-8.9 C
Nitra
pondelok, 30 januára, 2023

Rok po. Bezpečnosť v okolí komárňanských staníc? Zabudnite

„Šla som s Lordom na prechádzku do blízkeho parku. Cestu sme si skrátili okolo tunela popod železničnú stanicu, ktorý spája autobusku s Leteckým poľom.

Lord veľmi znervóznel a ťahal ma smerom k tunelu. Tak sa zvykne správať, keď sa mu niečo nepáči,“ hovorí pani Veronika, obyvateľka Slnečnej ulice, ktorá parčík pod železničnou stanicou, oproti autobuske využíva na to, aby si jej pes pobehal.

„Priviedol ma k partii dievčat a chlapcov, cca 30 puberťákov. Tí sa rozbehli preč. Tunelom sa ponáhľala preč mladá dievčina, ktorej z úst tiekla krv. Pred ňou idúce dievčatá na ňu kričali, aby bola ticho, lebo ešte môže dostať (na hubu). Mestská polícia na miesto prišla až po niekoľkých hodinách, vraj strážili MOM a uhynutého diviaka …“

„Šikana je veľmi vážny problém, ale toto šikana nie je!“ Odkazuje politikom mladá blogerka Lívia (VIDEO)

Dievčenský gang v Komárne

Zhruba pred rokom v marci sa začalo verejne rozprávať o tzv. „dievčenskom tik-tokovom gangu“. Na verejnosť preniklo video veľkej partie tinedžeriek z Komárna, na ktorom bol zaznamenaný fyzický útok na rovesníčku.

Problém však má ďaleko hlbšie korene – o partii pubertiačok, ktoré okradnú mladšie deti, prípadne starších chodcov sa v skupinách na sociálnej sieti a medzi obyvateľmi hovorí už dávno. „Maslo na hlave“ majú aj školy – 15-17 ročné dievčatá sa predsa niekde vzdelávajú a ak ich pedagógovia nežijú vo vzduchoprázdne, museli registrovať, že žiačka v ich triede má príliš agresívne vystupovanie voči spolužiakom. O príbehu, ktorý sa prehliadal v jednej zo škôl, sme písali v rozhovore s mamičkou obete aj na našich stránkach.

Prečítajte si aj ŠIKANA v škole: Moja dcéra sa v uliciach mesta, kde býva, už nikdy nebude cítiť bezpečne

Kamera je – nefunkčná

Vedenie mesta spoločne s mestskou políciou spravilo tlačovku. Na nej prisľúbili montáž kamerového systému, ktorý by tunel a okolie monitoroval. Jedna kamera „pozerá“ na priestor pred tunelom, no podľa obyvateľov okolitých činžiakov funkčná nikdy nebola. Funkčná nebola ani v čase, kedy pani Veroniku jej pes priviedol k zbitej dievčine.

Prečo potrebujeme kamery

„Bol som syna odprevadiť na autobus a vedľa tunela som zahliadol dve dievčatá. Sedeli na potrubí a fajčili. Ešte som si pomyslel, že či rodičia vedia, ako im chutí a či nie sú z „toho“ gangu, ale neriešil som. Len som bol rád, že som so synom šiel aj ja, do mňa by si skočiť netrúfli,“ hovorí pán Zoltán. „Keď som sa vracal, dievčatá sa veľmi rýchlo pratali a zo šachty, ktorá im slúžila, ako popolník, sa už celkom slušne dymilo, tak som volal hasičov. Tí prišli a skonštatovali, že od nedopalkov sa chytala izolácia a zabezpečili, aby bola šachta znovu prikrytá betónovým poklopom. Preto by som bol za to, aby sa na tom úseku namontoval seriózny kamerový systém. Ten by dovolil identifikovať tých, ktorí tam robia neplechu a okamžite proti nim zakročiť. Pred rokom som povedal, že keby ublížili môjmu synovi, tak im asi ruky-nohy dolámem, hoci by som si to určite odsedel.“

Trošku iný aspekt

Tunel bol pred cca 30 rokmi vybudovaný ako „skratka“ pre veľkú časť obyvateľov Komárna. Mal im priniesť komfortný prechod, keďže dovtedy využívali frekventované podjazdy, tí „odvážnejší“ prechádzali cez koľajisko. Rátal s ním aj projekt autobusovej stanice, ktorú Komárno dovtedy malo len vo forme prístreškov za Plynárňou.

Keďže Komárno je hraničné mesto, „zablúdi“ sem ďaleko menej spojov, ako kedysi a teda aj pohyb cestujúcich je viac nárazový, ako neustály. Obyvatelia Košickej ulice na situáciu v tuneli upozorňovali už na jeseň v roku 2020, no nemožno im vyčítať, že nezakročili. Asi nik z nás by si netrúfol „nabehnúť“ medzi 20 všetkého schopných, potrundžených tínedžerov. Kde sú rodičia, ako to, že nevedia, čo robia ich ratolesti vo voľnom čase? To sú asi veľmi naivné otázky. Tie už evidentne nestačia.

Kam až sa to vystupňuje?

A tak vznikla petícia občanov Komárna, ktorým situácia nie je ľahostajná.

Nájdete ju na adrese TU Výzva pre Mesto Komárno – Rozšírenie kamerového systému v podchode popod železničnou stanicou v Komárne

Blížia sa komunálne voľby, v okolí staníc je škola pre deti s mentálnym znevýhodnením, základná škola, tunel využívajú obyvatelia ako skratku do centra. Potrebujeme, aby bol bezpečný.

Ak sa súčasné vedenie chce znova uchádzať o voličské hlasy, určite by im vyriešenie tejto nepríjemnej situácie „vylepšilo pozíciu“.

Eka Balašková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články