry Marekovi Hattasovi rozhodne ustúpiť nemieni. Ba práve naopak, postavil sa proti nemu a mládež aj celý klub FC Nitra chce zachrániť pred totálnym kolapsom. Zdroj: archív Milan Lenčéš

Prenajať im chcú ich vlastný majetok

Prirodzene, zaujímavé aj to, že mesto Nitra podmieňuje podpísanie zmluvy s FC Nitra tým, že klub naň prevedie všetok svoj nehnuteľný majetok, teda stožiare, umelé osvetlenie, kožené sedačky na hlavnej tribúne a ďalšie veci. „Kroky, ktoré chcú aby sme urobili, respektíve podpísali v druhej zmluve sú podľa nás také, že nás navádzajú k trestnému činu, a to samé o sebe je trestným činom. Oni mi nemôžu prenajať umelé osvetlenie, kožené sedačky či wellnes, ktoré sú naše. Odkazujem im, že ich zničím ich zbraňami,“ dodáva záverom Milan Lenčéš. Súpis majetku, ktorý chce Mesto Nitra aj Nitrianska investičná s.r.o. prenajať FC Nitra a pritom je vo vlastníctve klubu FC Nitra má redakcia k dispozícii. „V celej veci je ešte jedna zaujímavá vec. V zmluve na podpis prenájmu štadióna je, že klub nemôže byť v konkurze, pritom samotný primátor nás dal, pre údajné pohľadávky voči nim, do konkurzu. Preto sa pýtam, o čo tu vlastne ide?“ položil Milan Lenčéš na koniec vážnu otázku.

Šéf FC Nitra Milan Lenčéš vyzýva primátora Mareka Hattasa na súboj. Okolo futbalu začína byť naozaj horúco
Zdroj: screenshot Dlhodobý majetok FC Nitra

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x